Protesty proti novému nádraží ve Stuttgartu (13. ledna 2011)

Protesty proti novému nádraží ve Stuttgartu (13. ledna 2011) | foto: Reuters

Němečtí policisté nasadili proti davu vodní děla, soud je nepotrestal

  • 7
Stuttgartský okresní soud ve středu zastavil proces s dvěma policejními veliteli, kteří v roce 2010 nařídili nasazení vodních děl na demonstraci proti stavbě nového vlakového nádraží. Při protestech bylo několik lidí vážně zraněno. Lidé, kteří soudu přihlíželi, začali proti rozsudku hlasitě protestovat a stráž je musela vyvést.

Obvinění policisté veleli před čtyřmi lety zásahu, při němž byla pomocí vodních děl rozehnána demonstrace proti stavbě nového nádraží. Zraněno tehdy bylo přes 100 lidí.

Nechtěné nádraží

Prošetřovaný zásah proběhl ve stuttgartském parku v září 2010, kdy desetitisíce lidí protestovaly aby ukázaly svůj nesouhlas se stavbou nového nádraží. (více o demonstraci zde). Odpůrci projektu tvrdili, že přestavba je zbytečně drahá a že nezajistí výrazné zvýšení kapacity původního nádraží. Podle nich se při stavbě nedbá na ochranu podzemních vod a zeleně. Stavba nádraží začala v únoru 2010 a dokončení se očekává koncem roku 2019. Celkové náklady se odhadují na 6,8 miliardy eur (téměř 190 miliard Kč).

Muži se hájili tím, že povolení k nasazení vodních děl dostali od městského velitelství policie. V době zásahu prý neměli informace o tom, že jsou mezi demonstranty zranění a vodní děla vypnout nenechali, protože ze strany protestujících stále vnímali nebezpečí.

Podle závěrů soudu muži nezneužili svých pravomocí, informoval list Stuttgarter Nachrichten. V soudní síni, kterou zaplnily účastníci tehdejší demonstrace, se po přečtení rozsudku ozval křik a nadávky a soudní stráž musela přihlížející vyvést. Mluvčí iniciativy, která protesty v roce 2010 organizovala, označil závěry soudu za „justiční skandál“.

Podle obžaloby se policisté dopustili ublížení na zdraví z nedbalosti a zneužití pravomoci, když rozhodli o nasazení vodních děl. Obžaloba označovala tento prostředek za nepřiměřeně tvrdý a upozornila, že někteří z lidí zasažených proudem vody mají doživotní zdravotní následky. Jeden muž po zásahu do hlavy oslepl. Poškozený penzista byl jedním z žalobců v procesu.

Vyšetřování „černého čtvrtka“, jak německá média zásahu ze září 2010 začala přezdívat, však ještě není u konce. Soud řeší obvinění vznesená proti tehdejšímu policejnímu prezidentovi Wolfu Hammannovi a Stefanu Mappusovi z strany CDU, který tehdy zastupoval Bádensko-Württembersko v parlamentu. Rozsudek by měl zaznít na začátku příštího roku.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video