Studenti David Šiška (vlevo) a Jan Kolář vymysleli databázi vysokých škol pro

Studenti David Šiška (vlevo) a Jan Kolář vymysleli databázi vysokých škol pro zájemce o studium v zahraničí. | foto: Petra Mášová, MF DNES

Studovat vyrazil naslepo a litoval. Pro ostatní teď tvoří databázi

  • 48
Před pár měsíci měli "jen" dobrý nápad. Teď už ale nabírají zaměstnance. Dva brněnští studenti dokončují databázi vysokých škol pro ty, kteří chtějí studovat v zahraničí.

Když se vysokoškolští studenti chtějí vypravit na studijní pobyt do zahraničí, školu si vybírají víceméně naslepo. Informace získávají v podstatě jen z oficiálních materiálů, které o sobě poskytne univerzita.

"Zažil jsem to, když jsem vyjel na stáž do Finska a zjistil jsem, že město, kde moje škola leží, je asi třikrát menší, než uváděli. Na místě se už pak nedá nic dělat," popisuje svoje zkušenosti student Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity Jan Kolář.

Program MIC Akcelerátor

Čtyřměsíční program podporuje podnikavost studentů a učí je proměnit nápady v uskutečnitelný projekt. 

Organizuje a financuje ho Jihomoravské inovační centrum ve spojení s firmou Microsoft

Jedním z úspěšných absolventů je firma Gina, která nyní do několika zemí prodává vlastní navigační systém.

Databázi chtějí spustit v září, vydělávat budou na reklamě

Uvědomil si, že stejně jako on se každý rok za studiem do zahraničí vydávají desetitisíce lidí, ale nemají se vlastně kde dozvědět, co je přesně čeká. A tehdy vznikl nápad na databázi všech škol, kde by si každý mohl snadno vyhledat všechny potřebné informace, jako je cena ubytování, jídla, počet studentů na škole, prestiž jednotlivých oborů nebo jejich odborný přínos.

Kolář se spolu se svým dlouholetým kamarádem Davidem Šiškou rozhodl databázi škol vytvořit jako podnikatelský projekt. "Nějaký kapitál už máme z našeho dřívějšího podnikání v internetovém marketingu, teď dáváme dohromady tým, který nám pomůže stránku vytvořit," říká třiadvacetiletý Šiška.

Svou databázi chtějí spustit už prvního září. "Přes léto na tom bude pracovat pět vývojářů a jeden grafik. Bude to náročné, ale nedělá nám problém být v práci i přes noc, když je to potřeba," plánují studenti.

Vydělávat chtějí na inzerátech a reklamě, kterými své stránky doplní. Projekt se jim podařilo nastartovat díky akci Jihomoravského inovačního centra MIC Akcelerátor, který pomáhá vysokoškolákům uvažujícím o dráze podnikatelů.

Studentské týmy mají čtyři měsíce, aby svůj nápad rozpracovaly, a celou dobu jim pomáhají experti. Databáze vysokých škol, která zatím nemá oficiální název, vyšla z letošního běhu MIC Akcelerátoru jako nejlepší. Cenou pro vítěze je tříměsíční pronájem kanceláří, kde mohou na projektu dál pracovat.

Databáze škol funguje i jako síť kontaktů

Kromě informací o škole najdou lidé na jejich stránkách také recenze škol od studentů, kteří už stáž absolvovali. Také bude fungovat podobně jako sociální síť Facebook. Nabídne nejen informace, ale také možnost seznámení.

"Představovali bychom si, že student, který se rozhodl odjet do zahraničí, si nejdříve otevře naše stránky a zadá kritéria pro výběr školy podle svých přání. Když bude mít vybráno a vyřídí si veškeré formality, může se spojit s lidmi, kteří tam už studují, nebo se svými budoucími spolužáky z jiných zemí. Během stáže už může školu hodnotit a po návratu domů vyplní dotazník, který doplní informace o univerzitě v naší databázi," nastínil Šiška fungování připravovaného projektu.

Podle něj bude jejich stránka pro studenty užitečná zvláště u škol, které nemají žádnou organizaci starající se o zahraniční studenty.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video