Pokud jste v Praze ještě nebyli, budete mít možná zpočátku ve městě problémy s orientací

Pokud jste v Praze ještě nebyli, budete mít možná zpočátku ve městě problémy s orientací | foto: Profimedia.cz

Studium na VŠ v Praze: dobrý výběr, ale draho

V největším studentském městě s 38 vysokými školami a 120 tisíci studentů může některé nováčky nepříjemně překvapit fakt, že na velkých školách a oborech se studenti a učitelé vzájemně neznají a nemají k sobě žádný zvláštní vztah.

K záporům velikých škol patří i fronty na cokoli - počítače, kopírky, kafe i toalety.

Luxusní koleje vyjdou stejně jako privát
Úroveň ubytování na studentských kolejích je různá. Můžete bydlet na pokoji až se čtyřmi dalšími studenty a sociální zařízení, sporák a ledničku sdílet s celým patrem. Nebo můžete mít vlastní pokojíček i s přípojkou k internetu a bydlet v centru. Rozdíl v ceně není ani tak veliký - první máte za 1 200 korun a druhý za 2 200 korun měsíčně. Záleží opět na škole, první variantu získáte snadno na FHS (Fakultě humanitních studií) a druhou na AMU (Akademii múzických umění).

Ale platí, že ceny se odvíjejí i podle stavu koleje. Jednolůžkový pokoj s kompletním a kvalitním vybavením tak může stát až 5 000 korun. Musíte se připravit i na fakt, že na kolejích se žije "pospolným" způsobem života a toalety a sprchy opravdu sdílíte minimálně s dalším pokojem. Na kolejích se totiž stále častěji zavádí takzvaný buňkový systém, kdy dva pokoje mají společnou kuchyňku a sociální zařízení.

Školy vyplácejí ubytovací stipendia - tedy příspěvek pro studenty, kteří do školy dojíždějí. Většinou se jeho výše pohybuje kolem 700 korun, na Univerzitě Karlově mohou dostat sociálně slabší studenti i přes dva tisíce. Toto stipendium vám vyplatí i v případě, že se rozhodnete pro větší soukromí a zkusíte si najít pronájem. Tady však musíte počítat na nájemné s minimální částkou 10 000 korun za dvoupokojový byt.

Menz je dost, do hospody na jídlo nemusíte
Pokud začínáte v Praze studovat veřejnou vysokou školu, tak si určitě nezapomeňte u zápisu vyzvednout stravenky, budou se hodit. Stravování v pražských restauracích nelze studentům doporučit, na to má opravdu málokdo. Ale síť menz je zde veliká, jsou často přímo u studentských kolejí a v okolí různých fakult. Jídlo je pro studenty dotováno, oběd (tedy polévka, hlavní jídlo, moučník a nápoj) vás vyjde asi na 30 korun (např. v menze právnické fakulty), a to si ještě můžete přes internet zvolit jedno jídlo ze čtyř možných. Jsou zastoupena i jídla bezmasá. Studenou večeři - většinou plněnou bagetu - koupíte asi za 16 korun. České vysoké učení technické nabízí svým studentům hlavní jídlo za 20 až 30 korun.

Mezi studenty je oblíbena dietní menza ve Spálené ulici. Jídla jsou za 27 korun a můžete si vybrat, jestli raději omezíte tuky, cukry, nebo potřebujete jinou dietu. V této menze však nepotřebujete pouze stravenky a potvrzení o studiu, musíte předložit také potvrzení od lékaře, že potřebujete nějakou zvláštní dietku. Čím to, že tuto menzu navštěvují především medici?

Kultury je všude dost
Na výběr je z desítek divadel, kin nebo klubů. Ve studentských kruzích jsou známější alternativní a menší scény, jako třeba Řeznická, Dejvické divadlo, Divadelní spolek Kašpar. Každý asi zaslechl o Roxy a Rock café. Oblíbené jsou i studentské kluby 007, 011, Sportbar nebo Desítka, které najdete přímo v kolejním areálu na Strahově. Navštěvovaná je i tamní nekuřácká Strahovská rychta. V Praze se pořádají výjimečné koncerty a festivaly. Sportoviště, kina, kavárny, čajovny a podobné odpočinkové prostory jsou jako v každém městě - jen ve větším počtu a také mnohdy dražší.

Po roce studia se většina lidí naučí "chodit v tom" a už vědí, kde je to jen pro zlatou mládež, kam se dostanete levněji se studentskou kartou a kde je pro studenty něco úplně zdarma.

Nemusíte zrovna studovat architekturu, abyste byli okouzleni krásou města. Zkuste si vyjít na Vyšehrad, je to místo, které turisté často opomíjejí, a tak budete mít dost osobního prostoru k poznávání naší nejstarší historie, v přilehlých zahradách se můžete poměrně nerušeně učit, stačí si vybrat nejlepší kousek trávníku. Příjemně je i na Kampě, ale v létě je zde poněkud plněji.

Nejdřív je asi pro mimopražské všechno hektické a nepřehledné. Nováčky mnohdy rozladí i fakt, že sice studuje pouze na jedné fakultě, ale ta má rozeseta pracoviště po celém městě. Nesmíte se zpočátku stydět a vyptávejte se, také se pokuste získat nějaké informace ještě před nástupem do školy. K tomu jsou nejvhodnější starší kolegové, znají všechny dobré hospůdky, antikvariáty a důležité budovy.

S potvrzením o studiu je doprava za pár korun
Vzdálenosti mezi školou, knihovnou, kolejí a oblíbeným klubem určitě nedojdete pěšky, jezdit do školy na kole obvyklé není a asi se to nedá ani doporučit. Studentský měsíční kupon však stojí pouze 230 korun a platí ve všech pražských autobusech, v tramvajích i metru neomezeně, dokonce i v příměstských vlacích. Dopravní pokrytí je dostačující, jen můžete mít chvíli problémy s přestupy a orientací.

Text o studentských městech poskytl časopis StudentIN. Další informace najdete na www.studentin.cz.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue