Brno je městem se čtyřmi sty tisíci obyvateli a dvanácti vysokými školami

Brno je městem se čtyřmi sty tisíci obyvateli a dvanácti vysokými školami | foto: Profimedia.cz

Studium na VŠ v Brně: to pravé město pro studenty

  • 3
Přečtěte si, jak se studuje v metropoli jižní Moravy. Není tu sice Malá Strana na romantické procházky, Stodolní ulice na večerní řádění, je tu však spousta jiných věcí. Ne nadarmo se totiž Brno honosí přízviskem město studentů a vysokých škol. Vždyť tu studuje přes 65 000 mladých lidí.

Téměř na každého nebrněnského prváka čekají koleje. Vysoké učení technické má svůj areál se všemi fakultami a kolejemi asi dvacet minut od centra. Ne pěšky, ale tramvají, které se tady ale říká šalina. Ve studentském městečku Pod Palackého vrchem je úplně všechno. Menza, kino, taneční klub, hospoda, sportovní centrum, kadeřník i táborový oheň. Vlastně neexistuje žádný důvod, proč tohle město ve městě opouštět.

Měsíc na kolejích Pod Palackého vrchem stojí zhruba 2 400 korun, přičemž na pokoj vám přidělí spolubydlícího, kuchyňku a ledničku, často i připojení na internet, a to za 2,50 denně. O toalety a koupelnu se podělíte s vedlejším pokojem. Pokud na vás nezbude místo tady, není proč truchlit.

VUT disponuje ještě "Purkyňkami" (Purkyňova ulice), "Listovkami" (Kounicova ulice) a "Máneskami" (Mánesova ulice). Všechny koleje jsou od kampusu coby kamenem dohodil. Ceny se pohybují kolem dvou tisíc, v "Máneskách" budou spokojeni i studenti zvyklí na svoje soukromí - jsou zde i jednolůžkové pokoje za příplatek cca 500 korun.

Masarykova univerzita má koleje roztroušené po Brně úplně stejně jako svých devět fakult. V tomto případě se o žádném městě ve městě mluvit nedá. Spíše by se dalo říct, že Brno je město doslova prolezlé Masarykovou univerzitou.

Přívlastkem nejluxusnější se chlubí "Vinařky" (podle Vinařské ulice, ve kterých stojí), opět nějakých dvacet minut od centra. Vybavení je srovnatelné s nejdražšími kolejemi VUT, cena se však šplhá k 2 700 korunám. Ostatní koleje - "Tvrdky" (ulice Tvrdého, kousek od centra), "Míráky" (náměstí Míru) či koleje v Komárově (část Brna, dvacet minut tramvají z centra) - se dají nazvat spíše úložnými prostory pro studenty. I tady vás kolejné přijde na 2 200 měsíčně. Atmosféra je však nenahraditelná a ryze přátelská, jak tvrdí téměř každý, kdo těmito ubikacemi prošel.

Přestože koleje jsou koleje a jejich atmosféra je nepopsatelná, privát má také něco do sebe. V Brně se však shání poměrně těžko a taky není nejlevnější. Pronájem bytu o třech pokojích a kuchyni často neklesne pod deset tisíc. I při ideálním obsazení - co pokoj, to dva studenti, se tak nájem vyšplhá na dva tisíce a víc.

Kam na jídlo
Co ušetříme na bydlení, to můžeme utratit v hospodách a restauracích. A že jich v Brně je! Stačí si jen vybrat, a to podle toho, máte-li chuť na pivo, na víno, nebo snad na večeři.

Nejlepší pivo se prý točí na Bláhovce. Typická knajpa se nachází v ulici Gorkého, kousek od Mendlova náměstí. I v důmyslně schované Putyce u Míka na Římském náměstí je vždy plno. K dispozici je velká zahrádka. Hned vedle je výborná pizzerie Pizzan. To když si jednou chcete připadat "líp".

Obrovská koncentrace hospod je z neznámého důvodu kolem staré FSS (fakulty sociálních studií), nyní kolem katedry anglistiky a amerikanistiky filozofické fakulty, poblíž ulice Veveří. Tam je také hladové okénko, kde vám za pětadvacet korun prodají osminku obrovské pizzy s čímkoliv. Kousek odtud je menza Masarykovy univerzity. Je v budově rektorátu. Nabízí výběr z několika jídel, která si musíte objednat den předem, což jí poněkud ubírá na sympatiích.

Ne každý student ví, na co bude mít zítra chuť a kde se vlastně bude zítra nacházet. Podobně je tomu i v menze na právnické fakultě. Stručně řečeno, Masaryčka se s menzami příliš nevytáhla. Není od věci mít kamaráda na VUT a občas k němu zacestovat pod Palackého vrch. Kromě klasických jídel si vyberete i z mnoha druhů pizz, které rozhodně nenatrhnou peněženku. Kdo rád mok z jižní Moravy, nechť zavítá do sklípku. Ten nejlepší a s nejmilejší obsluhou se schovává na Žižkově ulici, kousek od botanické zahrady, Gymnázia Matyáše Lercha a stavební fakulty VUT. A jmenuje se moc hezky: Sklípeček.

Historie i pivnice
Dvě dominanty města, hrad Špilberk a kopec Petrov, na němž se tyčí do dáli viditelná katedrála sv. Petra a Pavla, nabízejí nejlepší a nejhezčí řešení otázky, kam na procházku. Nemusíte chodit daleko, všechno je pěkně pohromadě, což jistě ocení ti, kteří jen tak vyrazí a počkají, kam je nohy zanesou.

Zabloudí student večer do restaurace, vinárny, nebo pivnice? Nebo vyrazí raději do divadla? Kromě honosných staveb Mahenova a Janáčkova divadla jsou pověstné menší scény. Rozhodně se vyplatí navštívit je, když se ocitnete třeba na zahrádce Divadla Husa na provázku nebo v zakouřeném klubu Divadla v 7 a půl.

Text o studentských městech poskytl časopis StudentIN. Další informace najdete na www.studentin.cz.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video