Se znalostí cizího jazyka se vám v penzi bude lépe cestovat. Ilustrační foto

Se znalostí cizího jazyka se vám v penzi bude lépe cestovat. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Studium jazyků k stáru provětrá hlavu

  • 153
Jste vyššího věku a myslíte si, že už studium cizího jazyka nezužitkujete? Nemáte pravdu. Procvičíte si mozek, seznámíte se s novými přáteli a domluvíte se při výletu za hranice.

Penzista Josef Peterka z Prahy se každý den učí dvě hodiny francouzsky. "Možná se ptáte, na co to na stará kolena potřebuji," říká s nadsázkou nad učebnicí pro samouky.

Hned si odpovídá. Stále má chuť cestovat, dívat se na francouzské komedie v původním znění nebo si třeba přečíst klasické knihy v jazyce autora.

"Studium čehokoliv je prospěšné v jakékoliv životní etapě a dvojnásob to platí v těch pozdních," potvrzuje psycholožka Lenka Šíblová.

"Je dokázáno, že duševní činnost v pokročilejším věku má pozitivní vliv na psychickou i mozkovou kondici," vysvětluje.

Učení prokrvuje mozek a vědomí, že se dokážete i přes vysoký věk naučit novým věcem, vám dodá chuť do života.

"Moje kolegyně chodila na kurzy norštiny s osmdesátiletou spolužačkou. Byla zdaleka nejlepší studentkou, protože k výuce přistupovala zodpovědně a s velkou motivací," usmívá se Šíblová.

Nebojte se jazykové školy
Pokud vám nejde jen o procvičování mozkových závitů, ale chcete se naučit rozumět i mluvenému jazyku, neseďte doma nad učebnicí a najděte si jazykový kurz. Ten pro vás bude mít i další výhodu.

Seznámíte se tam se spoustou nových lidí, se kterými budete mít společné zájmy. Právě možných spolužáků se však někteří senioři obávají.

"V běžných jazykových kurzech jsou většinou mladí, cílevědomí lidé, chtějí se učit rychle a bývají velmi průbojní," připomíná Ivo Hrubý, majitel brněnské Jazykové školy Hrubý. Proto se rozhodl otevřít speciální jazykové kurzy "pro starší a opatrné".

V nich se vyučuje pomalejším tempem, s důrazem na základní konverzaci při zájezdech do zahraničí a porozumění cizojazyčným nápisům, které nás stále častěji obklopují. Účastníci jsou starší, ale nejde výhradně o důchodce. Opatrnou výuku jazyků preferují i někteří čtyřicátníci.

"Zájemci nám někdy telefonovali a ptali se, jak staří jsou lidé ve skupině, do které by měli docházet. Měli obavu, že by se ztrapňovali před mladými," vysvětluje Hrubý, co ho k nápadu vedlo.

Stejně jako v jiných jazykovkách se tyto kurzy otevírají vždy v září. Přihlašovat se můžete přímo ve škole, telefonem nebo mailem ještě v průběhu celého září. Výuka probíhá jednou týdně po dvou hodinách. Za rok zaplatíte necelé tři a půl tisíce.

Jde to také levněji
Jestliže vás jazykové kurzy lákají, ale máte problémy vyjít s nízkou penzí, využijte nabídky veřejných institucí. Základy jazyků vyučují některé knihovny. Není jich však mnoho. Většina z nich dává přednost spíše výuce počítačů nebo historie.

Otevírá-li však právě vaše městská knihovna jazykové kurzy, zapíšete se do nich už za několik stovek. Když máte štěstí, můžete se učit i zdarma, pokud ve vašem okolí působí vzdělávací nezisková organizace.

Obecně prospěšná společnost Centrum Vysočina z Havlíčkova Brodu pořádá kurzy němčiny pro začátečníky. Lektory jsou studenti středních a vysokých škol, hodiny, které probíhají jednou týdně, jsou zcela zdarma. Centrum své náklady hradí z vlastních prostředků, darů a grantů.

Starší lidé z univerzitních měst mají nabídku levných kurzů širší. Vysoké školy často nabízejí výuku jazyků v rámci takzvané univerzity třetího věku.

"Jejím posláním je otevření univerzitních vědomostí seniorům," říká kancléř brněnské Masarykovy univerzity Jiří Nantl. Podmínkou bývá maturita, ne však všude. Nejde o vysokoškolské studium, ale o jednodušší kurzy, které vedou odborníci z univerzity.

Na Masarykově univerzitě se tento podzim otevírají hodiny němčiny, francouzštiny a angličtiny. Za jeden semestr, tedy pololetí, zaplatíte šest set korun. Zajímavostí je kurz němčiny pro "chronické začátečníky", tedy pro ty, kteří se o studium jazyka už několikrát pokoušeli, ale vždycky zůstali kdesi před branami desáté lekce.

I když se cizímu jazyku budete učit na univerzitě, neznamená to, že výuka bude méně záživná než v jazykové škole. "Součástí kurzů němčiny byla v minulém roce například exkurze do Vídně," popisuje Jiří Nantl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video