V cizině můžete získat i u nás netypické pracovní návyky. Ilustrační foto

V cizině můžete získat i u nás netypické pracovní návyky. Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Studijní zkušenosti z ciziny mohou i znásobit plat

Chcete mít víc šancí získat dobré pracovní místo? Už v průběhu studia se můžete zúčastnit některého studijního nebo pracovního programu, které pořádá Evropská unie. Získané zkušenosti budou neocenitelné.

Každý, kdo si přečetl pár inzerátů nabízejících volná místa, se jistě setkal s tím, že firmy požadují nejen určitý stupeň vzdělání, ale nejlépe několikaletou praxi.

Je tedy jisté, že jsou čerství absolventi škol ve velké nevýhodě. Jednou z možností, jak tento handicap překonat, je pracovat už v průběhu studia na brigádách. Nevýhodou je to, že student málokdy sežene práci, která je totožná s oborem, kterému by se chtěl v budoucnu věnovat.

Sice si přivydělá, a pokud odpracuje alespoň šest měsíců, bude mít po absolvování školy nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale to je vše.

Daleko lepší zkušenosti získá, když se během studia přihlásí do studijního či pracovního programu. Na pracovní stáž mohou vyrazit i čerství absolventi.

Erasmus pomůže při studiu
"Přípravou na budoucí stáž může být i studijní pobyt v rámci programu Erasmus," radí Josef Vochozka, vedoucí Národní agentury Socrates.

Kdo se může přihlásit? "Studijní program Erasmus je pro ty, kteří ukončili první ročník vysoké, nebo vyšší odborné školy," říká Jana Dudková, koordinátorka mezinárodních programů z Českého vysokého učení technického v Praze.

"Studenti se učí na zahraničních školách tři až dvanáct měsíců, skládají zkoušky, které jim domácí fakulta uzná, a tak mohou po návratu ve studiu normálně pokračovat," dodává Dudková.

"Náklady na studium jsou hrazeny z grantů Evropské unie a čeští studenti neplatí žádné školné ani ostatní poplatky, i když je po studentech tamní škola vyžaduje," doplňuje Josef Vochozka. O tom, kam vyrazit, se dozvíte na škole a ta také rozhodne, zda budete ke studijnímu pobytu vybráni.

V budoucnu se chystají i projekty studia pro středoškoláky od 12 let, kteří pak budou mít možnost strávit v cizině až rok.

Leonardo: Pracujte v cizině
Stáž je určena pro žáky odborných učilišť, studenty středních a vyšších odborných škol a vysokoškoláky, ale ani absolventi nejsou bez šance. "Kromě škol se do projektu stále více zapojují i úřady práce," říká Iva Tatarková, manažerka programu Leonardo da Vinci.

David Majer se stáže zúčastnil během studia na Vyšší odborné škole oděvního návrhářství hned dvakrát. Byl ve Španělsku a v Itálii, kde získal zkušenosti ve svém oboru i mnoho kontaktů, díky kterým si mohl dnes založit vlastní oděvní studio. Dobrou zkušenost se zahraničními stážemi má i Vlastimil Havránek končící studium na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.

"O možnosti přihlásit se na stáž jsem se dozvěděl na nástěnce před učebnou. Napsal jsem jen svůj životopis a motivační dopis, při výběru pracovní stáže mi hodně pomohla předchozí studijní stáž s programem Erasmus v Portugalsku, kde jsem studoval v angličtině," svěřil se.

Pochvaluje si hlavně zkušenost z pracovního prostředí a zároveň to, že na vlastní oči viděl, jak pracují profesionálové. "Dostal jsem výborné reference, které mi pomohly i k získání zaměstnání. Všem to vřele doporučuji," dodává.

Studentka práv na Západočeské univerzitě v Plzni Michaela Krýlová byla na stáži v Německu a získala cenné kontakty a alespoň nějakou představu o tom, co vlastně taková práce obnáší. Její kolegyně Žaneta Nováková studuje jazyky a němčinu si vyzkoušela při práci na norimberské radnici v Německu.

Naučila se, jak se jedná v německé veřejné správě, a získala spoustu užitečných kontaktů, které se jí budou do budoucna určitě hodit.

Z učiliště pro zkušenosti za hranice
Projektu Za řemeslnými dovednostmi do Evropské unie v rámci programu Leonardo da Vinci se zúčastnili i žáci Integrované střední školy stavebních a řemeslných oborů a učiliště z Liberce.

Vyzkoušeli si, jak se tři týdny pracuje v Německu. "Každý byl ve firmě sám, měli z toho před odjezdem trochu obavu, ale po příjezdu si již nikdo nestěžoval," říká Tomáš Princ, ředitel učiliště.

Že jim stáž posílila výrazně sebevědomí, potvrzují zámečníci Aleš Dundr a Tomáš Šedivý a budoucí instalatér Michal Vacek. Získali nejen nové znalosti, ale i zkušenosti s tím, jak to chodí jinde, které jistě budoucí zaměstnavatel ocení. Na tom se shodli všichni.

Díky takovým zkušenostem ze zahraniční stáže se splnil sen také například Luboši Sládečkovi, který po absolvování Středního odborného učiliště v Horkách nad Jizerou pracuje na zaoceánské výletní lodi jako stevard.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue