Studie: Státní weby diskriminují postižené

  • 15
Servery státní správy diskriminují handicapované občany. Vyplývá to z výsledků studie projektu Dobrý web. Zjistila, že weby většiny ministerstev a významných institucí jsou pro postižené lidi nepoužitelné. Požadovaným kritériím nevyhovovalo 11 z 19 zkoumaných stránek.

"Výsledky dopadly velice špatně. Zjistili jsme, že průměrnou známku získalo jen sedm institucí z devatenácti. Některé weby jsou natolik nepřístupné, že na nich například nevidomí pomocí svých hlasových čteček nenaleznou zhola nic. Což neznamená nic jiného než zcela zbytečnou diskriminaci při poskytování informací," uvedl šéf projektu David Špinar.

Projekt Dobrý web zkoumal, jak jsou oficiální internetové stránky státních institucí připraveny na dodržování novely zákona o informačních systémech veřejné správy. Ta už prošla vládou a v současné době je ve sněmovně.

Novela mimo jiné nařizuje webům státní správy, aby byly přístupné všem občanům, tedy i zdravotně postiženým.

Bezbariérový server neklade uživateli žádné překážky a dokáže poskytnout plnohodnotnou informaci každému, nezávisle na jeho zdravotním stavu či technickém vybavení.

Z přístupného webu získá veškeré informace i člověk nevidomý, hluchý, pohybově omezený nebo uživatel zastaralého počítače či naopak moderního mobilního zařízení.

Většina webů je nepřístupná
Tým lidí z Dobrého webu se zaměřil na 19 významných webů státní správy. Testu byly podrobeny oficiální weby všech 15 ministerstev, web Poslanecké sněmovny, Senátu, Vlády a Hradu.

"Zjistili jsme, že bezbariérovost je pro webmastery státní správy zřejmě neznámým pojmem. Až na několik výjimek se dají testované weby označit za absolutně nepřístupné," uvedl David Špinar.

Jedenáct z 19 webů podle něj zcela nevyhovělo ani polovině testovaných pravidel.

"Dvanáct webů předpokládá u svých návštěvníků perfektní zrak, 10 webů své návštěvníky považuje spíše za lovce pečlivě ukrytých odkazů, než za uživatele hledající informace," podotkl.

O výsledcích rozhodlo šest kritérií
Odborníci až na jednu výjimku testování podrobili vždy titulní stránku webu a jednu další typickou stránku, na kterou vede odkaz z hlavního menu webu.

Pro testování bylo zvoleno šest kritérií, jejichž nedodržení působí zdravotně postiženým uživatelům největší problémy a ztěžuje používání webu i většinové populaci.

Analýza zjišťovala, zda jsou všechny odkazy odlišené od ostatního obsahu. Zda netextové prvky (např. obrázky nebo flashe) mají svou textovou alternativu a jestli titulek stránky informuje o jejím obsahu.

Zaměřila se také na to, zda jsou všechny nadpisy správně označeny a zda si uživatel může text na stránce sám zvětšit. Posledním kritériem bylo, zda zobrazení obsahu stránky není závislé na javascriptu či flashi.

Weby jsou pro postižené nepoužitelné
Výsledky analýzy překvapily i samotné autory. Většina webů je totiž zcela nepřístupná a pro postižené lidi nepoužitelná.

Nejlépe dopadly stránky ministerstva životního prostředí, které obstály ve všech kritériích. Na druhém místě bylo ministerstvo informatiky, které samo novelu předkládalo.

"Máme z toho velkou radost, poslední dobou jsme na tom dost pracovali. Navíc jsme vydali doporučující metodiku, jak správně postupovat při tvorbě stránek státní správy," reagovala pro iDNES mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná.

Naopak nejhůře dopadl web ministerstva zemědělství, který dostal hned ve čtyřech z šesti kritérií nejhorší známku.

"Současná podoba našich stránek je provizorní. Připravujeme celý nový informační systém, do kterého budou zapracovány i nové požadavky na weby státní správy. Už jsme absolvovali i školení. Každopádně nyní půjdeme novou cestou," řekl iDNES Jiří Felčárek z ministerstva.

Celkové výsledky studie

odkazy

instituce

průměrná známka

env.cz

Ministerstvo životního prostředí

1,00

micr.cz

Ministerstvo informatiky

1,50

psp.cz

Poslanecká sněmovna

1,83

mpsv.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí

2,00

vlada.cz

Vláda

2,50

mpo.cz

Ministerstvo průmyslu a obchodu

2,83

mfcr.cz

Ministerstvo financí

3,00

mdcr.cz

Ministerstvo dopravy

3,50

senat.cz

Senát

3,50

mzcr.cz

Ministerstvo zdravotnictví

3,76

army.cz

Ministerstvo obrany

3,83

mzv.cz

Ministerstvo zahraničních věcí

3,83

mkcr.cz

Ministerstvo kultury

4,17

mmr.cz

Ministerstvo pro místní rozvoj

4,17

msmt.cz

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

4,17

hrad.cz

Pražský hrad

4,17

mvcr.cz

Ministerstvo vnitra

4,33

justice.cz

Ministerstvo spravedlnosti

4,33

mze.cz

Ministerstvo zemědělství

4,50

Kompletní výsledky analýzy: formát *DOCformát *PDF

Internet. (Ilustrační foto)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video