Vzorky od pacientů, u kterých je podezření na ptačí chřipku, v laboratoři

Vzorky od pacientů, u kterých je podezření na ptačí chřipku, v laboratoři ověřující výskyt tohoto viru | foto: Profimedia.cz

Studie o zmutované ptačí chřipce zůstane tajná. Vědci se bojí terorismu

  • 128
Dvě kontroverzní studie o nebezpečné laboratorně zmutované variantě viru ptačí chřipky (H5N1) zatím nebudou zveřejněny. Kvůli obavám, že by se viru mohli zmocnit teroristé, se na tom dohodli zástupci Světové zdravotnické organizace (WHO), odborníci na chřipku a američtí bezpečnostní experti.

Nebezpečné formy viru, který by podle některých zpráv mohl i vyhladit lidstvo, vyvinuly nezávisle na sobě vědecké týmy ve Spojených státech a v Nizozemsku. Popis toho, jak ho získat, má být ale zveřejněn až poté, co vědci plně zhodnotí všechna případná rizika.

Virus H5N1

Virus H5N1, jenž se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997, se rozšířil mezi drůbež, zpočátku hlavně v Asii. Od roku 2003 se jím však nakazilo také zhruba 700 lidí.

Virus je v lidském organismu nebezpečnější než vir prasečí chřipky H1N1, která se po světě rozšířila v letech 2009 a 2010.

Už v prosinci experti z americké Národní vědecké rady k biobezpečnosti (NSABB) požádali časopisy Nature a Science, aby nezveřejňovaly chystané studie s podrobnostmi o výzkumu. Vědci pak přistoupili na dočasné zastavení výzkumu kvůli obavám, že by výsledky jejich práce mohly být zneužity k bioterorismu (čtěte více o výzkumu).

Virus by pak údajně mohl způsobit horší pandemii, než byla pandemie takzvané španělské chřipky, která si v letech 1918 a 1919 vyžádala až 40 milionů mrtvých.

"Musí nastat mnohem důkladnější diskuse o rizicích a přínosech výzkumu v této oblasti a o rizicích viru samotného," řekl Gregory Hartl z WHO.

Studie obou týmů ukázaly, že zmutovaný virus H5N1 se může přenášet vzduchem mezi fretkami, které bývají používány jako model pro zkoumání toho, jak by se chřipkové viry mohly chovat u člověka.

Ptačí chřipka se přenáší na člověka jen zřídka a pouze při přímém styku s nakaženou drůbeží. Má však potom vysokou úmrtnost - nepřežije ji více než polovina nakažených. Nepřenáší se nicméně zatím vzduchem ani z člověka na člověka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video