Studie o pupečním mazu získala Nobelovku

  • 6
Harvardova univerzita ocenila nejdiskutabilnější vědecké práce za poslední dobu. Titulem Nobelovy anticeny se může "pyšnit" studie o složení pupečního mazu, tlumočnické zařízení převádějící psí řeč do člověčí a odhalení rozněčovače sexuální touhy u pštrosů. Oficiální definice alternativního ocenění, které bostonská univerzita uděluje každý rok, říká, že by objev neměl být nebo nemůže být šířen..

Ceny byly uděleny jako vždy na poněkud drsném večírku, na němž byli vítězové zahrnuti povykem a papírovými letadýlky. Výbor, jehož složení je tajné, vybíral z tisíců kandidátů. Vyloučen je každý, kdo se cítí poctou uražen.

Největší "úspěch" si letos připsala studie o podstatě mazu hromadícího se v pupku. "Jsem poctěn. Aspoň si lidé uvědomí, že věda může být taky zábava," nezlobil se na kolegy z Harvardu Karl Kruszelnicki z univerzity v Sydney, který si výzkum financoval sám.

Vědec analyzoval 5000 vzorků a dospěl k závěru, že to, co se většině lidem v pupíku usazuje, je směs textilních vláken a kožních buněk. Do pupku se maz dostává prostřednictvím kožních chloupků a nemůže skončit jinde, protože "všechny cesty vedou do Říma".

"Producentem nejkvalitnějšího pupečního obsahu je poněkud obtloustlý a na hrudi zarostlý muž středního věku," tvrdí Kruszelnicki.

Ocenění se dočkalo také japonské zařízení schopné určit náladu psa z analýzy jeho štěkotu. Japonci už tohoto tlumočníka běžně používají. Slovník štěkoangličtiny bude k dispozici do roka.

Na Harvardu se dostalo i na evropské mozky. Cena putuje do Velké Británie. Tamní vědci zjistili, že pštrosi propadají okouzlení svým protějškem rychleji, je-li nablízku člověk. Ve skutečnosti samci nejdřív lásku vyznají přítomnému homo sapiens.

Cena v oblasti ekonomiky udělena nebyla. Výbor si však u bývalých šéfů a auditorů společností Enron a WorldCom objednal studii na téma "využití matematického konceptu imaginárních čísel v podnikání".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video