Konspiracím nejvíce věří radikálové zleva i zprava, zjistili Nizozemci - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Konspiracím nejvíce věří radikálové zleva i zprava, zjistili Nizozemci

  19:48
Jak se stane, že člověk uvěří konspiračním teoriím, například že nás letadla práškují chemikáliemi usnadňujícími ovládání mysli nebo že Islámský stát vede agent izraelské rozvědky? Nová studie nizozemských vědců říká, že náchylnější k uvěření ve spiknutí mocných jsou lidé z okrajů politického spektra.

Jedna ze známějších konspiračních teorií je ta, že na palubě letounu sestřeleného nad Donbasem byla jen dlouhou dobu mrtvá těla a když je našli vesničané, světélkovala. Příbuzné obětí tato teorie ignorovala, protože do ní nezapadali. | foto: Reuters

Američané nikdy na Měsíci nepřistáli, letadla rozprašují ohlupující chemikálie, které lze neutralizovat octem, Islámský stát vede izraelský agent, ebolu vymysleli farmaceuti nebo rovnou Obama a zmizelý malajsijský boeing naložili Američané mrtvolami a nad Ukrajinou ho sestřelil ukrajinský letoun (i když dle „ruských důkazů“ vypadá pokaždé jinak).

Možná si ťukáte na čelo, ale lidé, věřící v to, že každá velká událost musí mít i velkou příčinu a zatajované vysvětlení, odlišné od toho dostupného v médiích, podobným věcem věří. Je jich tolik - respektive mají zejména díky sociálním sítím možnost oslovit publikum tak velké, že se o tom v předinternetové době nikomu nesnilo - že se fenomén konspiračních teorií stal i předmětem vědeckého výzkumu.

Zaostřeno na konspirace

Nově do něj přispěl tým nizozemských vědců se studií (najdete ji zde), na kterou upozornil web magazínu Pacific Standard. Studie na konkrétních datech potvrdila zajímavou hypotézu: větší sklon věřit teoriím o spiknutích mají shodně lidé z opačných pólů pravolevého politického spektra.

To se může zdát podivné kvůli tomu, že jde o protiklady. Na druhou stranu ale existují modely, které toto spektrum namísto přímky charakterizují spíše jako podkovu, jejíž konce se přibližují a mají leccos společného.

Pevné přilnutí ke svému vidění světa

„Lidé na pravém i levém okraji politického spektra mají sklon přilnout ke svému vidění světa natolik skálopevně, že pak politické ideje, k nimž se upínají, vnímají jako jediné řešení problémů společnosti,“ citoval jako jedno ze svých východisek výzkumný tým, který vedl psycholog Jan-Willem van Prooijen ze Svobodné univerzity v Amsterdamu.

„Studie se zaměřila na otestování hypotézy, podle níž političtí radikálové - na obou stranách spektra, vlevo i vpravo - jsou náchylnější na uvěření teorií o konspiracích. Výsledky získané čtyřmi výzkumy tuto hypotézu podpořily,“ uvedli vědci. Dodali, že u dotazovaných lidí víra v existenci spiknutí narůstala tím rychleji, čím více se identifikovali s jedním z pólů pravo-levého spektra.

Vlastní výzkum byl založen na analýze a syntéze poznatků ze čtyř výzkumů - tři se konaly v Nizozemsku, jeden ve Spojených státech. Například toho v USA se účastnilo 185 lidí, kteří sami sebe zařadili na sedmibodovou škálu od radikálně levicového po radikálně pravicový náhled na svět.

„Pak odpovídali na šest výroků týkajících se stavu ekonomiky. Například, že ‚finanční krizi záměrně způsobili bankéři a zkorumpovaní politici‘. (...) Ke konspiračním teoriím se více hlásili lidé vyhranění do toho či onoho extrému a méně pak politicky umírnění účastníci výzkumu,“ tvrdí studie.

Radikálové více věří v jednoduchá řešení

Jiný ze čtyř zmíněných výzkumů, který se konal v Nizozemsku na vzorku tisícovky lidí, kteří opět sami sebe zařadili na škálu pravice-levice, kladl otázku, do jaké míry zpovídaní souhlasí s tezí, že „se správnými rozhodnutími politiků lze problémy společnosti řešit velmi snadno“. Lidé zároveň na sedmibodové škále vyznačovali míru souhlasu či nesouhlasu s větou říkající, že „před rozhodováním o válce v Iráku ropné společnosti infiltrovaly politickou scénu“.

Výzkum ukázal, že lidé z okrajů politického spektra více než nevyhranění věří v existenci jednoduchých receptů na problémy společnosti. A stejně jako v prve zmíněném výzkumu z USA míní, že za velkými událostmi se skrývají spiknutí mocných.

Konspirace a čeští politici

Alternativní teorie vysvětlující dění pomocí utajených spiknutí rezonují i mezi politiky zavedených a vlivných stran. Loni v prosinci například Michal Hašek a Zdeněk Škromach z ČSSD sdíleli na Facebooku článek anynomy vlastněného serveru Aeronet - údajný rozhovor s anonymním expracovníkem mediální agentury popisujícím manipulace veřejným míněním. Údajný „insider“ si pletl i základní pojmy, nerozlišoval například „mediální agenturu“ od „agentury pro výzkum mínění“. Přesto Hašek a Škromach text kvitovali poznámkami „na každém šprochu pravdy trochu“ či „opravdu zajímavé počtení“.

Van Proojen se svými kolegy ve studii píše, že „víra ve spiknutí má s politickou radikálností společnou touhu dát dění ve společnosti smysl pomocí jednoduchých tvrzení“. Pokud se lidé odstřihávají od zdrojů informací, které nekonvenují jejich vidění světa (více o tom zde), tím hůře.

„Pro některé lidi je jednodušší věřit konspiracím než akceptovat skutečnost, že svět je složitější a méně předvídatelný, než jsou ochotní si připustit,“ uzavírá Pacific Standard.

Vyhraněný člověk, takže konspirační teoretik? To zase ne

Je důležité říci, že provedená studie má své limity a nelze ji uplatňovat plošně. I mezi politicky radikálními lidmi se vyskytují takoví, kteří konspiracím věří méně či vůbec. Nelze také jednoduše říci, že každá teorie uvažující o spiknutí je nutně z podstaty nesmyslná. Mnohé jistě ano, ale jeden příklad za všechny: aféra Watergate ukázala, že politici (či obecněji lidé) konspirovat umějí.

Van Proojen a jeho výzkumníci mají za pravděpodobné, že levicoví radikálové snáze uvěří jiným konspiracím než pravicoví. Třeba smyšlenkám o moci kapitalistických nadnárodních korporací, zatímco vyhraněně pravicoví lidé mohou namísto toho být náchylnější uvěřit v existenci spiknutí týkajícího se například imigrace.

Studie také upozorňuje, že korelace (tedy vztah mezi dvěma proměnnými - například mezi spotřebou margarínu v USA a rozvodovostí v Maine, který by mohl být jedním z učebnicových příkladů) ještě neznamená kauzalitu (tedy že jedna proměnná závisí na jiné).

„Na základě našich výsledků můžeme o kauzalitě popsaných efektů jen spekulovat,“ upozorňují autoři studie. „Předpokládáme, že vztah mezi politickou radikálností a vírou v konspirace je obousměrný, že se oba jevy vzájemně posilují. Politická radikalizace může vést ke snížení rozeznávacích schopností a víra v konspirace pracuje s klamy a nespravedlností, přičemž dojem nespravedlnosti může být předpokladem pro radikalizaci.“

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Prezident Pavel přijal na Hradě ministra spravedlnosti Blažka

Prezident Petr Pavel se na Pražském hradě setkal s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ten společně s premiérem Petrem Fialou uvedl v úterý do funkce nejvyšší státní zástupkyně Lenku Bradáčovou....

1. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  14:55

Netanjahu vzal rychle zpět výběr nového šéfa Šin Bet, i pod tlakem USA

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úterý oznámil, že přehodnotil svůj výběr nového kandidáta na šéfa vnitřní bezpečnostní služby Šin Bet, jímž se měl stát bývalý velitel námořnictva Eli Šarvit....

1. dubna 2025  14:43

Lidl drive-in, tramvaj na Hrad či jóga s hady. Jakým vtípkům lidé uvěřili na apríla

Apríl jako každý rok přinesl vtipy na sociálních sítích. Lidl představil fiktivní revoluční službu drive-in, kde zákazníci nakupují přímo z auta. FC Baník Ostrava pobavil fanoušky údajnou montovanou...

1. dubna 2025  14:41

Po pár dnech na svobodě loupil ve zlatnictví, aby měl na drogy. Dostal devět let

Devíti lety vězení potrestal olomoucký krajský soud mnohonásobného recidivistu Martina Vilčeka za loňskou loupež prstenů v hodnotě více než čtvrt milionu korun. Poté, co vytrhl prodavačce kazetu s...

1. dubna 2025  12:05,  aktualizováno  14:23

Policie dál vyšetřuje pokus o vraždu v Mladé Boleslavi. Pátrá po svědcích bitky

Kriminalisté pátrají po svědcích potyčky z loňského listopadu v Mladé Boleslavi. Při souboji několika mužů byl jeden z nich vážně zraněn a šlo mu o život. Policisté podezřelého z tohoto činu zadrželi...

1. dubna 2025  14:15

Kulturu prostě nezastavíš. Podívejte se, jak se hrálo před paneláky či na eskalátoru

Pět let, přes 500 zúčastněných umělců a umělkyň, 25 nejrůznějších projektů. Iniciativa #kulturunezastavis, která vznikla v reakci na protipandemická opatření, slaví půlkulaté výročí. Přinesla...

1. dubna 2025  14:12

Golf, válka a ledoborce. Finský prezident uhranul Trumpa, je spojkou pro Kyjev

Finský prezident Alexander Stubb ví, jak si na svou stranu obrátit svůj americký protějšek. Při víkendové neformální návštěvě floridského sídla Mar-a-lago si společně s Donaldem Trumpem střihli...

1. dubna 2025  14:12

Minus 91,2 miliardy. Ministerstvo řeklo, jak stát hospodařil v prvním čtvrtletí

V prvních třech měsících letošního roku dosáhl schodek státního rozpočtu částky 91,2 miliardy korun. Výsledek je o necelých 14 miliard lepší než loni touto dobou, sdělilo v úterý ministerstvo...

1. dubna 2025  14:09

Menu i s pivem za 15 korun. V hospodě se obědvalo za socialistické ceny, měli plno

Tohle nebyl apríl. Polévka gulášovka za pět korun, vepřo knedlo zelo za devět padesát, smažák s kobzolem za osm padesát. A k jídlu čepované pivo za korunu sedmdesát. Obědové menu za ceny jako z...

1. dubna 2025  11:27,  aktualizováno  14:02

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity kvůli Čapímu hnízdu

Europarlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Krok odhlasovali europoslanci na plenárním...

1. dubna 2025,  aktualizováno  14:02

Izraelci v noci udeřili na velitele Hizballáhu v Bejrútu, tři mrtví

Izraelská armáda na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters. Útok odsoudili...

1. dubna 2025  6:08,  aktualizováno  13:34

Šoková vlna, vše je vzhůru nohama, píší ve Francii po odsouzení Le Penové

Šok, politické zemětřesení nebo rozsudek, který vše obrací vzhůru nohama. Tak reagovaly francouzské tištěné noviny na pondělní verdikt francouzského soudu, který představitelce francouzské krajní...

1. dubna 2025  13:33