Úložiště jaderného odpadu by v Boleticích by bylo rizikem pro rostliny i živočichy.

Úložiště jaderného odpadu by v Boleticích by bylo rizikem pro rostliny i živočichy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na ukládání jádra v Boleticích zapomeňte, řekli ochránci. Je to klenot

  • 40
Zapomeňte, že byste stavěli úložiště radioaktivního odpadu v Boleticích. Takový je závěr ochránců přírody, ornitologů a geologů, kteří pro stát lokalitu prozkoumali a zpracovali z ní mnohasetstránkovou studii. MF DNES ji exkluzivně získala.

Dokument říká jediné: stavět ve vojenském újezdu představuje velké riziko pro rostliny a kriticky ohrožené živočichy, kteří tam žijí. Pro jihočeské obce, u nichž stát už dříve vytipoval lokality pro stavbu, je to ale jasný signál, že jsou znovu naplno ve hře.

Perlorodka říční, mihule potoční, vranka obecná, vydra říční, rys ostrovid, holub doupňák, kulíšek nejmenší, chřástal polní, datlík tříprstý. To je jen zlomek zvláště chráněných, kriticky či silně ohrožených živočichů, kteří se dnes v unikátním a pro veřejnost z větší části nepřístupném území Boletic vyskytují.

Boletice jsou z uvažovaných lokalit nejcennější

Znamenají jasnou překážku pro stát, který zde uvažoval vybudovat úložiště jaderného radioaktivního odpadu. Boletice jsou na seznamu Ptačích oblastí, Evropsky významných lokalit a v systému ochrany přírody Natura 2000.

Studii proveditelnosti pro úložiště zpracovalo občanské sdružení Ametyst na konci loňského roku a nyní ji předložilo úřadům. Její výsledky jsou pro stát ale drtivé.

"Úřady se snažily najít lokalitu, kde nebude úložiště tolik vadit, protože žádná z obcí ji na svém území nechce. Boletice vypadaly ideálně, když tam nebydlí tolik lidí, ale z pohledu ochrany fauny a flóry je to jednoznačný problém," komentoval ekologický aktivista Eduard Sequens ze Sdružení Calla, který závěry obsáhlé studie viděl.

Její autoři očekávali, že v Boleticích budou desítky chráněných druhů živočichů. "Z hlediska přírody je to nejcennější území ze všech uvažovaných lokalit, v podstatě je to klenot. My jsme studii nyní odevzdali a je už na státu, jak se rozhodne," uvedl autor analýzy Ondřej Volf.

Stát nabízí starostům exkurzi do elektrárny ve Švýcarsku

Stát už každopádně další kroky směrem k obcím dělá. Minulý čtvrtek poslala Správa úložišť radioaktivního odpadu starostům dopis, ve kterém nabízí v červnu návštěvu jaderného zařízení ve Švýcarsku.

"Návštěvníci uvidí provoz jaderné elektrárny Beznau, centrální mezisklad všech radioaktivních odpadů i vyhořelého paliva a také podzemní výzkumnou laboratoř," nabízí obcím v e-mailu referentka pro komunikaci správy Ivana Škvorová.

Starostové ale odmítají. Jako první se rázně ozval starosta Nadějkova Zdeněk Černý. Podle něj mají výlety vyvolat dojem závazku a jakési dlužnosti vůči správě.

"My to chápeme jako jednoznačně korupční nabídku. Ten, kdo váhá, jestli chce, nebo nechce kolaborovat s úložištěm, ať si jezdí. My však nechceme výlety ani peníze daňových poplatníků," odepsal Černý.

Obavy z úložiště se tak ve vsích ještě více stupňují. Obce a sdružení nyní podepisují výzvu, aby vláda, poslanci a senátoři okamžitě přijali zákon, který dá obcím absolutní právo zamítnout kontroverzní stavbu na svém území. Stát už dříve slíbil, že bez jejich souhlasu se do výzkumných prací nepustí.

Obce ale nyní tvrdí, že ministerstvo porušilo sliby -  do první z lokalit poslalo na výzkumné práce státní firmu. Výzvu K hlubinnému úložišti férově už podepsalo 123 starostů, 27 sdružení a další jednotlivci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video