Studentský majáles je ohrožen

P r a h a - Uspořádání tradičního studentského majálesu v Praze letos ohrožuje nedostatek financí. Generální partner oslav nedodržel předběžnou dohodu o podpoře a na zajištění akce tak organizátorům z řad studentů Univerzity Karlovy chybí zhruba půl miliónu korun. "Nyní již nehledáme jednoho velkého sponzora, jde nám o každou částku, kterou mohou české či zahraniční společnosti na záchranu majálesu poskytnout," řekl člen organizačního výboru majálesu Petr Mladenov. Tradici jarních studentských slavností obnovili studenti po roce 1989.

Letos  se měly oslavy mládí a jara uskutečnit pouze v jeden den, a to 10. května na Střeleckém ostrově.

Majáles jsou neformálním svátkem studentů a bezesporu největší a nejveselejší studentskou událostí v České republice. "Není proto divu, že jsou s moderními dějinami Majáles spojená taková jména jako oblíbený herec Jiří Macháček, současný ředitel Národní Galerie Milan Knížák, básník Eugen Brikcius, či zimbabwský student Njdzabulo Siyakatshana, který se stal pod jménem Makumba I králem Majáles 2000 a další," míní Mladenov.

Loňský ročník Pražských Majáles probíhal v rámci projektu Praha – Evropské město kultury 2000.

V letošním roce mají Majáles již tradičně oficiální podporu University Karlovy v Praze a získala též podporu Evropské Unie v rámci programu Mládež.

Oficiálním partnerem slavností je nejvyšší zastupitelský orgán českých studentů Studentská komora Rady vysokých škol. Rozsah a bohatá historie Majáles vedla organizátory k začlenění Majáles do prvního ročníku International Students´ Days, mezinárodního setkání studentů ze zemí Evropské Unie.

"Je proto paradoxem, že potenciální sponzor Majáles, se kterým jsme vedli jednání od listopadu 2000, nedodržel gentlemanskou dohodu a rozhodl se v době, kdy již byla jednání u konce, od spolupráce bez varování ustoupit," vysvětluje Mladenov.            

Historie
Pražské Majáles jsou tradičně největší studentskou akcí v České republice. Ne vždy však měly Majáles na růžích ustláno. V době politického uvolnění v šedesátých letech proběhly ročníky 65 – 68. V té době byly králi Majáles zvoleny takové osobnosti jako Allan Ginsberg, či Miroslav Horníček.

Na Majálesech se v šedesátých letech podíleli lidé, kteří dnes patří mezi přední české činitele veřejného života, například Jiří Stivín, Karel Kovanda, Karel Srp a další. V té době měly Majáles silně politický rozměr a nabízely veřejnosti jednu z mála možností protestu proti komunistickému režimu. Není tedy divu, že po okupaci Československa v roce 1968 byly slavnosti Majáles režimem zakázány.


K obnovení tradice došlo v devadesátých letech, kdy se skupince mladých studentů z University Karlovy podařilo Majáles oživit.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video