Camila Vallejová

Camila Vallejová | foto: Profimedia.cz

Studentskou revoltu v Chile vede nový „Che Guevara“ v sukni

  • 123
V Chile už přes pět měsíců zuří studentská revolta, která má potenciál změnit zemi. Hrdinkou protestů se stává třiadvacetiletá Camila Vallejová. Stojí v čele sílícího studentského hnutí, které tvrdě usiluje o reformu školství.

Vodní děla, slzný plyn, tisíce policejních těžkooděnců, dokonce obrněné vozy, to všechno je v plné permanenci. V centru Santiaga občas hoří barikády a tvrdě se bojuje, byť dosud jen obušky a kameny. Že by nová revoluce na obzoru? Podobná tomu, co se dělo v evropských metropolích v roce 1968?

Ano i ne. Studenti tvrdí, že jim jde "jen" o zásadní reformu školství. Průzkumy ukazují, že je podporuje téměř devadesát procent Chilanů. Prezident Sebastian Piňera má každopádně zamotanou hlavu.

Pokud byste Chilany požádali, aby jmenovali jednoho člověka, "tvář" nynější chilské studentské rebelie, drtivá většina by odpověděla: Camila Vallejová. Třiadvacetiletá studentka geografie.

Před půl rokem ji nikdo neznal. Teď stojí v čele hnutí, které otřásá Chile. Byť "jenom" mladá žena, dokázala už zorganizovat i generální stávku. Lidé ji poslechli, připojili se dopravci i státní zaměstnanci.

Věhlas Camily Vallejové se šíří i za hranice země. Che Guevara v sukních, tak jí někteří obdivně říkají. Co vlastně chce tahle žena, která se rychle stává ikonou, novou lidovou hrdinkou Latinské Ameriky?

Jsme do ní zamilovaní

Zatím se nezdá, že by ona či její okolí měly radikální požadavky typu svržení vlády, či dokonce kapitalismu. Tady srovnání s Che Guevarou kulhá. I když je pravda, že tvrdé zásahy policie proti poklidným studentským demonstracím část z nich radikalizují.

Studenti a s nimi i učitelé všech stupňů požadují zásadní reformu vzdělávacího systému. Ten současný je podle demonstrantů založen na obchodní bázi, která nezaručuje vzdělání jako všeobecné sociální právo. Školy jsou podle nich příliš drahé a chudí se mohou vzdělávat jen v případě, že dostanou stipendium nebo se kvůli studiu těžce zadluží.

Požadují proto, aby se stát opět ujal správy vysokých škol, kterou vojenská junta generála Augusta Pinocheta převedla na města. Rovněž chtějí, aby stát zvýšil výdaje na školství.

"Nic v životě není zadarmo," odpovídá jim prezident Piňera a zatím to vypadá, že se k zásadním ústupkům nechystá (vláda už třeba změnila ústavu tak, aby bylo ústavně zaručeno kvalitní vzdělávání, a snížila úroky na studentské půjčky).

Charismatická Vallejová se zatím hřeje na výsluní obdivu. Lidé na ni pějí ódy, svá vyznání zveřejňují na YouTube. "Všichni jsme do ní zamilovaní," nechal se podle britského listu The Guardian slyšet i bolivijský viceprezident Alvaro García Linera.

"V Chile je obrovská nespokojenost," uvedla Vallejová, která je členkou Chilské komunistické strany, v rozhovoru na začátku srpna. "První krok vždycky dělají mladí lidé, tak jsme ho udělali... Už ale nejsme sami, starší generace se k nám přidávají," dodala. "Nechceme násilí, nebojujeme s policií ani nechceme ničit," hlásá Vallejová na svých cacerolazos, tradičních protestech, při nichž aktivisté tlučou do hrnců. "Naším cílem je získat zpět právo na vzdělání," pokračuje.

Právě v tomto přístupu je podle některých sociologů zásadní rozdíl oproti západní Evropě v roce 1968. Mladí v Chile nechtějí bořit systém, oceňují hodnoty, jako jsou svoboda, demokracie. "Žádají něco velmi obyčejného a naivně znějícího: aby ekonomika zase sloužila člověku, a nikoli naopak," napsal podle týdeníku Respekt německý sociolog Heinz Bude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video