Studenti některých středních škol si vyzkoušeli volby nanečisto. (26. dubna 2010)

Studenti některých středních škol si vyzkoušeli volby nanečisto. (26. dubna 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Studentské volby vzdaly desítky škol. Rathovi a ministryni se nezdály „košer“

  • 121
Měl to být obří projekt, při kterém si měly během dneška, úterý a středy tisíce žáků vyzkoušet parlamentní volby nanečisto. Pak ale přišla kritika hejtmana Davida Ratha a pochyby ministryně školství ohledně předvolební propagace stran, která je na půdě škol zakázaná. Z akce se proto začaly školy houfně odhlašovat.

Žáci gymnázií, středních škol i učilišť, kterým je 15 a více, mohou dát ve studentských volbách své hlasy těm politickým stranám, které se budou za měsíc snažit uspět v řádných volbách.

Proti akci se ale začátkem dubna postavil středočeský hejtman David Rath (ČSSD), když ředitelům středních škol zřizovaných krajem poslal dopis, v němž je před volbami nanečisto varoval. Podle něho jde o propagaci politických stran, kterou zakazuje školský zákon (o kritice voleb nanečisto čtěte více zde).

Od voleb se odvrátila i ministryně školství Miroslava Kopicová, která volby zaštiťovala. V den, kdy média informovala o Rathově kritice, se na webu ministerstva školství objevilo prohlášení, v němž ministryně svou záštitu odvolává.

"Nemalá část žáků středních škol je již plnoletá a má tedy volební právo. Existuje tak určité riziko, že Studentské volby přece jen mohou být terčem předvolební propagace," odůvodnila své rozhodnutí Kopicová.

V té době bylo do studentských voleb přihlášeno kolem dvě stě škol. Poté jich ale začalo ubývat. Finální počet škol, které si během pondělí, úterý či středy volby vyzkouší, je 145. "Například ve Středočeském kraji zbyly tři školy, většina přihlášených se odhlásila," řekl iDNES.cz Karel Strachota z Člověka v tísni.

Původně se také výsledky studentských voleb měly vyhlašovat už tento čtvrtek. Organizátoři akce se však rozhodli, že jak studenti hlasovali, se veřejnost dozví až po vyhlášení výsledků řádných voleb, tedy na konci května.

Studenti některých středních škol si vyzkoušeli volby nanečisto. (26. dubna 2010)Studenti některých středních škol si vyzkoušeli volby nanečisto. (26. dubna 2010)

"Když se celý projekt začal politizovat, tak se nám zdálo rozumnější vyhlásit výsledky až po řádných volbách. Museli jsme zvážit, na kolik tento vstřícný krok umožní školám, aby neodstoupily. Měli jsme obavu, že nám nakonec nezůstane škola žádná, proto jsme rozhodli o odkladu," vysvětlil Strachota.

Samotné volby si "odbaví" studenti sami

Organizaci voleb na škole má na starosti volební komise, která je složená ze tří studentů pod vedením jednoho pedagoga. Volební komise, která si zvolí svého předsedu, pak připraví na škole volební místnost a rozvěsí po škole plakáty s termínem voleb.

Jakákoliv propagace jednotlivých stran je během studentských voleb na školách zakázána. Po skončení voleb, sečte školní komise výsledky a přes webové rozhraní nahlásí agentuře, s níž Člověk v tísni spolupracuje, výsledky.

"Chceme studentům přiblížit základní demokratické principy a volební systém České republiky a iniciovat mezi nimi debatu o politických tématech. Věříme, že pořádání voleb na školách zvýší účast prvovoličů a mladých voličů v následných skutečných volbách," uzavřel Strachota.

Dnes se volby konají například na pražském čtyřletém Gymnáziu Na Zatlance. "Voleb se ujali tři studenti prvního ročníku. Až mě překvapilo, jaký je o to u nás na škole zájem. Každou přestávku i během vyučování je před volební místností fronta," řekla iDNES.cz učitelka Na Zatlance a garantka voleb Šárka Kvasničková.

I tato škola zvažovala, že se z projektu po prohlášení hejtmana Ratha a ministryně Kopicové odhlásí. "Náměstkyně pražského primátora Marie Kousalíková nám ale u příležitost celostátní konference ředitelů gymnázií řekla, že studentské volby podporuje, tak jsme to neodřekli," doplnila Kvasničková.

Myslíte si, že středoškolské volby nanečisto jsou politickou agitací?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 17. května 2010. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 7406
Ano
Ano 1594

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video