Brněnská studentka Klára Burešová (na snímku) podala v polovině března k Ústavnímu soudu stížnost na sčítání lidu.

Brněnská studentka Klára Burešová (na snímku) podala v polovině března k Ústavnímu soudu stížnost na sčítání lidu. | foto: Koláž - iDNES.cz

Nejsme ovce, říká studentka, která podala ústavní stížnost na sčítání

  • 2888
Brněnská studentka Klára Burešová podala v polovině března k Ústavnímu soudu stížnost na sčítání lidu. V současné podobě je podle ní akce nesmyslná a zasahuje do soukromí lidí. "Nejsem ovce," říká čtyřiadvacetiletá studentka ekonomie a politologie.

Na webu nechcisecist.cz se proti sčítání vyjádřilo přes pět tisíc lidí, další se bouří na Facebooku. Dosud ale nikdo kromě Burešové ostře nevystoupil. Pokuta pro ty, kteří nevyplní dotazníky, je deset tisíc korun.

Začalo sčítání lidu, domů a bytů

Poradíme vám, jak na něj

Kláru Burešovou z Kunovic na Uherskohradišťsku zastupuje vyhlášená advokátka Klára Samková. O stížnosti by měl Ústavní soud rozhodnout v následujících dnech. V případě, že by soud prohlásil sčítání za protiústavní, museli by statistici získaná data zničit a nesměli by je dál používat.

Stížnost k Ústavnímu soudu

Stížnost k Ústavnímu soudu proti sčítání lidu, domů a bytů podala Klára Burešová 16. března prostřednictvím advokátní kanceláře Kláry Samkové.

V návrhu stojí i výzva, aby Ústavní soud vyňal Kláru Burešovou z povinnosti sečíst se a aby zrušil zákon, podle kterého sčítání běží, jako protiústavní. Následně by měl zakázat Českému statistickému úřadu nakládat s už získanými daty.

Stát zkouší, co ještě občan vydrží, říká studentka

Burešovou rozzlobily otázky ze sčítacích formulářů. Čím topíte, ve kterém patře vašeho domu se nachází byt, kde bydlíte, jaký máte vztah s těmi, se kterými bydlíte?

"To jsou podle mého názoru otázky, jejichž odpovědi nemusí stát vůbec zajímat. Beru to jako neúměrné zasahování do mého soukromí. Stát zkouší, co ještě občan vydrží, jak moc je občan ovcí, prostě zjišťuje, s jakou loajalitou může počítat," vysvětluje Burešová.

Letos končí studia ekonomie na Mendelově univerzitě, na Masarykově univerzitě studuje politologii. Chápe přitom, že právě politologům nebo sociologům mohou data sesbíraná při sčítání sloužit.

"Ať je jejich činnost jakkoliv bohulibá, stát tu přece není proto, aby platil získávání výzkumných informací určité skupině obyvatel. Pokud má někdo pocit, že tato data potřebuje, nechť si je zaplatí ze svých zdrojů," myslí si Burešová.

Postupujeme tak, jak nám nařizuje zákon, brání se statistici

Zákon o sčítání lidu, domů a bytů v roce 2011 vznikl na základě směrnice Evropské unie, která požadovala určité informace po České republice. "Ale nenařizovala celoplošné sčítání lidu, nýbrž dává možnost, aby si stát požadované informace vytáhl ze svých registrů. V této podobě je ta akce nesmyslná, většinu věcí, které po nás stát chce vyplnit, již má ve svých registrech," vysvětluje Burešová.

Statistický úřad sčítání za protiústavní nepovažuje a nepředpokládá, že by Ústavní soud Burešové vyhověl. "Tuto informaci slyším poprvé. Sčítání lidu připravujeme v souladu se zákonem," oponuje místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal. Právě zmíněný zákon však Burešová považuje za protiústavní.

Mluvčí sčítání Ondřej Kubala namítá: "Postupujeme přesně tak, jak nám nařizuje zákon." Sčítání podle něj není český výmysl a ani metoda není ničím neobvyklým. "Asi osmdesát procent zemí OSN používá stejnou metodu jako my, tedy vyslání komisařů do terénu se sčítacími formuláři," dodává Kubala.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video