Studentka volila dvakrát kvůli komisi

  • 26
Brno - Případ, který vylučuje zdravý rozum i volební zákon - tedy aby někdo volil dvakrát - se stal v pátek v Brně realitou. Pětadvacetiletá studentka Ekomicko-správní fakulty v Brně, jejíž jméno neuveřejníme z důvodů jejího možného trestního stíhání, volila během jedné hodiny ve dvou různých brněnských volebních místnostech. "Donutil mě k tomu přístup členů okrskové volební komise," říká studentka.
Podívejte se na fotografie.

Mladá žena volila v komisi číslo osmnáct v základní škole v Křenové ulici. "Tam mě nejdříve nechali odvolit a pak mě i mého kolegu poslali, ať jdeme volit na jiné místo znovu," popisuje situaci studentka.

Úřad: Všechno je v pořádku
Její tvrzení potvrzuje i Martin, který byl ve volební místnosti s ní. Volička prostřednictvím MF DNES na celou událost upozornila krajskou koordinátorku voleb Elišku Balaščákovou, která dohlížela na jejich technicko-organizační zabezpečení v Jihomoravském kraji.

Úřad ale vydal jen jednoznačné prohlášení: Všechno je v pořádku. "Provedli jsme kontrolu seznamů a uvedenou voličku, jsme našli pouze v jednom, tedy v okrsku číslo dvě, kde volička tvrdí, že byla volit podruhé," uvedl zástupce Balaščákové Jiří Janáček.

Předsedkyně komise: nic se nestalo
Jakékoliv pochybnosti přitom vyvrací i předsedkyně inkriminovaného volebního okrsku číslo 18 Lenka Svobodová, která tvrdí, že její lidé nepochybili a o jméně voličky nic neví.

"S voličským průkazem u nás volit nikdo už v pátek nebyl. První takový člověk přišel až v osm hodin ráno v sobotu," podotkla Svobodová.

Chyby členů volební komise nepřipustil ani Radovan Novotný tajemník městské části Brno-střed, pod niž okrsek spadá. "Udělali jsme kontrolu i okolních volebních místností a nikoho jsme dvakrát na seznamech nenašli," prohlásil Novotný.

Studentka: Komise mi v podstatě doporučila podvod
Verze studentky je však jiná a potvrzuje ji také její kolegy, který byl po celou dobu s ní. Nejenže voličce podle jejího tvrzení dvě členky komise číslo 18, u níž volila na voličský průkaz kvůli svému mimobrněnskému bydlišti, poslaly, aby šla volit ještě jednou do neexistující volební místnosti, ale dokonce jí doporučovaly, aby v této místnosti vhodila do urny prázdnou volební obálku.

"Tomu všemu předcházelo to, že si nejdříve zapsaly moje údaje z voličského průkazu, pak mě nechaly odvolit a nakonec mi průkaz vrátily s tím, ať jdu volit jinam. A hlavně ať to nikde neříkám," popisuje volička.

K čemu tedy přesně došlo? Studentka je z malého města, kde si vyřídila volební průkaz, neboť věděla, že bude v době voleb v Brně. Před dvacátou hodinou v pátek se s tímto průkazem vydala do náhodně vybrané volební místnosti v základní škole v Křenové ulici, kde se společně kolegou rozhodla volit. Narazila ovšem podle svého tvrzení na členky komise, které si nejdříve nevěděly rady s tím, že u nich někdo volí s voličským průkazem.

"Nakonec po problematické konverzaci, se dohodly, že mě a mého kamaráda zapíší do seznamu voličů, což také udělaly. Oba jsme od nich dostali volební lístky a obálky a odešli jsme za plentu. Skončila jsem dřív a hodila jsem obálku. Mého kamaráda už ale zastavily, ať nic nevhazuje, protože prý přišly na to, že s voličským průkazem je možné volit pouze na jediném místě v Brně, na magistrátu v Husově ulici. Vrátily nám průkazy a ať prý jdeme tam," popsala situaci.

Henych: volička se vystavuje postihu
Podle šéfa Státní volební komise Václava Henycha tento případ volby nezpochybňuje. Pokud komise zjistí, že žena opravdu volila dvakrát, bude to trestný čin. Případ bychom předali policii," reagoval na informaci iDNES Henych.

"V žádném případě to ale není zpochybnění voleb. Pokud máte jméno té ženy, dejte nám ho, my to zjistíme. Řekněte mi: je ta osoba duševně v pořádku?" dodal zvýšeným hlasem.

Že by se podobné případy mohly stát i v jiných okrscích, Henych odmítá. "O tom silně pochybuji. Všude jsou právě na voliče s volebními kartami mnohem přísnější," tvrdí Henych.

Státní volební komise podle Henycha zjistila, že žena volila jen jednou. "Prověřili jsme to a nikdo tam dvakrát nevolil," řekl iDNES šéf Státní volební komise Václav Henych.

Ostře proti tvrzení ženy vystoupil i Radovan Novotný, tajemník městské části Brno-střed, pod něhož okrsek číslo 18 spadá. "Ona sama by si měla takové tvrzení navíc rozmyslet, protože se vystavuje zákonnému postihu za to, že volila dvakrát. Paní se chce asi vidět v televizi," prohlásil Novotný před volební místností, kterou přijela volička společně s MF DNES identifikovat.

Omyl je možné lehce zahladit
V Husově ulici, kam členky volební komise studentku s jejím kolegou poslaly, žádná volební místnost nebyla a tak se nakonec oba dostali do volební místnosti číslo dvě na Janáčkově akademii múzických umění, kde vhodili obálku. Tamní komise jí také konečně odebrala voličský průkaz.

Přestože oficiálně všichni tvrdí, že se nic nemohlo stát, někteří znalci volební praxe potvrdili, že k něčemu podobnému v individuálních případech dochází. Jedním dechem ale dodávají, že kdyby to komise udělala, už dávno mohla svoji chybu "zlikvidovat".

"Například tím, že zakroužkují účast voliče, který nepřišel. Obálku, kterou do urny volička vhodila, by tak nepřebývala a oni mohou napsat, že seznam voličů souhlasí s počtem obálek v urně. Na nic by se tak nemohlo přijít," popsal možný podvod dlouholetý člen volebních komisí, který si však nepřál zveřejnit své jméno.

EMAIL OD VOLIČKY

Vážení přátelé,

myslíte si, že voleb do Poslanecké sněmovny ČR se může zůčastnit jen řádný volič, a to jenom jednou? Já si to taky myslela. Až do včerejška. Včera jsem vhodila obálku s úředním razítkem do volební urny v jednom okrsku a asi o necelou hodinku v jiném volebním okrsku.

Jak k tomu došlo? Bydlím v malém městě a protože jsem věděla, že v době voleb budu v Brně, vyřídila jsem si voličský průkaz. Včera před 20. hodinou jsem vešla se svým kamarádem Martinem do volebního okrsku č. 18 (doufám, že si číslo pamatuju správně) a začala mávat před členkami volební komise svým voličským průkazem. Vedla jsem zajímavý rohovor:

já: "Dobrý den, já nejsem z Brna, ale mám s sebou platný voličský průkaz."
ČVK (členka volební komise): "A na které ulici bydlíte?"
já: "Nejsem z Brna."
ČVK: "Musím si Vás najít v seznamu."
já: "Mě nemáte v seznamu já nejsem z Brna."
ČVK: "A na které ulici bydlíte?"
já: "Naše město nemá názvy ulic."
ČVK: "Aha, to bude problém."

Pak se začaly dvě členky radit. Nakonec se ujednaly, že nás na seznam dopíšou. Dostali jsme volební lísty, obálky a odešli každý za plentu. Skončila jsem dřív a hodila jsem obálku do urny. Když k urně přistupoval Martin, paní zavolala, ať tam obálku nehází.

Na nějakém papíře našly, že všichni voliči s voličským průkazem musí volit na Husově 5 (magistrát). Tak nám vrátili průkazy, ať jdeme tam. Po Martinově upozornění mu byla odebrána úřední obálka.

Na magistrátu byli dva ochotní vrátní (nebo pracovníci bůhvíjaké služby) a ti nám sdělili, že tam žádná volební místnost není. Ale dali nám číslo na informační službu magistrátu a nechali nás zavolat. Paní byla z mého dotazu značně zmatená, nechala mě chvíli čekat (patrně se radila s kolegyní) a pak mi potvrdila to, co jsem věděla: Můžu volit kdekoli.

Šli jsme do další volební místnosti (volební okrsek č. 2) a Martin poprvé, já podruhé jsem odvolili. Kolik je v této republice lidí, kteří volili dvakrát a víckrát? Je opravdu tak těžké instruovat členy volební komise? Popřípadě zjistit, zda dovedou číst a porozumnět čtenému textu.

S pozdravem
podpis

Mladá žena, která podle svého tvrzení volila dvakrát, stojí před volební místností v Brně s Jiřím Janáčkem, zástupcem krajské volební koordinátorky. Studentka si nepřála zveřejnit svoji tvář (15. června 2002).

Mladá žena, která podle svého tvrzení volila dvakrát, stojí před volební místností v Brně, kde podle svých slov volila poprvé. Studentka si nepřála zveřejnit svoji tvář (15. června 2002).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video