Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti z roku 1989 uvažují o založení politické strany, Havel je podporuje

  20:05
- Počet lidí, kteří se připojují k výzvě studentských vůdců z roku 1989, neustále roste. Podle jednoho z iniciátorů výzvy "Děkujeme, odejděte!" Igora Chauna lidé zaplavili svými dopisy a e-maily sekretariát pražské FAMU. Chaun pro iDNES uvedl, že pokud zájem o jejich petici bude trvat, skupina, která celou akci iniciovala, se nebrání vytvoření politické stany. "Počítáme, že se sejdeme v pondělí," řekl Chaun. "A jednou z alternativ je i možností je vytvoření nové politické strany. Hlavní výzvou však bylo to, aby se politici začali jednat mezi sebou," dodal Chaun. Akci bývalých studentů mezitím podpořili i prezident Václav Havel a kardinál Miloslav Vlk.

Prezident republiky mezitím po návratu z konference OBSE vyjádřil podporu bývalým studentům, uvedl, že velice dobře rozumí těmto požadavkům. Zároveň je podpořil ve snahách o výměnu gener

kontakty: (klikněte)
výzvu naleznete:
stránky Filozofické fakulty
stranky iDNES
reagovat na ní můžete:
e-mail: Martina Mejstříka
e-mail: Filozofické fakulty
ace politiků.

Studenští vůdci z roku 1989 podepsali prohlášení s názvem Děkujeme, odejděte, v němž kritizují současnou politickou reprezentaci a vyzývají její představitele k rezignaci. "Jsme hluboce zklamáni a pobouřeni způsobem, kterým současná politická reprezentace provádí výkon svěřené moci," citoval z prohlášení jeden ze signatářů Igor Chaun.
Studenti a další mladí lidé se také přidali k lampionovému průvodu, kterým ve středu večer pokračovaly oslavy 10. výročí listopadové revoluce.

"Tato politická garnitura devastuje tuto zemi vnitřně a kazí její obraz v zahraničí," přidal se Martin Mejstřík. Největší vinu za "marasmus" poslední doby dává zejména předsedovi vlády a ČSSD Miloši Zemanovi a předsedovi Poslanecké sněmovny a ODS Václavu Klausovi. "Oni mají odpovědnost za kredit této země, za její právní a mravní klima, oni ho spoluvytvářejí a bohužel to dělají špatně," prohlásil Mejstřík.

Nejdůležitějším motivem prohlášení bývalých studentů je nahlas a veřejně říci, že panující stav v České republice není skutečným obrazem české společnosti, jak ho cítíme a jak v něj věříme, doplnil Chaun. Zprofanovaní politici již podle něj nejsou šancí ani zárukou změn a cesty do sjednocené Evropy. "Nemluvíme o prezidentovi," upřesnil.

Autoři výzvy nemíní vyzývat občany, aby opět vyšli do ulic, ale věří v demokratické mechanismy, volby a hlavně sílu občanské společnosti a veřejného mínění. "Bezesporu díky naší výzvě vláda nepadne, ale je naší občanskou povinností se k tomu vyjádřit. Možná budeme kapkou v moři, ale kapka ke kapce nakonec vydá na slušnou sílu," řekl ČTK Mejstřík. Iniciativa se podle něj zrodila z pocitu, že představy těch, kteří pomáhali přivést demokratický systém na svět, se od současné reality značně liší.

Předsedové ČSSD a ODS Miloš Zeman a Václav Klaus se k výzvě postavili velmi chladně. Zeman označil tuto iniciativu jako "pubertální" a autorům odvětil, že se z politiky odchází na základě voleb, nikoli "výkřiků" jakékoli skupiny občanů. Klaus označil autory výzvy za "jednu z tisícin či milióntin naší země" a doporučil jim založení politické strany.
"Nedávno jsem si procházel autentické materiály z revolučních listopadových dní a postoj těchto dvou pánů je téměř identický s reakcí komunistických pohlavárů na naše iniciativy v roce 1989," uvedl Vedlich.

Studenti, kteří se podíleli na takzvané sametové revoluci před deseti lety ve východních Čechách, se mají podle Vedlicha dnes večer sejít a diskutovat o dalším postupu. "Jsme v úzkém kontaktu s pražskými kolegy a je skutečně cítit odhodlání něco podniknout," dodal.

Lampionový průvod
Oslavy 10. výročí listopadových pokračovaly ve středu večer v Praze lampionovým průvodem, který vyrazil v půl osmé večer z Václavského náměstí na Pražský hrad. Zhruba dva tisíce mladých lidí s lampiony, svíčkami či prskavkami si tak připomnělo policejní zásah na Národní třídě.

Účastníci průvodu pak provolávali hesla jako "Miloše do koše", "Demisi", "Na Štěpána bez Miloše" a někteří cinkali klíči.

Na Národní třídě už před zahájením průvodu studenti zapálili svíčky u pamětní desky v místech, kde se v 17. listopadu 1989 střetli demonstranté s jednotkami tehdejší bezpečnosti.

Pochod studenti ukončili zpěvem české a slovenské hymny a oblíbené písně zakladatele Československa Tomáše Garrique Masaryka Ach synku, synku na Hradčanském náměstí mezi vozy připravenými pro návštěvníky slavnostního udílení řádů Bílého lva. Pochod neprovázely žádné incidenty s policií.

Prohlášení někdejších studentských vůdců k 17. listopadu 1989

Vážení spoluobčané!
Sešli jsme se včera, tedy v předvečer 17. listopadu, poblíž Národní třídy, abychom oslavili křest knihy Sto studentských revolucí. Dnes jsme sestavili toto prohlášení, které vám se vší naléhavostí předkládáme...
Jsme šťastni, že žijeme v zemi v zásadě svobodné a demokratické! Oceňujeme změny a možnosti, které nám uplynulých deset let přineslo. Ale jsme hluboce zklamáni a pobouřeni způsobem, kterým současná politická reprezentace provádí výkon svěřené moci. Desáté výročí listopadu 1989 nás tak zastihuje v dosud největším marasmu - politickém i morálním!
Cítíme se oklamáni. Díváme se do tváře arogantní politické moci, která se neumí domluvit na funkčním vedení země a obviňuje z toho nás, občany, protože jsme prý špatně volili!
Současná vláda svým chováním hrubě zkresluje a poškozuje obraz naší země v zahraničí! A mezi domácím obyvatelstvem vyvolává smutek a beznaděj, což nás uzavírá do opětovné vnitřní emigrace, jak to pamatujeme z dob komunismu. Cítíme hlubokou účast s tímto stavem! Ptáme se sebe i vás: Co se stalo, že nám vládnou takoví lidé?
Jsme dosud zatíženi dědictvím čtyřiceti let komunismu, ale většina dnešních problémů je už důsledkem NOVÝCH CHYB A NOVÝCH NEPRAVOSTÍ. Mezi státem a střední podnikatelskou třídou kupříkladu nepanuje spolupráce, ale boj, který prorůstá nedůvěra, zlodějna, neschopnost a korupce ze strany státních úředníků! Naši politici se chovají, jako by si neuvědomovali, že jsou odpovědní nejen za výkon svěřené moci, ale i za morální atmosféru ve společnosti, pro kterou se svými činy a postoji stávají nejviditelnějším vzorem!
Ve jménu generace naší i generací příštích kategoricky voláme po návratu slušnosti, morálky, politické korektnosti a humanistické orientace a žádáme vůdčí politiky hlavních politických stran, aby v zájmu této země ODSTOUPILI! Oni už nedokáží této zemi pomoci, už nedokáží dostát výzvám nové sjednocující se Evropy, ani být spolehlivým členem pro nás životně důležitého uskupení NATO. Oni se přežili - a jejich neschopnost vzájemné domluvy je toho důkazem.
Žádáme prosté straníky i stranické sekretariáty hlavních politických stran, aby obnovili svou původní demokratickou identitu a nalezli představitele, kteří obstojí v dynamických podmínkách třetího tisíciletí.
Naše země stojí před historickou šancí vrátit se mezi vyspělé státy Evropy. A my nemáme jinou šanci, než to dokázat!
Chceme se stát opět normální zemí, kde slušnost a dodržování zákonů je platnou normou pro prosté občany stejně jako pro vedoucí politiky. Stávající situace ničí onu obrovskou sílu a tvořivost našich lidí, ve kterou věříme a kterou dokázal listopad 1989. Současní politici již nedokáží této síly využít, ale naopak se cítí jí být ohroženi.
Jsme společností s dědictvím Masaryka a Čapka - a tak trochu i Franze Kafky. Ale nejsme a nechceme být společností ztotožňovanou s garniturou současných sobeckých a omezených politiků, kteří svou vzpupností a hluchotou už zemi pouze škodí.
Spoluobčané! Apelujeme na slušnost a normálnost!
Věříme, že atmosféra, která zavládla v naší zemi, nám není vlastní, ale vyvěrá z arogance, cynismu a velikášství většiny současných politických vůdců. Část politiků v naší zemi se svým chováním dostala již téměř na úroveň bývalých komunistických vůdců!
Už opět nastala situace, kdy musíme překročit ulity své nevíry a stísněnosti a podat si ruce. Toto je naše výzva. Výzva obsahující naději, že jsme stále ještě silná občanská společnost, ve které dřímá netušená síla a která se vypořádá s tím, co ji zalehlo a dusí.
Předpoklady morální a duchovní obrody naší společnosti jsou dva: je to slib vnitřní slušnosti každého z nás, a je to odchod zprofanovaných politiků, kteří se v průběhu deseti let opotřebovali a neuvěřitelným způsobem proměnili své chování.
Zdravíme vás a děkujeme vám za to, že jste.
Nestydíme se přihlásit k ideálům a radosti, kterou jsme téměř všichni prožívali před deseti lety, a uděláme všechno pro to, abychom si v příštích volbách svobodně nezvolili novou cestu ke komunismu.
V Praze dne 17. 11. 1999 v 16:30

Podepsáni:
Josef Brož, Igor Chaun, Martin Mejstřík, Vráťa Řehák, Vlastimil Ježek, Šimon Pánek.
Symbolické připojení k našemu prohlášení je možné.


Nejen Národní třída se zapsala do historických událostí před deseti lety. I Václavské náměstí, odkud lampionový průvod vyrazil, už neodmyslitelně patří k listopadu 1989. Právě zde zazněly první projevy tehdejších disidentů a současných státníků.

Události před deseti lety na Václavském náměstí:
sobota 18. 11.

- Rozhodnutí herců a studentů stávkovat oznamuje o půl páté odpoledne u sochy sv. Václava Martin Mejstřík.
- V centru Prahy spontánně demonstruje několik tisíc lidí.
úterý 21. 11.
- Na plném Václavském náměstí se koná první manifestace Občanského fóra, z balkonu Melantrichu ke dvěma stům tisícům lidí poprvé mluví Václav Havel.
středa 22. 11.
- Trvá nepřetržitá hlídka studentů u sochy svatého Václava.
- Demonstrace OF na Václavském náměstí.
čtvrtek 23. 11.
- Na další, dosud nejpočetnější demonstraci, na Václavském náměstí dorazilo i několik tisíc dělníků z ČKD v čele s kovářem Petrem Millerem. Předtím v ČKD vypískali Miroslava Štěpána.
pondělí 4. prosince
- V Praze, Bratislavě a dalších městech se konaly manifestace na protest proti složení federální vlády. Na balkoně Melantrichu na Václavském náměstí zpívali státní hymnu Karel Gott a Karel Kryl.
- Štáb Občanského fóra se odstěhoval z podzemí divadla Laterna magika do budovy Špalíčku v dolní části Václavského náměstí, kterou OF přidělily úřady.
neděle 10. prosince
- Na demonstraci na Václavském náměstí oznámil Jiří Bartoška kandidaturu Václava Havla na prezidentský úřad.

Dav studentů čeká na pochod s lampiony na Můstku.

Dvojice studentů.

Pochod studnetů Prahou.

Průvod studentů na Národní třídě.

Dav studentů čeká na Národní třídě.

Studenti čekají na pochod s lampiony na Můstku.

Průvod u Národního divadla.

Průvod před OD Máj.

Průvod na Národní třídě.

Svíčka.

Autor:


Hlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2016 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je součástí koncernu AGROFERT ovládaného Ing. Andrejem Babišem.