Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Studenti vyhodili z okna melouny, pak protestovali v ulicích

  12:06aktualizováno  19:38
Univerzita Karlova protestuje proti vysokoškolské reformě. Z oken právnické fakulty odpoledne studenti vyhodili 90 melounů jako symbol milionů, které stály přípravy zákonů. Škola také přijala rezoluci, v níž žádá vládu, aby nekvalitní návrh odmítla. Ministr Josef Dobeš označil jednání univerzity za podněcování sociálních nepokojů.

"Ministr školství Josef Dobeš je velmi znepokojen neodpovědným přístupem rektora Univerzity Karlovy profesora Václava Hampla a bude požadovat, aby jej ve velmi krátké době navštívil na ministerstvu," stojí v tiskovém prohlášení ministerstva školství.

"Ministr bude chtít především vysvětlení, z jakého důvodu podněcuje rektor Univerzity Karlovy akademickou obec včetně studentů k sociálním nepokojům," uvádí prohlášení.

Hampl burcování k nepokojům odmítl. "Ministr si mě žádá na kobereček, že jsem nezodpovědný a vyzývám k sociálním nepokojům. Netuším, jestli se mi podaří mu vysvětlit, že naopak cítím odpovědnost za tuto univerzitu a za celou akademickou obec," reagoval rektor.

Nejstarší česká univerzita je první školou, jejíž studenti kvůli nesouhlasu s novými zákony o vysokých školách a o finanční pomoci studentům uspořádali otevřené protesty.

V 18:30 se zhruba 150 studentů sešlo před Právnickou fakultou UK. V rukách měli lampiony či transparenty s nápisy "Vyjedou blaničtí rytíři?", "Hrrr na ně". Z megafonu zazněly protireformní projevy. Řečníci také účastníky akce vyzvali, aby následný průvod byl slyšet, ale zároveň se odehrál bez incidentů.

Mladí lidé se poté vydali na pochod přes náměstí Jana Palacha a Mánesův most k sídlu vlády, Strakově akademii. Cestou se na dav nabalili další účastníci a na náměstí čítal odhadem už 300 hlav. Policisté proto krátkodobě uzavřeli jeden ze směrů tamější silnice, žádné dopravní komplikace ale nenastaly.

Protest studentů a pedagogů Univerzity Karlovy proti chystané vysokoškolské reformě (19. ledna 2012)

Protest studentů a pedagogů Univerzity Karlovy proti chystané vysokoškolské reformě (19. ledna 2012)

Protest studentů a pedagogů Univerzity Karlovy proti chystané vysokoškolské reformě (19. ledna 2012)

Mladí lidé po cestě skandovali například slogan "Dobeše do koše". Před Úřadem vlády pak zaznělo "Už jsme tady! Rektora nedáme!". S Úřadem vlády se pak rozloučili slovy "Přijdeme zase a bude nás víc". Nakonec se dav rozešel. Zčásti zřejmě i do hospod, protože někteří studenti teologické fakulty měli na rtech slova: Tak a teď nás čeká alkohol.

Co vadí univerzitám

- zavedení školného

- nevýhodný systém půjček na školné

- že ministerstvo s nimi nespolupracovalo

- omezení autonomie vysokých škol

- snížení zastoupení studentů v senátech

Chystanou reformu vysokých škol, ke které se zavázala vláda, v lednu odmítlo dvacet z celkových 26 akademických senátů.

K protestnímu pochodu se nespokojenci svolali přes Facebook. Účast ve čtvrtek dopoledne potvrdilo asi 130 lidí. Organizátoři ale počítali s tím, že dorazí až tisícovka nespokojených. To se, snad i vzhledem k deštivému počasí, nakonec nestalo.

Vyhozené melouny skončí v pivovaru

Už dopoledne se na 50 mladých lidí sešlo před Právnickou fakultou UK, aby na problémy upozornili happeningem. Celkem 90 melounů, které vážily 350 kilo a stály 15 tisíc korun, na dlažbu vyhodili studenti s obličeji skrytými za fotografiemi tváře ministra Dobeše.

"Symbolizují množství peněz, které už ministerstvo vyhodilo z okna na přípravu dvou velmi nekvalitních věcných záměrů zákonů," vysvětlil iDNES.cz zástupce studentů Adam Felix z právnické fakulty. Roztříštěné melouny podle něj ale nepřijdou vniveč, jejich zbytky totiž v minipivovaru využijí k výzkumu melounového piva.

Fasádu budovy ozdobily transparenty s nápisy "Za svobodu vysokých škol" a "Vzdělání není byznys". Část účastníků akce si oblékla zelená trička s nápisem "90 melounů".

Rektor UK: Zákon je paskvil, slyšíme stále stejnou píseň

Nespokojení mladí lidé se po metání ovocem přesunuli do auly fakulty, kde několik hodin rokovali se zástupci pedagogů o tom, jak by proti připravovaným zákonům měla univerzita postupovat. Na akademické shromáždění je pozvali rektor univerzity Václav Hampl a předseda jejího akademického senátu Jan Hála. Na jednání nebyli přizváni zástupci ministerstva školství.

Happening před fakultou UK

Hampl zhruba pětistovce přítomných řekl, že reformovat školství se vlády pokoušejí už pět let. Ale místo aby řešily, že mají školy málo peněz, říkají školám, jak to za méně peněz dělat líp. "Je to variace stále na tu samou píseň," uvedl. Poté odsoudil snahu o omezení autonomie škol a zvlášť kriticky mluvil o zákonu o finanční pomoci studentům. Označil jej za paskvil. "To je mimořádně nekvalitní materiál, konference rektorů se shodla na tom, že by v praxi nepomohl ani školám, ani studentům, jen bankám," řekl Hampl.

Staronový šéf Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek vyjádřil obavy, že po zavedení školného vláda sníží státní příspěvky vysokým školám a že v budoucnosti nebude možné systém udržet stabilní bez toho, aniž by se výše školného, v návrhu stanoveného maximálně na 10 tisíc za semestr, výrazně zvyšovala.

Na chodbách fakulty visela hesla. Mimo jiné "Nepotřebuji vězeňského psychologa". Právě takové bylo dřívější povolání ministra školství. Účastníci rokování do rukou dostali brožurku nazvanou Kritický průvodce "reformou" vysokých škol.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl (19. ledna 2012)

Až na pár váhajících shromáždění přijalo za nadšeného potlesku rezoluci. V ní se píše, že návrhy zákonů byly připravované v neadekvátním spěchu, chybí jim přesvědčivá východiska a pádné argumenty. Akademici také konstatovali, že navržené záměry by vedly k likvidaci samosprávy a omezení nezávislosti škol,
omezení svobodného bádání. V rezoluci poté důrazně varovali vládu před přijetím nekvalitních a nebezpečných návrhů, jejichž důsledky jsou nevratné.

"Pokud vláda nevyslyší tento apel, uskutečníme nejpozději v týdnu od 27. února další informativní a protestní akce. Vyzýváme také akademické obce všech vysokých škol v České republice, aby v takovém případě učinily vše pro zastavení této nebezpečné hry s budoucností české společnosti. Bránit všemi silami akademické svobody je morální povinností každého člena akademické obce," stojí v rezoluci. Datum 27. února bylo vybráno proto, že jde o druhý týden nového semestru a na univerzity se vracejí studenti.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Zdanění bezdětných, výpovědi bez důvodu. Fiala chce širokou shodu a klid

4. května 2024  7:55

Z programových návrhů, se kterými přicházejí strany vládní koalice rok před volbami, mají podle...

Rusko do konce srpna zakázalo vývoz cukru, chce zajistit stabilitu na trhu

4. května 2024  7:16

Rusko přechodně zakázalo vývoz cukru ze země. S odkazem na vládní nařízení o tom píší ruské tiskové...

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů. Vyvolalo kritiku

4. května 2024  7:05

Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom...

Do konce roku by se mohlo konat další jednání české a ukrajinské vlády, řekl Fiala

4. května 2024  6:48

Do konce letošního roku by se podle premiéra Petra Fialy mohlo konat další společné jednání české a...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...