Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015).

Ministryně školství Kateřina Valachová (2. 7. 2015). | foto: Michal Šula, MAFRA

Studenty rušeného oboru UJAK čekají přijímačky. Nedojde však na všechny

  • 130
Část studentů rušeného oboru speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského dostane šanci složit dodatečně přijímací zkoušky na pedagogické fakulty veřejných vysokých škol. Z pěti set učitelů, kteří si na škole doplňovali kvalifikaci, se však na veřejných školách najde místo pro pouhých čtyři sta.

Po jednání s pedagogickými fakultami to na páteční tiskové konferenci oznámila ministryně školství Kateřina Valachová. Jak zajistit pokračování studentů, jejichž obor k 30. září končí, jednala s děkany pedagogických fakult. Na tiskou konferenci ji pak doprovodila děkanka pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Radka Wildová a děkan Masarykovy univerzity Jiří Němec. Celkem se rušený obor týká 740 lidí (více najdete zde).

UJAK: Chceme, aby studenti dostudovali u nás

Zástupci Univerzity Jana Amose Komenského (UJAK) trvají na svém. "Naše stanovisko se nezměnilo. Argumenty Akreditační komise považujeme za věcně i právně neobhajitelné a nadále usilujeme o to, aby studenti dostudovali u nás," řekl v pátek ČTK mluvčí UJAK Jan Červenka.

Dotčení studující učitelé v diskusi na facebookovém profilu Chceme UJAK reagovali na návrh MŠMT rozladěně. Kritizovali to, že budou mít jen minimum času na přípravu na případné přijímací zkoušky i formální nástup do prvního ročníku. To nepovažují za dostudování, ale za nové studium.

V minulosti si také stěžovali na to, že na veřejných vysokých školách není možné na rozdíl od UJAK kombinované studium absolvovat čistě o víkendech.

„Situace je vážná, protože pět set studentů je zároveň praktikujícími učiteli, kteří si doplňují kvalifikační předpoklady. Kapacita stávající na univerzitách v daném studijním programu je 150 studentů v navazujícím magisterském jednooborovém programu a 250 míst v podobném navazujícím magisterském dvouoborovém programu,“ řekla Valachová. Pro zhruba dvě stovky studentů, kteří na UJAK studovali neučitelskou speciální pedagogiku, by měla být kapacita veřejných škol dostatečná.

Pro pět set učitelů z UJAK tak je na veřejných školách kapacita 400 míst. Ani ta však nejsou jistá, protože studenti budou muset nejprve složit přijímací zkoušky. „Cílem ministerstva školství, pedagogických fakult i UJAK je, aby do 30. září byl na webových stránkách ministerstva zveřejněn harmonogram přijímacích řízení na tento rok,“ řekla Valachová. Studenti, kteří takto dodatečně zkoušky nesloží, budou mít další šanci příští rok v řádných termínech přijímacích zkoušek.

Kapacity jsou limitované. Studenty čekají přijímací zkoušky

Widlová zdůraznila, že přijímání studentů z UJAK nebude automatické. „Kapacity jsou limitované. Bude proto probíhat přijímací řízení. Záleží na studentech, jak toho využijí,“ řekla děkanka. „Je nám líto studentů, protože se někteří ocitají v existenciálních problémech. Hlavní odpovědnost však nese UJAK,“ dodala. Studentům úspěšně přijatým na veřejné vysoké školy bude uznána část studijních povinností z UJAK.

Studium pro doplnění kvalifikace pro učitele zároveň znamenalo, že se na ně pohlíželo jako na kvalifikované. Ministerstvo v zájmu ochrany těch, kterým studium na UJAK ke konci září skončí, vydá stanovisko, aby byli jako kvalifikovaní posuzováni i nadále. Bez toho by mohla být ohrožena jejich budoucnost ve školách, kde musejí dostávat kvalifikovaní učitelé přednost před lidmi bez potřebného vzdělání.

Doporučení UJAK plnila jen formálně, říká Komise

Studenti magisterského oboru speciální pedagogika na Univerzitě Jana Amose Komenského nemohou dostudovat, neboť dlouhodobě kritizovaný obor 30. září přijde o akreditaci. Škola s žádostí o její prodloužení neuspěla u Akreditační komise. Většinu ze studentů tvoří učitelé, kteří si zde doplňovali potřebnou kvalifikaci.

Obor speciální pedagogika bylo v uplynulém akademickém roce možné studovat jen v Praze a Olomouci. Učitelé by si ale mohli kvalifikaci případně doplnit i na nějakém příbuzném oboru. Studenti UJAK ale upozorňovali na to, že veřejné VŠ na rozdíl od jejich školy zpravidla nenabízejí možnost studia výhradně o víkendech. Uvolňovat se pravidelně v pátek ze zaměstnání je pro ně problematické.

Komise největší soukromé vysoké škole v Česku vyčítá, že na doporučení, která měla zajistit kvalitu dostudování studentů, reaguje jen formálně. UJAK podle nich tímto způsobem naložil mimo jiné s doporučeními expertní skupiny, která většinu studentů doporučila nepřipustit ke státnicím kvůli nedostatečné praxi nebo špatnému vedení diplomové práce. UJAK se podle svých vyjádření se všemi výtkami u všech studentů vyrovnal a nechal je skládat státnice. Akreditační komise ale argumenty vysoké školy posoudila jako nedostatečné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video