Všechno učivo za čtyři roky se během týdne dohnat nedá. Ilustrační foto

Všechno učivo za čtyři roky se během týdne dohnat nedá. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Studenti: Svaťák na přípravu nestačí

  • 10
Dobrá rada nad zlato. Maturita je pro mnohé ze studentů středních škol první těžkou zkouškou, ve které se rozhoduje o jejich budoucnosti, a tak snad ocení tipy od těch, kteří ji mají už za sebou.

Jak se tedy na zkoušku z dospělosti připravit? Na to se MF DNES zeptala absolventů a učitelů. Všichni se shodovali v jednom. Svatý týden na učení nestačí.

"Je potřeba se průběžně učit celý poslední rok. Proto třeba já se studenty probírám jednotlivé otázky v průběhu posledního školního roku," říká profesorka němčiny a francouzštiny Dana Kynčlová.

Stejný názor mají i studenti. "Já se učil celý poslední rok hlavně ve škole. O svaťáku už jsem si jen něco málo zopakoval," říká Jan Kašpar, který maturoval v Dobříši před dvěma lety.

Nemíchejte hrušky s jablky
Podle něj taky hraje velkou roli výběr volitelných předmětů ke zkoušce z dospělosti. Maturanti na gymnáziu mají totiž povinný český jazyk a jeden cizí jazyk. Další dva předměty jsou na jejich volbě.

"Ty dva předměty by si měly být v něčem podobné, pak učení ubude, protože se některou látku vlastně učíte na dva předměty," tvrdí Kašpar.

Doporučuje dvojice chemie s biologií, zeměpis s dějepisem, matematiku s fyzikou a podobně. "Nemá smysl si brát třeba biologii se základy společenských věd, protože se musíte na oba předměty učit úplně něco jiného," dodává Kašpar.

Někteří z bývalých maturantů doporučují vybírat také podle toho, na kterou vysokou školu se hlásíte.

"Věděla jsem, že chci jít na zemědělku, a tak jsem si zvolila k češtině a němčině ještě zeměpis a biologii, protože ty jsem potřebovala k přijímačkám," říká Hanka Kuchyňková z Obořiště, která maturovala před dvěma lety.

Jan Kašpar tak studoval hlavně z knížek, které si četl. "Nebyly to učebnice, ale různé odborné knihy, které mě bavily. Třeba historické," dodává. Jeho metoda přinesla ovoce a odmaturoval se samými jedničkami. Zápisky ze sešitů prý nepoužíval.

Jinak je tomu u Hanky Kuchyňkové, která naopak zápisky ze sešitu používala nejvíce. O "svaťáku" se tak denně učila v součtu osm hodin.

"Nejde to ale zvládnout naráz. Vždycky jsem si po hodině dala pauzu," říká Kuchyňková. A co během přestávek ve studiu dělala? "Hlavně jsem jedla," dodává. Bývalá maturantka doporučuje vypracovat si každou otázku na zvláštní papír a o svatém týdnu se učit už jen z těchto papírů.

Nejhorší je večer před maturitou
Jak vzpomínají Kašpar s Kuchyňkovou na vlastní zkoušku? Nervózní byli oba. "Asi jako každý. Nejhorší to bylo večer předtím a ráno, ale s první otázkou to ze mě spadlo," říká Kašpar.

To Kuchyňková zažila při maturitě perné chvíle. Když si vytáhla kolečko s číslem otázky ze zeměpisu, profesorka jí řekla, ať si připraví charakteristiku států Skandinávského poloostrova, což byla osmička.

Zadání otázky totiž maturantům sdělují kantoři a studenti se mnohdy na číslo, které si z pytlíčku vytáhnou, ani nedívají. Když přišla ke komisi a začala mluvit o Švédsku a Finsku, předsedkyně komise ji přerušila a řekla, že má úplně jinou otázku.

Kuchyňková si totiž vytáhla ve skutečnosti téma Země jako součást sluneční soustavy. "V tu chvíli jsem na tom byla nejhůř. Musela jsem to celé odvykládat spatra," tvrdí Kuchyňková.

"Nakonec byli profesoři o něco shovívavější, ale já jsem měla zeměpis naučený, takže jsem to zvládla," dodává. Dostala jedničku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video