Třeba i na takové jednání se dostanou studenti, kteří si zkoušejí role diplomatů.

Třeba i na takové jednání se dostanou studenti, kteří si zkoušejí role diplomatů. | foto: AFP

Studenti si zkoušejí role velvyslanců NATO

Vyjednávat jako velvyslanec nedokáže každý. Kromě potřebných znalostí politologie a komunikace je nutné umět cizí jazyky a mít zkušenosti. A kde je získat? Třeba v unikátním debatním projektu Model NATO, kde si studenti zkoušejí práci diplomatů na vlastní kůži.

Boj proti terorismu a mise NATO v zahraničí jsou hlavní priority pro následující několikaměsíční jednání, jež čekají více než dvacítku středoškolských studentů. Ti budou v rámci Modelu NATO vystupovat jako velvyslanci jednotlivých členských zemí při NATO hájit jejich zájmy.

První zkouška: O čem budeme jednat?
Zkusit si simulovaná jednání v rámci historicky prvního workshopu tohoto nového projektu měli studenti možnost už v sobotu. Jako diplomaté aliančních členských zemí si vyslechli přednášku o historii NATO, diskutovali o možné americké radarové základně v ČR a poznali také atmosféru oficiálních jednání.

Při svých jednáních se mladí velvyslanci dohadovali o současných prioritách NATO, jimiž by se chtěli zabývat na prestižním Pražském studentském summitu na přelomu března a dubna 2007, jímž právě probíhající projekt vyvrcholí.

Velvyslanci "na zkoušku" se v závěru jednání se dokázali jednomyslně shodnout na dvou tématech, kterým zasvětí nadcházející workshopy a Summit: boj aliance proti terorismu a zahraniční mise NATO.

Debata v angličtině
Mladí diplomaté, jinak studenti českých nebo zahraničních středních škol ze všech regionů republiky, trénovali v rámci jednání také diskusi v angličtině.

K tomu jim pomohla také neformální přednáška na téma "Angličtina – komunikační nástroj diplomatů", kterou přednesl Howard Hunt z Vysoké školy ekonomické v Praze a jež byl součástí sobotního setkání.

"V dnešní době je důležité, aby studenti měli povědomí o bezpečnostních otázkách, které se dotýkají nás všech. Chceme jim proto představit NATO netradiční formou," shrnuje smysl projektu Jan Havránek z pořádající Asociace pro mezinárodní otázky.
Budoucí diplomaté

Studenti vítají možnost zapojit se do Modelu NATO i proto, že si mohou zkusit, jak by v praxi vypadala jejich budoucí profese. "Ráda bych se jednou stala velvyslankyní nebo diplomatkou," prozradila Martina Zapletalová zastupující v modelu Španělsko.

"Poprvé jsem o Severoatlantické alianci slyšela v roce 1999, ale nikdy by mě nenapadlo, že budu jednou součástí NATO, tedy alespoň na chvíli," prozradila tato  osmnáctiletá studentka English College v Praze.

Pro příští workshop, který se uskuteční 17. února 2007, připravili organizátoři bohatý program, mimo jiné setkání s bývalým ministrem obrany Jiřím Šedivým nebo debatu o působení aliance v Afghánistánu. Podrobnější informace o projektu naleznete na stránkách www.studentsummit.cz.


Video