Studentům hrozí po odhalení plagiátu vyhazov. Ilustrační foto.

Studentům hrozí po odhalení plagiátu vyhazov. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Studenti seženou na webu od úkolu po rigorózní práci. Objednáním riskují

  • 28
Na internetové stránce ukolydoskoly.cz si studenti mohou objednat domácí úkol i diplomovou práci. Šance to může být i pro profesory, kteří si potřebují přivydělat. Některé práce ale mají pochybnou kvalitu a pedagogové oslovení MF DNES upozorňují, že by je studentům vrátili.

Ta internetová stránka může na první pohled studentovi připadat jako splněný sen. "Dostali jste se na místo, kde za Vás uděláme jakýkoli domácí úkol, bakalářskou, diplomovou či rigorózní práci," láká server ukolydoskoly. cz.

Nabídku má web i pro profesory. Za pětatřicetistránkovou bakalářskou práci můžou od provozovatele serveru Jana Hlavsy dostat čtyři tisíce.

Redakce MF DNES se rozhodla web otestovat. Ten zákazníkovi nabízí, že mu vysokoškolský pedagog a "kapacita v oboru" anonymně zpracuje jakoukoliv práci. Provozovatel se chlubí, že za dva roky zaslal přes tisíc textů v šestatřiceti oborech od práva až po patologickou anatomii.

Pro ověření, jak se autor vypořádá například se zahraničními zdroji, jsme objednali pro smyšlený zápočet z politologie práci na téma "Karafiátová revoluce v Portugalsku".

Jak to funguje

Na serveru ukolydoskoly.cz je možné si objednat jakoukoliv práci od čtenářského deníku (129 korun) až po rigorózní práci (279 korun za stranu). Platí se předem.

Práce podle provozovatele serveru Jana Hlavsy píšou zejména vysokoškolští pedagogové, což je však v rozporu s tím, že některé práce mají pochybnou kvalitu, a o práci se úspěšně ucházela fiktivní středoškolská profesorka. Práce lze reklamovat, ale pokud je reklamace zamítnuta, objednatel už své peníze neuvidí.

Hlavsa si z webu udělal solidní byznys: podle rozsahu práce inkasuje minimálně 30 % z ceny celé práce.

Student, který na klíč zhotovenou práci odevzdá, se vystavuje riziku vyhazovu ze školy. Ani podle zákona se totiž autorem práce nestane, což se ovšem web snaží zamlčet. To v sobě nese znaky nekalé soutěže.

Práce o šesti stranách za 921 korun dorazila po sedmi dnech. Výsledek? "Taková práce by obstála maximálně na střední škole, vysokoškolákovi bych ji okamžitě vrátila," říká politoložka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Lada Šušlíková, která text zhodnotila.

"Autor v textu absolutně neodkazuje na zdroje, některé části jsou navíc téměř totožné s větami z článků dostupných na internetu, aniž by byly zdrojovány. Text je navíc plný faktických chyb a nepřesností a jazykově absolutně neodpovídá úrovni vysokoškolského studenta," vypočítává své výhrady politoložka.

Podobné problémy mají navíc i práce, které jsou na serveru vystaveny jako vzorové.

Placená "inspirace"

Student, který si text objedná, se může dostat do problémů. Za odevzdání práce, kterou napsal někdo jiný, mu ze školy hrozí vyhazov. Zato provozovatel se kryje. "Práce, které vám pošleme, slouží jen pro inspiraci a informování zákazníka. Autorská práva zůstávají vypracovateli a nejde se jich zříci," píše v obchodních podmínkách, které je potřeba potvrdit při objednávce. To je však v přímém rozporu s tím, na co web své zákazníky láká.

"Pokud by student inspiraci přehnal, tedy k dílu jen například něco přidal nebo by pouze upravil nějaké pasáže, dílo by nebylo možné považovat za originální v tom smyslu, jak to požadují vysoké školy. Prohlášení se za autora by bylo neoprávněné a teoreticky i žalovatelné," říká advokátka Helena Chaloupková, která se autorským právem zabývá.

Počínání provozovatele je podle Chaloupkové teoreticky možné posuzovat jako nekalou soutěž. "Zřejmě vychází z předpokladů, že pokud někdo jejich práci využije, tak s vědomím, že činí něco nekalého. Proto nehrozí, že je někdo zažaluje," míní Chaloupková.

Provozovatel webu Jan Hlavsa trvá na tom, že nic nezákonného nedělá. "Případné riziko je v rukou studentů a náš postup je v souladu s právním řádem České republiky," říká.

"Je věcí oponenta práce, aby odhalil, že ji student nepsal sám," říká mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Jenže školy na to nemají páky. "Tohle zjistíme, jen kdybychom dostali podnět a byl ověřitelný. Nejde totiž o čistý plagiát, ale o zpracování práce jiným autorem." uvažuje Naděžda Rozehnalová, proděkanka Právnické fakulty brněnské Masarykovy univerzity.

MF DNES rovněž zkusila provozovatele serveru oslovit jako zájemce o místo. Na e-mail, který mu redaktorka napsala jako středoškolská učitelka, jež by chtěla psát práce z historie a češtiny, a že její přítel by naopak měl zájem o ekonomii, Jan Hlavsa odpověděl téměř vzápětí.

Omluvil se, že momentálně nové spolupracovníky nepotřebuje, ale vzal si kontakt s tím, že se to stoprocentně změní. V e-mailové korespondenci potvrdil, že jako autory prací skutečně bere učitele.

Hlavně diskrétně

Provozovatel serveru rovněž poslal podmínky, za kterých si nechává práce vypracovávat. "Vaše diskrétnost je pro nás velmi důležitá, proto se nikdo nedozví vaše jméno ani vy jméno klienta." Zároveň nastínil, jak spolupráce vypadá po finanční stránce – platí se od devadesáti korun za normostranu výše.

Pokud jde o originalitu a kvalitu, Hlavsa říká, že vše sami kontrolují a například autora, který zadanou práci opsal, vyhodili. Tvrdí také, že kvalitu prací dokáže ohlídat sám nebo na základě odezvy studentů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video