Studenti Právnické fakulty UK si mají možnost vyzkoušet soudní přelíčení ve své vlastní soudní síni

Studenti Právnické fakulty UK si mají možnost vyzkoušet soudní přelíčení ve své vlastní soudní síni | foto: Profimedia.cz

Studenti právnické fakulty mají svou vlastní soudní síň

Unikátní simulovanou soudní síní se může pochlubit Právnická fakulta Karlovy univerzity. "S novými učebnami v půdní vestavbě získala škola i soudní síň, která studentům umožní vyzkoušet si soudní jednání," sdělil děkan fakulty Aleš Gerloch. Vestavba přišla fakultu na zhruba 51 milionů korun.

V podkroví právnické fakulty vzniklo kromě zasedací síně i pět seminárních místností, tři počítačové učebny a dvě kanceláře.

Simulovaná soudní síň je určena pro deset aktivně vystupujících studentů a dalších 35, kteří mohou "soudnímu přelíčení" přihlížet.

"Síň bude sloužit při výuce k simulaci soudního procesu v občanském a trestním řízení, ale i při zvláštních typech řízení. Bude to jakási škola hrou. Studenti připraví pod vedením učitele nějaký případ a aktivně se do procesu zapojí. Sami si vyzkouší roli obhájce, žalobce nebo soudce," vysvětlil Gerloch.

"Simulace umožní studentům aktivní zasahování do případu a vyhodnocování jednotlivých kroků," dodal Gerloch s tím, že další studenti budou moci proces sledovat pomocí přenosu webovou kamerou.

Realizace půdní vestavby probíhala za plného provozu školy od dubna 2003 do srpna 2007 a je prvním rozšířením kapacit budovy od jejího dokončení v roce 1931.

Budova fakulty je zapsána v seznamu kulturních památek, a proto na projekt vestavby dohlíželi památkáři. "Nesměl být nijak narušen vnější vzhled budovy," vysvětlil tajemník fakulty Tomáš Horáček.

Neoklasicistní budovu Právnické fakulty na náměstí Curieových navrhl architekt Jan Kotěra. Za svého života už nestihl projekt realizovat. Stavbou byl v letech 1924 až 1931 pověřen jeho kolega Ladislav Machoň.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue