Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Za UJAK si stojíme, říkají studenti ohrožení ztrátou akreditace

  • 41
Přes čtyři sta studentů posledního ročníku učitelského oboru na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského má nejistou budoucnost. Kvůli ztrátě akreditace je škola přesunula do jiného oboru. Dostudovat by měli pod dohledem pedagogů veřejných univerzit. Přesto se cítí existenčně ohroženi.

Studenti oboru Speciální pedagogika - učitelství na soukromé Univerzitě Jana Amose Komenského (UJAK), kterému komise neprodloužila akreditaci, sice dostanou šanci dostudovat, ale byli převedeni na neučitelský obor (více čtěte zde). Učitelskému oboru totiž akreditace skončila už na konci minulého roku.

Cítí se proto ohroženi, neboť vystudování učitelského oboru je podmínkou, aby mohli dál učit. „Jsme převedeni do neučitelského oboru, takže přestáváme plnit podmínku kvalifikačního studia. Bojíme se o svá místa,“ řekla jedna z ohrožených studentek, Lenka Klárová, na pátečním briefingu po jednání s ministrem školství Marcelem Chládkem. „V případě, že bych nemohla dokončit studium v učitelském oboru, tak bych přišla o místo, na kterém jsem už třináct let a troufám si tvrdit, že práci vykonávám dobře,“ podotýká Klárová.

UJAK si prý ke studiu vybrala, protože je to jediná univerzita, která umožňuje víkendové studium v programu Speciální pedagogika - učitelství. „Jsem samoživitelka, mám dvě malé děti a je pro mě naprosto nereálná možnost studovat někde na opačné straně republiky, protože by mě zaměstnavatel neuvolňoval,“ vysvětluje studentka.

Kvalitu výuky na UJAK studenti nezpochybňují. „Jsme přesvědčeni, že studium není jiné než na jakékoliv jiné vysoké škole,“ říkají svorně. Z tohoto důvodu spustili petici, na které je zatím přes 5 600 podpisů.

Ministr Marcel Chládek na briefingu uvedl, že na průběh státních závěrečných zkoušek v ohroženém oboru by kromě zástupců veřejných vysokých škol mohlo dohlížet i přímo ministerstvo. Kvůli hrozbě neprodloužení akreditace plánuje na příští týden další schůzku s Akreditační komisí a zástupci školy.

„Měl by to být nezávislý zástupce, odborník, který bude dohlížet na průběh státních závěrečných zkoušek,“ řekl ministr.

Na největší soukromé univerzitě v Česku studuje učitelsky i neučitelsky zaměřený obor speciální pedagogika 1 418 studentů. Řada z nich si zde doplňuje kvalifikaci podle požadavků zákona o pedagogických pracovnících. Akreditační komise univerzitě vyčítá příliš vysoký počet studentů, který neodpovídá počtu vyučujících. Řadu závěrečných prací na škole vedou externisté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video