Budoucí učitelé věší 21 tezí na dveře pražské Pedagogické fakulty UK. Chtějí...

Budoucí učitelé věší 21 tezí na dveře pražské Pedagogické fakulty UK. Chtějí zlepšit své vzdělávání (29. 3. 2016). | foto: Iniciativa Otevřeno

Chybí nám praxe, říkají budoucí učitelé. Na dveře fakult „přibili“ teze

  • 66
Studenti pedagogických fakult nespokojení s kvalitou výuky se inspirovali Martinem Lutherem a jeho 95 tezemi, které v šestnáctém století přibil na vrata kostela. Svých jednadvacet tezí v úterý vyvěsili na dveře fakult v Praze, Brně a Olomouci. Budoucí učitelé žádají více praxe, namísto důrazu na teorii se chtějí učit „jak učit“.

„Kolikrát vidíme, že jsou studenti zavaleni množstvím teoretické výuky v aprobačních předmětech, ale chybí jim více praxe a skutečná průprava jak učit,“ řekl pro iDNES.cz Tomáš Čakloš, šéf studentské iniciativy Otevřeno, která usiluje o lepší vzdělávání učitelů.

Prohlášením ve stylu reformátora Martina Luthera tak studenti usilují o změny ve vzdělávání budoucích učitelů. Za klíčové považují získávání zpětné vazby a hodnocení kvality. Nezapomínají na kritické myšlení, chtějí ve výuce více diskutovat o tom, jak by mělo vzdělávání vypadat.

Pedagogická fakulta v Plzni zruší sedm oborů pro středoškolské učitele

„Fakulty už přeci jen během uplynulých pětadvaceti let od revoluce podstoupily určitou změnu, progres, je ale potřeba v něm ještě hodně pokračovat. Pedagogické fakulty se soustředí na látku, ale to jak učit je tam druhotné a upozaděné. Najdete na nich učitele, kteří se opravdu snaží toto předávat a rozvíjet ve studentech, ale pořád je to poměrně malá část,“ domnívá se Čakloš. Budoucí učitelé by se podle něho měli učit zejména to, jak své žáky a studenty zaujmout, jak v nich podpořit angažovanost a úsilí věci měnit.

„Dát lidem svobodu volby, umožnit spolupodílet se na vlastním procesu vzdělávání a díky zažití demokracie vidět smysl v aktivním občanství,“ stojí v jedné z tezí. V další se iniciativa vyjádřila pro podporu inkluze. Učitelé by podle ní měli „dávat šance všem lidem bez rozdílu, hledat ideál inkluze respektováním individuality každého člověka, nacházet v této otevřenosti obohacení a trvale přijímat rozmanitost jako žádanou hodnotu.“ Kantoři tak mají „tvořit svět, kde rozmanitost, jinakost a změna jsou vnímány jako kladné hodnoty.“

Jsme rádi za angažované studenty, říkají děkani

Studenti mají podporu děkanů pedagogických fakult Univerzity Karlovy v Praze, Masarykovy univerzity v Brně i Univerzity Palackého v Olomouci.

Například děkanka pražské pedagogické fakulty Radka Wildová ocenila, že studentům není kvalita jejich studia lhostejná. „V tomto rámci jsme již připravili anketu o nové podobě studia a její výsledky promítli do nových akreditací,“ uvedla v tiskové zprávě.

Její brněnský kolega Jiří Němec si váží toho, že může přispět ke změnám uvnitř fakulty. „Jsem rád, že se rodí jádro angažovaných studentů, a věřím, že se bude dále rozšiřovat,“ poznamenal.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video