Studenti odměnili Klause potleskem

Předseda parlamentu Václav Klaus navštívil včera Zlín. Setkal se s vedením krajského úřadu v čele s hejtmanem, studenty vysoké školy a zástupci hospodářské komory. Na hodinu a půl trvající přednášce seznámil studenty Univerzity Tomáše Bati se svými názory na současnou ekonomickou situaci země. Jeho přednášku v posluchárně vysoké školy ocenilo na tři sta lidí spontánním potleskem.

Václav Klaus si svojí včerejší přednáškou o ekonomické situaci v zemi získal sympatie drtivé většiny přítomných v posluchárně Univerzity Tomáše Bati.
A to nejen svým šarmem, ale i kvalitou výkladu, který obecenstvo dokázalo patřičně ocenit.

Studentky si šly pro podpis
"Bylo to hutné, že," říkala po odchodu z přeplněné učebny drobnější blondýnka. "Řekl to fakt dobře. Hlavně o těch bankách," doplňovala ji znalecky kamarádka.
A obě vyrazily za politikem pro podpis. Ostatně nebyly samy. Svoji náklonnost, i když střízlivěji, projevovali také mladí muži.

"Sice mi neodpověděl, na co jsem se ho ptal, ale mluvil zajímavě," hodnotil jeden z mála šťastlivců, kteří stihli Klausovi položit otázku.

Zlínská ODS byla nadšená
Na tvářích zlínských politiků ODS v čele se senátorkou Irenou Ondrovou a poslancem Bohuslavem Zárubou a novým kancléřem univerzity Oldřichem Rybaříkem byla během více než hodinové přednášky velmi zřetelně znát spokojenost, zčásti i oddanost.

Jejich mysticky blažený výraz ve tváři místy narušoval jen smích vyvolaný kvalitním bonmotem předsedy nebo svraštělé čelo, když byl důvod k zamyšlení nad složitým ekonomickým výkladem.

Z natřískané posluchárny Klaus nemohl odcházet nespokojen.

Chci, aby kraje fungovaly, řekl Klaus
Lehké ironii se při své návštěvě Zlína neubránil předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus, když hovořil o novém kraji jako o Velkovévodství zlínském.

Rozhodně hend ale odmítl názor, že by snad dnes zakoušel určitou satisfakci nad tím, že nové kraje ještě nemají jasno se svým financováním a že zbývají problémy s dokončením reformy veřejné správy. ODS totiž v minulosti prosazovala odložení vzniku krajů až do doby, kdy budou všechny podmínky pro jejich fungování vytvořeny.

"Jsem občanem této země a heslo Čím hůř, tím líp pro mne neplatí, i když jsem v opozici.  Je naším zájmem, aby tato země fungovala. V momentě, když krajské úřady a kraje vznikly, nevidím důvod, proč se radovat, že některé věci a kompetence nejsou dořešeny. To není vítězství pro nikoho z nás," řekl šéf sněmovny.

Připustil však, že při běžné délce legislativního procesu není jisté, že se otázka samostatného financování krajů podaří vyřešit do konce roku a že budou mít kraje vlastní rozpočtové příjmy už v roce 2002. "Rozumím zájmu a tlaku zastupitelů, aby to bylo co nejdříve. Ale nový model financování nemůže vzniknout nějakou samostatnou iniciativou zdola. Musí to být velmi komplexní vládní návrh. Sněmovna je připravena ho projednat," dodal Klaus.

Návštěva ve Zlíně byla pro Klause už čtvrtou cestou do sídel nových krajů. Předseda sněmovny se postupně chystá i do všech ostatních regionů.

Předseda parlamentu Václav Klaus přednáší studentům Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Předseda parlamentu Václav Klaus přednáší studentům Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Předseda parlamentu Václav Klaus přednáší studentům Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně

Předseda parlamentu Václav Klaus se podepisuje studentům Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video