Na Filosofické fakultě UK se v rámci Týdne neklidu uskutečnily přednášky,

Na Filosofické fakultě UK se v rámci Týdne neklidu uskutečnily přednášky, divadelní představení a performance. (28. února 2012, Praha) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Kdo jiný se má ozvat? čílí se studenti. Z Dobeše si utahují i divadlem

  • 1365
Takový mumraj už správce pražské filozofické fakulty v osm večer dlouho nezažil. Chodby a schodiště se proměnily v rušný úl, na přednáškách o demografii či vesmíru není k hnutí. Stovky lidí lákají i koncerty a divadlo. Studenti akcí Noc univerzit pokračují v protestech proti vysokoškolským reformám.

"Kdo jiný by se měl ozvat, když ne my, studenti?" ptá se Hana Křížková z česko-německých studií Fakulty sociálních věd a její kamarádka Nicole Hovorková souhlasně přikyvuje. Obě mají v podpaží několik kartonů. Chtějí tu totiž načerpat inspiraci a nějaká šťavnatá hesla na středeční protestní pochod.

"Jsem vedená z domova ozvat se, když mě něco se*e," říká přímočaře Nicole. "Ministr nás vůbec neposlouchá, a doufáme, že brzo odstoupí," dodává dívka z Českých Budějovic. Po celé budově vyjadřují podobný nesouhlas s reformami i mraky letáčků, transparentů a plakátů.

Studenti pokračují v Týdnu neklidu, Klaus je proti

To studenti a učitelé divadelní vědy si na večer oblékli bílá trička s postavičkou a nápisem "Nechceme ubuovské univerzity". "V tom, co praktikuje ministerstvo školství, se vrací hovadnost. Symbolizuje to Krále Ubu Alfeda Jerryho," objasňuje Michal Zahálka z třetího ročníku.

Reformy prý v poslední době se spolužáky důkladně probírají. "Změny jsou to hloupé a dělané s naprostou tupostí. Školné považuji ale až za ten poslední problém. Nejvíc mi vadí, že je to jen reforma pro reformu, aby byl dojem, že ministerstvo něco dělá. Vysoké školství na tom není růžově, ale je potřeba to řešit jinak," myslí si Michal a spěchá za spolužáky, kteří se mu zatím kamsi rozutekli.

Chceme si ujasnit, o co ministerstvu jde, říkají přírodovědci

Účast, jaká je v úterý večer i na sebevíc odborné a úzkoprofilové přednášce, je snem každého učitele. Narváno je i v malé učebně se starou mapou Rakouska-Uherska na stěně. "Jsme z ministerstva školství a přišli jsme vás rámcově vzdělávat," přivítali tři mladí herci diváky a s chutí se pustili do rozpustilé hry o potopě světa, prošpikované několika narážkami na situaci v resortu ministra Dobeše.

Přeplněná je o patro níž také hlavní aula fakulty, kde zrovna přednáší o odpovědnosti univerzit filozof a někdejší kandidát na prezidenta Jan Sokol. V hloučku přede dveřmi spokojeně nakukuje dovnitř i rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

"Je to úžasné. Hrozně mě těší, že to studenti vnímají jako problém. Je to dobře zorganizované," tvrdí. Právě dorazil z rektorátu v Celetné ulici a cestou prý míjel skupinky mladých lidí zabrané do diskusí o protestních akcích. Po večerní vizitě na "fildě" míří Hampl na Právnickou fakultu, která je odtud jen jednu stanici tramvají.

Kamarády Michala Wagnera a Adama Klsáka z prvního ročníku přírodovědecké fakulty přivedl zájem o přednášky z jiných oborů i snaha ujasnit si, co vlastně chce ministerstvo změnit. "Neberu to úplně jednoznačně, protože to neznám úplně dopodrobna," říká Adam. "Reformy jsou potřeba, ale ne změny, jaké se navrhují," doplňuje ho Michal.

Pozdě večer vystoupil například písničkář Oldřich Janota, program na filozofické fakultě skončil kolem půlnoci. Studenti na rozdíl od řady kolegů v Hradci Králové či Ostravě nemají s sebou spacáky. Na středeční pochod se šli vyspat domů či na kolej.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video