Stovky studentů budou muset stipendium vrátit.

Stovky studentů budou muset stipendium vrátit. | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Studenti musí kvůli špatným zákonům vracet stipendia

  • 31
Sociální stipendia ve výši 1620 korun měsíčně, která měla pomoci sociálně slabším vysokoškolákům, způsobila paradoxně řadě rodin finanční problémy. Stipendia se započítávají do příjmu rodiny, takže je úřady berou jako přeplatek přes životní minimum. Rodiny studentů tak musí peníze vrátit.

Příčinou této nepříjemné situace je nedokonalost zákonů. Problémem se už začalo zabývat ministerstvo školství.

V lednu vstoupil v platnost vysokoškolský zákon, kterým se zavedl nový typ sociálního stipendia pro chudé studenty. Od stipendií si bývalá ministryně školství Petra Buzková slibovala pomoc mladým lidem, kteří se obávali, že náklady spojené se studiem zatíží rodinný rozpočet.

Problém vyvstal v okamžiku, kdy studenti společně se svou rodinou pobírali kupříkladu dávky sociální péče. Pro tento typ dávek se sociální stipendium započítává jako příjem společně posuzovaných osob.

Je to chyba, přiznávají úřady
Sociální úřady mají ze zákona povinnost po rodinách, kterých se to týká, vzniklý "přeplatek" vymáhat. Za období mezi lednem až červnem letošního roku činí tato částka až 9720 korun.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí v připomínkovém řízení k návrhu zákona, kterým se zavedlo nové sociální stipendium, upozorňovalo na nelogičnost ustanovení, kde dávky poskytované podle zákona o sociální potřebnosti zůstávají příjmem," uvedl tiskový mluvčí ministerstva Vladimír Vokál.

Na chybu poukázal i sociální odbor Magistrátu města Olomouce. "Informovali jsme ministerstvo, že jsme ve vyhlášce nalezli chyby, které mohou způsobit komplikace řadě rodin s vysokoškoláky," uvedla vedoucí odboru Irena Sonntagová.

Současná ministryně školství Miroslava Kopicová o tomto problému vůbec nevěděla. "Je to vskutku neuvěřitelné, uložím svým kolegům, aby se na tuto záležitost podívali," uvedla.

Problém se týká stovek studentů
"Svou špatnou finanční situaci jsem zatím vyřešila zřízením kontokorentu v bance. Studium něco stojí a se sociálním stipendiem 1620 korun měsíčně jsem počítala. Začala jsem však vážně uvažovat o tom, že studií zanechám, protože to z rodinného rozpočtu nemůžeme utáhnout," říká studentka z Brna.

"Na konci minulého semestru jsem dostal na účet sociální stipendia, na která jsem čekal několik měsíců. Peníze mi pokryly náklady spojené se studiem a teď jsme stejnou částku dlužni," stěžuje si student Univerzity Palackého v Olomouci, který žije se svou nezaměstnanou matkou v Ostravě. Mají povinnost "přeplatek" vrátit Městskému úřadu.
 
Změnu má přinést až zákon o životním a existenčním minimu, který by měl začít platit 1. ledna 2007. "Je zapotřebí zkusit požádat ministra práce a sociálních věcí, zda by nemohl v této záležitosti něco udělat. To je jediná možnost, která mě napadá," doporučuje vedoucí sociálního odboru olomouckého magistrátu Irena Sonntagová. "My zatím musíme jednat v rámci zákonů, nic jiného se nedá dělat."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video