Saháme na ně denně, ale saháme správně? Na to se ptají studenti 1. LF UK, kteří...

Saháme na ně denně, ale saháme správně? Na to se ptají studenti 1. LF UK, kteří spouští kampaň upozorňující na důležitost samovyšetřování v prevenci rakoviny prsou a varlat. | foto: Lucie Vysloužilová

Medička porazila rakovinu a teď učí, jak si vyšetřit prsa a varlata

  • 8
Nezisková organizace Loono spouští kampaň zaměřenou na prevenci rakoviny u mladých lidí. Studentka medicíny Kateřina Vacková před dvěma roky onemocněla rakovinou vaječníku. Když se uzdravila, založila Loono, aby přiměla další mladé lidi myslet na své zdraví právě teď.

Nyní spolu s dalšími studentkami a studenty medicíny učí prostřednictvím workshopů muže a ženy správné technice samovyšetření. Využívají k tomu speciální modely prsou a varlat. To jsou podle mediků jedny z nejfrekventovanějších orgánů, alespoň co se doteků týče. „Saháme na ně denně, ale saháme správně?“ ptají se.

Aby mohla organizace nakoupit nové modely a uskutečňovat workshopy po celé republice, spustila veřejnou sbírku na crowdfundingovém portálu Hithit. Jejím cílem je vybrat 157 500 korun (více informací najdete zde).

„Vyškolili jsme v oblasti prevence víc než 2 500 lidí a všichni byli nadšeni z toho, že s nimi komunikujeme jako s laiky. Vysvětlujeme jim vše tak, aby to pochopili,“ řekla iDNES.cz zakladatelka organizace Loono. Přiznává, že se jí ozvalo i patnáct lidí, kteří díky její iniciativě odhalili rakovinu včas.

„Bylo mi 22 let, studovala jsem už čtvrtým rokem medicínu a byla jsem naprosto zdravá. Pak mi ale našli zhoubný nádor. Následovala operace. Moje první. Seděla jsem na posteli a ptala se sama sebe proč, proč já, proč tak mladá, proč teď,“ popsala svou zkušenost Kateřina Vacková.

„Díkybohu mi ale rakovinu objevili včas, takže jsem nemusela podstupovat chemoterapii a ani dlouhou složitou léčbu. A to je přesně to, co bych ráda ukázala mladým lidem. Že ta včasná péče může člověku zachránit život.“ doplnila.

Odbornou garanci nad tímto projektem převzala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Podle děkana Aleksiho Šeda se podařilo organizaci Loono za víc než rok od svého vzniku prokázat užitečnost a životaschopnost. „Lékaři Gynekologicko-porodnické kliniky - společného pracoviště 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce - pomohou rozvinout projekt po odborné stránce,“ doplnil Šedo. Lékaři i profesoři pomáhají s konzultační činností a vedou některé přednášky, aby studentům s kampaní pomohli.

„Preventivní vyšetření prsů pohmatem nespadá v současné době do obsahu preventivních prohlídek u žádného lékaře. Samovyšetřování alespoň jednou měsíčně je přitom první možnou cestou ke zjištění závažného onemocnění prsu. Platí to zejména u mladších žen, které věkem nespadají do kategorie zákonného mamografického screeningu (zpravidla od 45 let),“ uvedl Karel Rauš z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a Nemocnice na Bulovce. Méně častější je rakovina varlat, kterou v Čechách ročně onemocní přibližně 500 mužů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video