Lidé mají matematiku zařazenou ve škatulce nepochopitelno

Lidé mají matematiku zařazenou ve škatulce nepochopitelno | foto: Profimedia.cz

Studenti mají špatný vztah k matematice

  • 12
Čeští žáci jsou v mezinárodním srovnání dobří v matematice, ale patří k těm, kteří k ní mají nejhorší vztah. Učitelé, odborníci i studenti udávají různé důvody, proč tomu tak je. Svou roli však hraje i společenské klima, které matematice není zrovna nakloněno.

Matematika je náročný předmět, jemuž děti musejí věnovat hodně práce, učitelé mají na výuku málo času a schopní pedagogové hledají uplatnění na lépe placených místech.

"Lidé mají matematiku zařazenou ve škatulce nepochopitelno, děti to slyší doma, dostanou z ní strach a začnou ji nenávidět," řekl Václav Sýkora z pražské pedagogické fakulty s tím, že matematika ale prochází rychlým vývojem díky počítačovým programům, které mohou výuku velmi obohatit.

"Ne každá škola však může zaplatit například sedmnáct tisíc korun na licenci výukového programu geometrie," dodal Sýkora.

Na problém peněz upozorňuje i Jednota českých matematiků a fyziků, která pro učitele pořádá kurzy zkvalitnění výuky matematiky podpořené Evropským sociálním fondem.

Přestože jsou kurzy pro učitele zdarma, zájemci se nehrnou. Ředitelé škol neradi pouštějí učitele, protože by za ně museli hledat náhradu v hodinách a navíc nejsou prý zvyklí snahu učitele o sebevzdělání ohodnotit.

Studentů pedagogických fakult ubývá 
Kvůli nízké prestiži učitelského povolání je o studium na pedagogických fakultách podle Jaroslava Zhoufa z katedry matematiky pražské pedagogické fakulty stále menší zájem. Studenti je často navštěvují už s tím, že učit ani nechtějí.

Pokud by chtěl středoškolák úspěšně zvládnout devadesátiminutový maturitní test z matematiky, který připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), měl by během čtyřletého studia věnovat matematice alespoň dvanáct hodin týdně.

"Pokud by psal rozšířenou stodvacetiminutovou verzi, měl by trávit počítáním minimálně šestnáct vyučovacích hodin za týden," uvedla Eva Řídká z Cermatu.

Matematika se může stát oblíbeným předmětem
Trochu jinak se vyučuje matematika na česko-francouzské sekci pražského Gymnázia Jana Nerudy, jehož studenti povinně z matematiky maturují.

"Jinak řadíme učivo, jdeme jakoby po spirále a každý rok nabalujeme další poznatky, čímž nedovolíme studentům některou partii na léta odložit, ale stále se ke všemu vracíme," řekla Lubomíra Červová z Gymnázia Jana Nerudy.

Že může být matematika oblíbeným předmětem, připouští i jeden z letošních kandidátů na cenu za nejoblíbenějšího učitele Zlatý Ámos Jan Hainiš.

"Záleží zejména na učiteli, který musí žáky k matematice přitáhnout, musí být vidět, že je učitel pro předmět zapálený, musí mít autoritu a respekt," vysvětluje Hainiš.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video