Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Studenti hledají jména, tváře a příběhy zmizelých Židů

  14:27aktualizováno  14:27
Učení o holokaustu může vypadat různě. Dívky ze Základní školy Štoky na Vysočině pátraly po osudech židovské rodiny z Havlíčkova Brodu. Zapojily se do projektu Zmizelí sousedé. Ten vybízí mladé lidi, aby hledali sousedy, kteří z jejich okolí zmizeli za 2. světové války.

Osudy mnoha českých Židů jsou spjaty s Terezínem | foto: Profimedia.cz


Manželé Pachnerovi, Josef a Barbora, žili v Havlíčkově Brodě už před válkou. Měli sedm dětí. Války se dožily čtyři a jen jeden - František Pachner - válku přežil. A právě jeho vnuka se devíti žákyním z 8. a 9. ročníku podařilo vypátrat. Stačilo přitom tak málo - do vyhledávače zadaly slovo "pachner".

"Jedné z nás to nakonec nedalo a na všechny mailové adresy, které k tomuto jménu našla na internetu, napsala zdvořilý mail o tom, kdo jsme a co děláme," vypráví Eliška Konupková ze Základní školy Štoky.

Po několika neúspěšných odpovědích se dívkám ozval skutečný potomek Pachnerových.

František Pachner

Jak to všechno začalo?
Pátrání dívky rozjely loni v létě. "Neměly jsme ale představu, kde začít. Zrovna téma Štoky a Židé je zpracované místním historikem. Ze Štoků je to ale blízko do Havlíčkova Brodu. Tady se prakticky nikdo o toto téma nezajímal," vysvětluje Eliška Konupková. Žákyním se pak během minulého školního roku podařilo sestavit příběh rodiny Pachnerů před, během i těsně po válce.

"O projektu Zmizelí sousedé si myslím, že to je užitečná věc, protože školní mládež pozná, co je to holokaust. Osobně mám radost z toho, že jsem se dozvěděl něco o svých předcích," říká vnuk Františka Pachnera.

Více informací najdete na stránkách školy www.zsstoky.com.


Projekt Zmizelí sousedé vyhlásilo už v roce 1999 Vzdělávací a kulturní centrum při pražském Židovském muzeu. O šest let později spustili další projekt Zmizelí sousedé - Pocta dětským obětem holokaustu. Každý rok se do pátrání po osudech Židů zapojí kolem deseti škol.

"Cílem projektu je, aby mladí lidé hledali v minulosti a v jejich nejbližším okolí a pak své pátrání zdokumentovali," vysvětluje koordinátorka projektu Marta Vančurová z Židovského muzea.

Mělničtí studenti hledali židovské gymnazisty
Své "sousedy" hledali i studenti historického semináře na Gymnáziu Jana Palacha v Mělníku. Zajímali se o osudy svých židovských kolegů z gymnázia, kteří skončili za války v Terezíně.

"Hledali jsme ty, kteří s židovskými studenty na gymnáziu studovali, znali je a mohli nám o nich něco říci. Po kouscích a nepatrných vzpomínkách jsme dávali dohromady životy studentů, kteří bydleli v Mělníku nebo v okolí a byli v lednu 1943 posláni do Terezína. Byla to taková detektivní práce," vzpomíná Ilona Němcová, která na Gymnáziu Jana Palacha učí a studentům s projektem pomáhala. 

Studentům mělnického gymnázia se povedlo vypátrat osud Evy Metzgerové. "Studovala na místním reálném gymnáziu až do školního roku 1939-40, kdy byla donucena gymnázium opustit. V té době chodila do sedmé třídy," vypráví Němcová.

Eva Metzgerová

Eva se musela přestěhovat do Prahy. 15. května 1942 byla i se sestrou a maminkou odvezena do Terezína. Odtud pak v září 1943 odjela transportem do Osvětimi. Domů se už nevrátila.

Studentům se podařilo kontaktovat Evinu kamarádku, která nyní bydlí ve Švédsku. "Napsali jí dopis a ona jim odepsala. V dopise vypráví o životě Evy Metzgerové, jak spolu v Mělníku hrály tenis nebo chodily do tanečních," říká Němcová.

Projekt může pomoci i učitelům
Zmizelí sousedé pomáhají i učitelům zapojit se do současné školské reformy. Místo učení zbytečností a biflování se děti podle autorů projektu naučí komunikovat, vyhledávat informace a samostatně je zpracovávat.

"Informace se k mladým lidem dostávají ve smysluplných souvislostech, které nenacházejí zpracované v knihách, ale přímo kolem sebe u lidí, čerpají je přímo z památek, v archivech, na místních úřadech a od pamětníků," vysvětluje koordinátorka projektu Marta Vančurová.

Židovské muzeum půjčuje školám i kamery, aby mohly své pátrání natáčet. Školy mají také možnost vytvořit si webové stránky s výsledky pátrání.

Webové stránky škol o pátrání
po zmizelých sousedech

* Mělničtí zmizelí sousedé 
(Gymnázium Jana Palacha Mělník)
"Ve školním roce 1939/40 bylo řadě studentů v protektorátu znemožněno další studium. Důvod - rasový původ. Toto nařízení se dotklo i Reálného gymnasia v Mělníce. V tomto školním roce odešlo z naší školy 43 studentů. Sedm z nich ovšem nedobrovolně. Právě jim se náš projekt Mělničtí zmizelí sousedé - pocta dětským obětem holokaustu věnuje."

* Zmizelí sousedé - objevený Petr Kien 
(Biskupské gymnázium Varnsdorf)
"Vše začalo návštěvou Památníku Terezín - věděli jsme, že ve Varnsdorfu žilo 211 Židů, neměli jsme však o žádném z nich více informací. V Památníku nás zaujal Petr Kien, židovský malíř, který chodil do stejné školy jako my."

* Gymnázium Soběslav
"Dříve bydlelo v Tučapech několik židovských rodin. Žily ve shodě s ostatními obyvateli a nikoho ani nenapadlo snažit se je kvůli jejich původu a vyznání od sebe separovat. S nástupem 2. světové války však všechny tyto rodiny posupně zmizely."

* Židovská obec Velhartice (Základní škola Velhartice)
"Na období druhé světové války jsme se ptali několika pamětníků. Ať to byli naši prarodiče, nebo starší občané Velhartic. Dozvěděli jsme se, že Židé ve Velharticích měli velice dobré postavení, protože vlastnili dvě nejdůležitější továrny - papírnu a koželužnu, které zaměstnávaly většinu obyvatel Velhartic."

* Holokaust a Litomyšl (Základní škola Litomyšl)
"Když se dnes ohlédnu zpět, musím přiznat, že jsem na začátku neměla vůbec tušení, do čeho jsem se to vlastně pustila, když jsem své žáky nadchla pro projekt Vzdělávacího a kulturního centra Židovského muzea v Praze "Zmizelí sousedé". Věděla jsem, že nemohu mít ambice vytvořit se třináctiletými dětmi odbornou práci. Chtěla jsem je ale naučit některým zásadám vědeckého bádání, jako je shromažďování faktů, jejich třídění a kritické hodnocení. Zdálo se mi ideální využít k tomu téma holokaustu, na nějž stále, ač téměř šedesát let po válce, narážíme."

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

U brněnské hvězdárny spadl podivný objekt.
Chci je oškubat, přiznává youtuber. Na dotaz o UFO radnice musí odepsat

Provokující český youtuber s přezdívkou MikeJePan zasypal radnice měst nejen v Libereckém kraji dotazy na výskyt UFO. Smyslem jeho aktivity ale není dozvědět...  celý článek

Natáčí se na 4K kamery RED, nastavení ostření a expozice má na starosti obsluha...
České volby v zahraničních televizích: Japonci sledují Okamuru, Němci ČSSD

Výsledky sněmovních voleb budou ve štábech českých politických stran sledovat zástupci médií z celého světa. Vyplývá to z informací mluvčích jednotlivých...  celý článek

Lidé v Krásné Studánce u Liberce odevzdávali své hlasovací lístky na místním...
Strany mají triky k obcházení zákona o darech. Některé ho ignorují úplně

Od koho strany získávají finance a na co je během kampaní využívají. To měl zprůhlednit zákon, o kterém se před volbami mluvilo jako o přelomovém. Podle...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.