Studenti doplácejí na chyby fakulty

  • 23
Právnická fakulta Univerzity Karlovy je přeplněná k prasknutí. Do prvního ročníku přijala nejvíc studentů za 655 let své historie - téměř tisíc. Za rekordní číslo mohou chyby při vyhodnocování přijímacích testů. Kvůli nim musela fakulta vedle obvyklých 650 dodatečně přijmout dalších 266 uchazečů.

"Stala se normální lidská chyba, důsledky teď neseme," říká proděkan pro přijímací řízení Jiří Hřebejk.

Na právech se nyní skoro na vše stojí fronty. "Nejvíc mi vadí nekonečné fronty v menze a stále narvaná přednášková místnost," říká jeden ze studentů prvního ročníku.

Přednášky pro 'prváky' jsou v největší aule. I tak si ti, kteří nepřijdou s předstihem, sednou jen stěží. A to i poté, co byl první ročník kvůli velkému množství studentů rozdělen na dvě skupiny a profesoři vše přednášejí dvakrát.

Učí se od osmi ráno do osmi večer. Pedagogům přibyly hodiny, ale peníze mají stále stejné. Posluchači se teď obávají, že fakulta bude chtít jejich stav brzy snížit. "Ten počet mě děsí, tolik lidí už do dalšího ročníku postoupit nemůže," říká student prvního ročníku Josef.

Pedagogové obavy studentů mírní. "Žádné pogromy nechystáme," říká Jiří Hřebejk. Hřebejk však připouští, že studenti mohou mít kvůli prodloužení zkouškového období zkažené prázdniny.

Podle prorektorky univerzity Jaroslavy Svobodové právnická fakulta pedagogy, kteří chybné testy připravili, finančně postihla. Konkrétní výši pokuty však škola odmítá prozradit. "Je to interní záležitost školy a nehodláme ji ventilovat přes tisk. Není to hokej," odráží dotazy Hřebejk.

Podle informací MF DNES to zavinili dva učitelé. Na škole i nadále působí.

Kvůli téměř třem stovkám dodatečně přijatých studentů se na právech učí od rána do večera. "Personální situaci zatím zvládáme, učitelé musí být obětaví," říká Hřebejk. "Příští rok si v žádném případě nemůžeme dovolit chybu opakovat."

Problémy fakultě způsobilo chybné vyhodnocení devíti otázek. Na ty upozornili studenti poté, co si prohlédli již opravené testy. Fakulta pak obeslala všechny ostatní uchazeče, v jejichž testech se tyto otázky vyskytly. Dodatečně bylo přijato 266 studentů. Ti dva měsíce žili v domnění, že neuspěli.

Všech 2200 otázek, ze kterých se jednotlivé verze testů losují, fakulta zpětně nekontrolovala. Mohlo se tak stát, že další odmítnutí uchazeči nebyli přijati kvůli podobným chybám v testu. Pokud si test neprověřili, mají smůlu.  "Teoreticky to možné je. Všichni ale měli šanci si testy zkontrolovat. Kde není žalobce, tam není ani soudce," říká Hřebejk.

O tom, kolika uchazečů se to mohlo týkat, lze jen spekulovat. Letos se na práva hlásilo pět a půl tisíce lidí. "Stoprocentně správné testy nemá nikdo. My míváme chybovost do jednoho procenta. Spoléháme na studenty, že nás na nedostatky upozorní," říká rektor brněnské Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Na právnické fakultě nejsou prohřešky v přijímacím řízení ničím neobvyklým. V roce 1999 na veřejnost pronikla aféra s prodejem vyřešených přijímacích testů. Policie však kauzu odložila. Viník dosud nebyl odhalen.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video