Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravdu nejsme tak lhostejní, jak se tvrdí

  7:18aktualizováno  7:18
Bohužel musím sám s lítostí přiznat, že na poli sociální problematiky jsem spíše nepopsaný list. Je to vlastní vinou mé lenosti, se kterou soustavně denně bojuji, neinformovanosti nejen v řadách studentstva, ale i učitelstva, částečně i netečnosti k sociálně-ekonomické problematice, která vždy nečekaně a nepříjemně vyskočí při večerních zprávách.
Teprve až zestárneme nebo se zdravotně roznemůžeme, teprve pak plně pochopíme význam slova lidskost a solidarita. (Ilustrační snímek)

Teprve až zestárneme nebo se zdravotně roznemůžeme, teprve pak plně pochopíme význam slova lidskost a solidarita. (Ilustrační snímek) | foto: Reuters

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Mnohým lidem se při slově "sociální" vybaví lidé parazitující na úkor většinové společnosti, jiným možnost pomoci těm, kteří si sami pomoci nemohou, nebo neumějí. Prostě špetka dobra, která v nás navzdory krutosti doby zůstala...

Jiní než zvířata

Sociální otázky a problematika jsou často znevažovány, nebo naopak zneužívány politickými potentáty ve vlastní špinavý prospěch, politické "sociální úsilí" činí ze všeho sociálního odpudivou onuci nehodnou zájmu a vyvolává čecháčkovskou závist a nepřejícnost. Zcela zbytečně. Odsuňme tedy předsudky stranou, vždyť základem slova sociální je latinské slovo "socio", tedy společnost.

Studenti píší noviny

Středoškoláci píší na téma Energetika a budoucnost Země, v němž jsou ukryty i motivy mimozemských civilizací či dobrovolnictví. Texty ukazují, jak studenti uvažují a jaký mají rozhled a zkušenosti.

Společností jsme my sami a my ji také utváříme. Pro mě má toto zvláštní slovíčko ještě jeden význam, znamená pro mě "mezilidskou pomoc", podstatu humanity - toho, co nás odděluje od zvířecí říše. Vždyť všichni za čas, až zestárneme nebo se zdravotně roznemůžeme, teprve pak plně pochopíme význam slova lidskost a solidarita.

Nicméně k systematickým a kolektivním pokusům o sociálně-společenskou odpovědnost firem a korporací jsem osobně velmi skeptický.

Navzdory bohulibému účelu a mnoha vynaloženým penězům na charitativní, společenské a ekologické projekty si nejsem jist jejich záměry. Většina těchto gigantických firem, které podporují dobrovolnické projekty v řadách svých zaměstnanců, totiž mnohdy samy nedodržují společensko-sociální pravidla, nejen u svých zaměstnanců, ale sám princip svého podnikání zakládají na pošlapávání sociálních a lidských hodnot.

Příkladem může být jedna obří tabáková společnost, která si díky firemní filantropii snaží pouze zlepšit svou celkovou nelichotivou image, a tedy i svou tržní hodnotu.

Hra jen kvůli prestiži a daním

Řada firem tuto filozofii používá ke zvýšení prestiže, daňovým úlevám a v neposlední řadě zvýšení poslušnosti zaměstnanců, ve kterých dobrovolnická činnost vzbuzuje vyšší solidaritu s firmou. Uměle vypěstovaný pocit zasetý do myslí zaměstnanců coby prostředek manipulace.

Já osobně jsem pro vytváření sociálně prospěšných projektů pod záštitou malých a středních firem v daném regionu nebo okolí. U těchto firem lze doložit skutečný zájem o dění ve svém regionu.

V mém bezprostředním okolí takto vyrostla spousta krásných a užitečných projektů. Stačí se rozhlédnout a i vy jistě najdete ve své blízkosti projekty z oblasti ekologie, sociální a humanitární projekty, projekty podporující nekomerční kulturu, dodržování lidských práv, rozvoj vzdělávání...

Nejsme necitelní

Jen se umět dívat. Já velmi rád pomáhám - s rodinou a přáteli se staráme o čisté ekologické prostředí v našem bezprostředním okolí, lese, parku, kde se denně pohybujeme, vypomáháme svým handicapovaným přátelům...

Popularitu ale nepotřebujeme, nemluvíme o tom, jednoduše to děláme, protože nikdo jiný už nemá čas se rozhlédnout kolem sebe. Stejně jako většina mladých lidí multimediální "Generace Z" tedy nejsem ke společenským problémům zcela lhostejný a necitelný, jak nás mnohdy neoprávněně osočuje společnost. Mé vnímání neotupila ani dnešní drsná konzumní popkultura, která nám vštěpuje zcela odlišné ideje a ideály.

Dnes se do popředí vždy dere agresivní "ego". Já se ale s tímto faktem snažím bojovat po svém a řídit se svým vlastním pocitem odpovědnosti ke společnosti...

Václav Ornst - ISŠ Cheb
Autor textu dostane knihuTémata: Handicapovaní

Psycholog Jelínek: Zapomínáme, že sportovec není hrouda svalů. Má dušiHlavní zprávy

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.