Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

STUDENTI: Že by studenti byli na nižším evolučním stupni?

  6:39aktualizováno  6:39
Za mých téměř dvanáct let ve školních lavicích jsem se setkal s velkým množstvím kantorů, a jako u každého jiného druhu jedinců i oni byli velice rozdílného charakteru a každý zastával svůj osobitý přístup ke studentům.

Někteří učitelé dávají studentům volnosti příliš, u jiných si student v lavici připadá spíše jako ovce než lidský tvor. Učitel by měl najít rovnováhu mezi oběma extrémy. (Ilustrační snímek) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

Obyčejně nejhorší, alespoň z mého úhlu pohledu, jsou dva druhy extrémů. Na jedné straně jsem se setkal s učiteli, kteří se snažili dopřávat svým studentům co největší množství svobody v naději, že jejich výklad dané látky bude poutavější. Tato snaha se u většiny osazenstva třídy setkala, k mému ne moc velkému překvapení, s neúspěchem.

Studenti píší noviny

Studenti se zamýšlejí nad tím, zda má učitel "vládnout" tvrdou rukou. Hlavně veteráni učitelského řemesla jsou podle nich přesvědčeni, že nová generace z mentálního i fyzického hlediska zaostává za tou jejich.

Ačkoliv jsem nerad příliš kritický k oběma zúčastněným stranám ve vyučovací hodině, pravda je, že studenti mají tendenci využívat poskytnuté volnosti pokud možno co nejvíc. Avšak ne ke studijním účelům.

Jakmile zjistí, že pozdní příchod do hodiny, nesplněný úkol, opisování a další menší přestupky a prohřešky zůstanou nepotrestány, jejich míra respektu vůči učiteli jako autoritě se začne blížit nule a veškerá snaha kantora své žáky zaujmout se setká pouze se lhostejností. Tito učitelé jsou většinou mladší a své iluze o co nejvíce "kamarádském" přístupu k žákům za čas opustí.

Student na nižším stupni evoluce

Na druhou stranu existují vyučující, kteří věří, že mentalita jejich studentů odpovídá divoké zvěři a jediný možný způsob, jak studenty zvládnout, je vystavět jim co nejvyšší možné ohrady.

Tito učitelé velice rádi zdůrazňují své nadřazené postavení a podle stylu, jakým jim tuto informaci sdělují, by si člověk mohl myslet, že vztah učitele k žákovi není o výchově a vedení ke vzdělanosti a vědomostem, ale že vyučující je buď jakási vyšší bytost, nebo že jsou žáci oproti němu na nižším stupni evolučního vývoje. Student v lavici má poté pocit, že je spíše ovce než lidský tvor.

A i když tento přístup má obecně za výsledek zvětšení rozsahu vědomostí studentů, situace, kdy žák nemůže slušným způsobem vznést kritiku vůči učiteli, není rozhodně správná. Mezi tyto kantory se většinou počítají veteráni učitelského řemesla, pevně přesvědčení, že nová generace z mentálního či fyzického hlediska zaostává za tou jejich.

Můj učitel, můj vzor

Za vzor ideálního vyučujícího považuji svého třídního učitele z druhého stupně základní školy. Dokázal totiž najít rovnováhu mezi oběma extrémy, a přestože si nenechal líbit ústrky nebo provokace od svých žáků, dokázal s námi jednat jako s lidskými bytostmi a na této úrovni i jako s rovný s rovnými. Do jeho hodin jsem nikdy nešel s pocitem nervozity z toho, že jakmile udělám nějakou neúmyslnou chybu, způsobí to kritický proslov, ale jakmile někdo samolibě začal narušovat jeho snahu o výuku, pořádek si dokázal zjednat pohotově.

Samozřejmě se našli studenti, kteří jeho styl výuky považovali za naprosto špatný, ale to je běžné – těžko existuje učitel, se kterým by všichni jeho svěřenci byli spokojení. Dokud mě ale bude učitel respektovat jako lidskou bytost a dá mi možnost i k projevu mého názoru, respekt mu ve stejné míře projevím já jako k autoritě.

Martin Fornůsek, Stojanovo Gymnázium, Velehrad
Autor článku dostane knihuTrump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto
STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních dvaadvacet let jsem prožil pouze zde, v...  celý článek

Filipínští vojáci mise UNDOF na Golanských výšinách
STUDENTI: „Bojovat za mír“ zní stejně absurdně jako „solit cukrem“

Hlavním cílem OSN je celosvětový klid zbraní. Aby ho bylo možné zajistit, posílá organizace do světa své mírové sbory. Ptáme se však: Mělo by být na těchto...  celý článek

Soumrak se blíží, obyvatelé Rávalpindí mlsně okukují pochoutky, které nabízejí
STUDENTI: Návštěva v cizině mě obohatí a ukáže, že chci žít doma

V dnešní době, kdy si každý dělá opravdu co chce a jak chce, jsou představy o přizpůsobování přinejmenším naivní. U lidí, kteří žijí v jiné zemi než ve své...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.