Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lidstvo se spojilo s Centaury. Oni nabídli nové palivo, my vizi

  6:19aktualizováno  6:19
Dnes je tomu přesně 200 let, kdy se poprvé obyvatelé planety Země setkali s Centaury. Pojďme si tedy připomenout tento výjimečný okamžik a zrekapitulovat dějiny našeho soužití.

Noví vesmírní přátelé nám nabízeli řešení otázek, jež lidstvo sužovaly po desítky, ne-li stovky let. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

První den měsíce dubna roku 2 213 neměl být pro posádku raketoplánu Sputollo ničím neobvyklý. V plánu byl průzkum jednoho ze sektorů poblíž Alfy Cantauri.

Kolem třetí hodiny odpoledne ZEČ však astronauti spatřili vesmírné plavidlo, jež očividně nebylo sestrojeno na Zemi. Když navázali spojení, zjistili, že posádku tvoří obyvatelé jedné z blízkých planet, kteří se představili jako Htraeové - dodnes jim však žádný pozemšťan neřekne jinak než Centauři, právě podle hvězdy jejich planetárního systému.

Studenti píší noviny

Středoškoláci píší na téma Energetika a budoucnost Země, v němž jsou ukryty 
i motivy mimozemských civilizací či dobrovolnictví. Texty ukazují, jak studenti uvažují a jaký mají rozhled a zkušenosti.

Zpráva o setkání vyvolala euforii u obou civilizací - mnozí dodnes považují potvrzení existence mimozemšťanů za největší mezník v dějinách lidstva. Zpočátku bylo poznávání dosti ostýchavé, nicméně brzy byla navázána ekonomická spolupráce.

Na malicherné spory se musí zapomenout

Noví vesmírní přátelé nám nabízeli řešení otázek, jež lidstvo sužovaly po desítky, ne-li stovky let. Zatímco na Zemi po vyčerpání zásob uhlí a uranu a téměř veškeré ropy probíhala energetická krize, Centauři disponovali takřka nevyčerpatelnými zásobami narua, látky podobné uranu, u níž však díky centaurským technologiím odpadají problémy jaderného odpadu a nebezpečnosti atomových elektráren.

Pozemšťané zase pomohli Centaurům z jejich krize bytí, kterou z nudy po objevení všeho na své planetě trpěli.

Všechna odvětví lidské i centaurské činnosti zažívala renesanci. Nová spolupráce vyžadovala nový jazyk (zpočátku komunikace probíhala pomocí binárního kódu), rychlejší způsoby přepravy, vytvoření kurzu mezi měnami a mnohé další.

Zároveň bylo nezbytné větší sjednocování v rámci jednotlivých planet kvůli usnadnění kooperace. Na malicherné spory mezi národy a politickými stranami se muselo zapomenout.

Brzy se objevily první myšlenky na vytvoření intergalaktické unie. Obě civilizace, poučené z chyb v podobných projektech, vypracovaly společně geniální koncept, jehož cílem bylo propojení obou planet na více než ekonomické úrovni. Tyto kroky vedly k prvním protestům, jako příklad uveďme Václava XIII. z dynastie Klausovců, jenž varoval třeba před "ufounistickými" (rozuměj smíšenými) manželstvími.

Postupně se potvrzuje myšlenka, že dějiny se cyklí. Pozemšťané i Centauři jsou plni předsudků a rasismu, bojí se zanikání národů. A ony "nevyčerpatelné" zdroje narua nám prý vystačí tak na padesát let. Péče o životní prostředí se znovu musí dostat do povědomí veřejnosti a situaci je třeba neprodleně řešit. Spoléhat na pomoc další civilizace by bylo bláhové.

Anna Halászová - Gymnázium Chodovická, Praha
Autorka textu dostane knihuGól od Řeků si pořád vybavuju, přiznává Čech. Brücknera řadí k nejlepším

Hlavní zprávy

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
STUDENTI: Spor o burku. Znak víry, či útlaku

Před dvěma lety bylo ve Francii zakázáno nošení burek. Tehdejší prezident toto rozhodnutí odůvodnil tím, že tento kus oblečení není pouze náboženským znakem,...  celý článek

Ilustrační snímek
STUDENTI: Nesahat, neplivat, nesvlékat. Každá země to má jinak

Některé kultury chápeme, jiné ne. Proč? Naše civilizace není dostatečně tolerantní. Ani jedinec není schopen pochopit různé rituály v náboženství nebo zvyky v...  celý článek

Burka, nikáb
STUDENTI: Doběhla poslední, i tak jí tleskali

V dnešním světě na každém kousku naší planety žijí lidé, všichni jsme stejní, ale zároveň jsme úplně odlišní. Lišíme se barvou pleti, svou výchovou, zvyky,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.