Studenti chtějí pevný pořadník

  • 3
Brno - Nápad vedení Masarykovy univerzity v Brně, aby se o volná místa na kolejích losovalo, většina studentů odmítá. Vysokoškoláci, kteří nyní po fakultách univerzity šíří petici za zprůhlednění pravidel při rozdělování volných lůžek, tvrdí, že losování o koleje by sice vyřešilo dlouhé fronty, ale nespravedlnost systému by zůstala.

"Při losování se může stát, že koleje dostane student z Tišnova, ale jeho kolega z Ostravy odejde s prázdnou. Na tak nesmyslné řešení nikdo nepřistoupí," míní studentka Iva Homolová.

I ona se připojuje k petici, která žádá, aby univerzita nerušila pořadník vytvořený pro první kolo udělování kolejí. Studenti chtějí prosadit podobný systém jako má Vysoké učení technické v Brně. "Máme jednotná pravidla pro všechny, kde je hlavním kritériem doba dojezdnosti. V první vlně dostanou koleje lidé ze začátku pořadníku. Neobsazená místa potom dostávají další zájemci ze seznamu. Musejí si to hlídat sami, sledovat, na jaké místo se posunuli. Seznamy jsou na nástěnkách nebo na internetu," řekl prorektor techniky Petr Dub.

Podobně obsazuje koleje i Masarykova univerzita, která ovšem v dalších kolech nebere ohled na pořadník. Rozhodující je, kdo přijde dříve. Tento systém dělení způsobil v pondělí konflikt několika stovek studentů, kteří čekali ve frontě. Někteří z nich dokonce přespávali před kolejní radou ve spacácích.

"V minulosti jsme se řídili pořadníkem, a když se uvolnila místa, obesílali jsme studenty poštou. Při tomto nákladném postupu zůstávaly pokoje dlouho neobsazené. Proto jsme se rozhodli nabídnout studentům koleje přímo. V takovém případě se však vždy vytvoří fronty," podotkl rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.

Rektor Zlatuška upřesnil, že při losování by nemusel nikdo čekat. Zájemci by si jen vyzvedli žetony a počkali na výsledky. V tuto chvíli však nemá podle rektora univerzita ani jedno volné lůžko. Systém tedy bude možné vyzkoušet, až se nějaké objeví. Masarykova univerzita se potýká s nedostatečnou kapacitou kolejí, které mají 4 211 lůžek. Jen letos evidovala správa kolejí a menz přes sedm tisíc žádostí.

"Nynější systém je nepřehledný, vládne v něm určitá míra protekcionismu, ale na to nemám důkazy. Nejlepší by bylo vytvořit pořadník před uvolněním míst a poté veřejně losovat uchazeče. Ta jedna hodina zaplacená notáři by určitě správu kolejí a menz nezruinovala, losování je při takové míře zájemců jediný spravedlivý způsob," míní student Tomáš Palovský z fakulty sociálních studií.

Z horké linky o vysokoškolských kolejích
* Úryvky z reakcí na pondělní konflikt studentů, kteří při čekání sepsali dva různé pořadníky. Spor musela přijet uklidnit prorektorka univerzity.
* "V neděli v pozdních hodinách přicházeli stále noví a noví uchazeči a situace se začala přiostřovat. Nemohli pochopit, ze před nimi přišlo už více než 250 studentů, i když je tady nikde nevidí. Nicméně se v napjaté atmosféře pokračovalo v zapisování jmen. Před půlnocí se kolej musela uzavřít. Tou dobou už panovaly poměrně velké obavy. Jedna slečna tedy upozornila městskou polici na situaci, a ta slíbila poslat tam druhý den hlídku," uvedl Martin Dufka, student Fakulty informatiky MU, který byl jeden z prvních čekatelů ve frontě na koleje.
* "Kolejní rada nic nepokazila, ale zabránila ještě větší anarchii. Lidé, kteří okupovali koleje od pondělí od rána a nehodlali akceptovat původní, zcela legitimní pořadník, na univerzitu nepatří, protože tolik vulgarismů a vyhrožování jsem už dlouho neslyšel," uvedl člověk podepsaný jako Student v diskusi na iDNES.

Jak kde rozdělují koleje
* Janáčkova akademie múzických umění obsazuje volná místa na kolejích pomocí pořadníku na internetu. Jakmile se uvolní lůžko, kontaktuje studenta, který je následující v pořadníku.
* Na Mendelově lesnické a zemědělské univerzitě si hlídají umístění svých žáků jednotlivé fakulty. Správa kolejí a menz jen dostane hotové dotazníky.
* Vysoké učení technické má stejná kritéria pro všechny studenty, volná místa se postupně zaplňují na základě stálého pořadníku.
* Masarykova univerzita v první vlně rozdělí lůžka na kolejích podle jasných kritérií. Při doplňování volných míst je rozhodující, kdo přijde jako první.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue