Studenti chtějí hledat právo ve Štrasburku

  • 245
Brno, Praha - Bývalí studenti brněnské architektury, kteří se mají omluvit svému profesorovi za vyslovení nedůvěry po listopadu 1989, chtějí hledat spravedlnost u soudu pro lidská práva ve Štrasburku a u Nejvyššího soudu. Novinářům to řekli po schůzce s prezidentem Václavem Havlem. Brněnský krajský soud jim koncem května nařídil, aby se do 15 dnů někdejšímu předsedovi fakultní organizace KSČ omluvili.

Podle jednoho z bývalých studentů Zdeňka Hirnšála bylo pro ně setkání s hlavou státu povzbuzením. "Je dobré, že se pan prezident o tuto kauzu zajímá," dodal.

Mluvčí Havlovy kanceláře Martin Krafl uvedl, že prezident chtěl bývalé studenty podpořit zejména proto, že sám stál v čele sametové revoluce a Občanského fóra.

Studentské aktivity přitom tvořily významnou součást listopadového dění. "Pan prezident se nemůže a ani nebude do případu vměšovat. Celá věc ho ale zajímá," řekl Krafl novinářům.

Studenti se musí omluvit za revoluci
Brněnský krajský soud 29. května nařídil třem bývalým studentům brněnské fakulty architektury, aby se do 15 dnů omluvili někdejšímu předsedovi fakultní organizace KSČ za to, že mu po listopadu 1989 vyjádřili nedůvěru. Rozhodnutí je definitivní. Studenti si ještě mohou stěžovat Nejvyššímu soudu, ale povinnost poslat okamžitě omluvný dopis se tím neruší.

"Je to stejné, jako kdyby někdo chtěl po Havlovi, aby se omluvil Adamcovi či Husákovi," řekl jeden z bývalých studentů Jakub Kynčl.

Stávkující studenti po listopadu 1989 společně sepsali a odhlasovali výzvu proti pěti pedagogům, mimo jiné i proti předsedovi ZO KSČ Janu Snášelovi. Vzápětí přestali chodit na jeho přednášky a Snášel dostal výpověď. Začal se tedy soudit a vysoudil omluvu.

Bývalí studenti nechtějí verdikt respektovat. Prohlásili, že omluvný dopis nepošlou.

Soud opřel rozhodnutí o to, že studenti do revolučního prohlášení napsali, že Snášel má arogantní, demagogické a kariéristické vystupování. Což prý už neuměli soudu dokázat. 

Advokát studentů Jaroslav Brož však takový požadavek považuje za absurdní: "Že komunistická strana a její představitelé postupovali arogantně, o tom nelze pochybovat. Postoj studentů je chvályhodný a hoden úcty. Justice by měla být strážcem nejelementárnějších hodnot," řekl kriticky Brož.

"Nezpochybňujeme právo studentů vyjádřit politické přesvědčení. Právo svobodně se vyjadřovat je však v tomto případě v rozporu s právem na ochranu cti. Jednání studentů meze slušnosti překročilo. Proto musí nést následky," řekl v odůvodnění verdiktu soudce Marek Cigánek.

Rozsudek nijak neovlivnil fakt, že právě studenti svého času odstartovali protikomunistickou revoluci v Československu. Té se pak říkalo také "studentská".

"Vyjádření soudu zpochybňuje celý počátek demokratického procesu u nás. Je mi z toho špatně," řekl bývalý člen studentského výboru Martin Laštovička. "Nemyslím si, že bychom překročili hranici slušnosti. Nebylo možné, aby pedagogové převlékali kabát. Chtěli jsme ukázat, kdo byl od počátku proti revoluci," dodal.

Snášel sice odcházel od soudu jako vítěz, ale k případu se vyjádřit odmítl.

"Pro posouzení věci by bylo potřeba zkoumat, zda tři žalovaní projevovali svou vlastní vůli či pouze tlumočili vůli svých kolegů. Ze zpravodajství o procesu vyplývá, že tehdy šlo o vůli všech shromážděných studentů," upozornila místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Studentů, kteří se postavili za revoluci, bylo asi osmdesát procent. 

Prezident Václav Havel přijal bývalé studenty brněnské architektury, kteří se mají podle rozhodnutí soudu omluvit svému profesorovi za vyslovení nedůvěry během sametové revoluce, 13. června 2002


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video