Studenti chemie mají štědrého sponzora

Brno, Lomnice - Když se řekne slovo mecenáš, většina lidí si představí sponzora některého z fotbalových klubů nebo investora v šoubyznysu. Méně z nich pak napadne spojit tento pojem s někým, kdo vkládá svoje peníze například do umění. Co je ale naprosto ojedinělé, je být mecenášem umění a chemie. Chemik Alfred Bader z Milwaukee v USA takovým člověkem je.

"Miluji chemii a výtvarné umění a nedokáži je od sebe oddělit," vysvětluje sedmasedmdesátiletý Alfred Bader, od loňského roku držitel čestného doktorátu na Masarykově univerzitě.

Prostřednictvím nadace, kterou založil společně se svojí manželkou, zachraňuje obrazy starých mistrů a současně nadané studenty z nepříliš bohatých zemí, jež posílá studovat na prestižní školy do zahraničí. A protože jeho rodina pochází od Kyjova a z Lomnice, rozhodl se svoje v obou oborech investovat peníze také na jižní Moravě.

Podpora studentům z jihu Moravy
Bader zaplatí pobyt v zahraničí i několika absolventům organické chemie na přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Mezi držiteli jeho stipendia jsou i čtyři absolventi Semináře dějin umění Masarykovy univerzity, kteří dnes pracují v Moravské galerii a na Akademii věd. Štědrý sponzor však chce však udělat mnohem víc. Přírodovědcům, kteří se vrátí na svoji školu a nesběhnou do zahraničí, přidá k jejich českému tabulkovému platu deset tisíc dolarů za tři roky.

"Je totiž upřímně nešťasten z toho, že většina nadaných Čechů-chemiků zůstává v zahraničí, přitom jsou potřeba doma," tvrdí profesor Jaroslav Jonas z přírodovědecké fakulty.

Možná k Baderovu záměru udržet odborníky v Česku přispěje i jeho rozhodnutí financovat na katedře organické chemie univerzity profesorské místo.

"Je to v České republice zcela ojedinělá záležitost. Baderova nadace bude platit profesorské místo i po jeho smrti," vysvětluje Jonas.

Škola tak bude mít poprvé tolik peněz, aby si mohla dovolit pozvat špičkového odborníka v oboru ze zahraničí. Pro studenty to pak jednoznačně bude znamenat zvýšení prestiže jejich vzdělání.

Náprava historického opomenutí
Profesorské místo ponese jméno světoznámého českého rodáka Josefa Loschmidta, který je podle Badera nedoceněným odborníkem z období vzniku strukturní organické chemie. Loschmidt totiž nepublikoval své názory na žádné univerzitě. Jako učitel na střední škole ve Vídni neměl příležitost svoje objevy zveřejnit v některém ze světových časopisů a musel je vydat vlastním nákladem.

"Alfred Bader je člověk, který má hluboký smysl pro spravedlnost a pokusil se tímto způsobem napravit jednu z historických křivd," dodal Jonas.

Do Británie pojedou i studenti z Lomnice
Za peníze Alfreda Badera vyjedou v září do Mezinárodního studijního centra ve Velké Británii také dva studenti ze dvou středních odborných škol a odborných učilišť v Lomnici. Bader tak splnil slib, který se svou ženou dali ředitelům škol při loňské červnové návštěvě.

"K rozhodnutí zaplatit toto studium mě vedly dva důvody. Jednak jsem Moravan. Navíc s manželkou chceme, aby naše zámecké středisko ve Velké Británii, které jsme otevřeli před deseti lety, bylo skutečně mezinárodní," říká Bader.

Na dvacetiletou Kláru Ševčíkovou a osmnáctiletého Martina Svítila čeká v Anglii tříměsíční studium univerzitního charakteru. Od září do prosince mají naplánované přednášky z angličtiny, historie Velké Británie a dějin umění.

"Pravdou je, že o dějiny umění se nijak aktivně nezajímám, ale i tak si myslím, že mi to něco přinese. Nebude to jednoduché, ale věřím, že se minimálně zdokonalím v angličtině," netají se student druhého ročníku oboru hotelnictví a turismus na lomnické škole Fortika.

Podle něj není na překážku ani to, že jej, aniž by měl za sebou maturitu, čeká studium velmi blízké vysoké škole.

Alfred Bader hovoří se studenty z Lomnice, kterým zaplatil studium v Anglii


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video