Studenti některých středních škol si vyzkoušeli volby nanečisto. (26. dubna 2010)

Studenti některých středních škol si vyzkoušeli volby nanečisto. (26. dubna 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Studenti by si mohli zopakovat volby nanečisto, které tolik vadily ČSSD

  • 172
Studenti si možná znovu vyzkouší volit nanečisto. Člověk v tísni zvažuje, že by zopakoval studentské volby, jejichž premiéra letos vyvolala ostrou kritiku především ze strany ČSSD. Podle neziskové organizace ale splnily svůj účel, ke skutečným volbám do Sněmovny přivedly více prvovoličů.

"Věříme, že se nám Studentskými volbami 2010 podařilo položit základ smysluplného projektu, který bude mít své pravidelné místo při výchově sebevědomých a zodpovědných občanů. O pořádání dalších ročníků uvažujeme," řekl iDNES.cz Karel Strachota z Člověka v tísni.

V listopadu má vedení neziskové organizace o druhém kole jednat. Rozhodnuto tak zatím není ani o tom, zda by se volby konaly pravidelně každý rok, či jen tehdy, když by byly volby do Sněmovny.

Je také možné, že by studentské volby nekopírovaly pouze sněmovní volby, ale třeba i senátní či eurovolby. Po supervolebním roce se v Česku bude znovu volit v roce 2012 v krajích a do třetiny Senátu.

První ročník vyšel neziskovku na 150 tisíc, většinu zaplatila za tištěné materiály pro školy, například za brožury o volebním systému. Pokud by se Člověk v tísni pustil do dalšího ročníku, musel by nejdříve získat grant.

Nenapadlo nás, že se z voleb stane téměř politikum

Podobu dalších ročníků studentských voleb zřejmě ovlivní i rozruch, jaký vzbudilo první kolo. Studenti rozhodovali o složení Sněmovny v dubnu, tedy těsně před volbami skutečnými. Středočeský hejtman David Rath to označil za propagaci politických stran, kterou zakazuje školský zákon.

Pochyby měla i tehdejší ministryně školství Miroslava Kopicová, která projekt zprvu zaštiťovala. Školy se poté začaly z projektu odhlašovat. Ve finále jich zbylo 145.

Asociace hejtmanů v čele s Michalem Haškem (ČSSD) pak označila volby nanečisto za nezvládnuté. Projekt se podle hejtmanů stal "předmětem nejtvrdšího politického boje" a "nehorázného útoku proti ČSSD".

Výsledky voleb ukázaly, že mladí lidé fandí pravici. Z 20 233 platných lístků (volební účast dosáhla 51,1 %) dostala nejvíc hlasů TOP 09. Propadli naopak sociální demokraté. Hlasy dostala od studentů i extremistická Dělnická strana (viz Proč uspěli u studentů neonacisté? Recese i radikalismus, míní politici).

"Rozhodování to ovlivní v tom, že jsme si všichni uvědomili, že studentské volby jsou citlivá záležitost. Nenapadlo nás, že se z toho stane skoro až politikum," podotkl Strachota.

VÝSLEDKY VÝZKUMU

Co považují studenti za největší problém v ČR?
Korupci (14%), politickou
reprezentaci (14%), nezaměstnanost (13%),
ekonomickou situaci (12 %), soužití s Romy (9 %).

Hlavním důvodem nižší angažovanosti mladých lidí je podle studentů znechucení z politiky, pocit, že nemohou nic ovlivnit, a lhostejnost k dění v občanské společnosti.

Důvodem, proč mladí lidé volí pravicové strany, jsou obavy z komunismu (11%) a snaha pravicových stran snižovat státní dluh (8%). Studenti uváděli jako důvod i expředsedu ČSSD Jiřího Paroubka.

Povolební průzkum ve školách: Chceme další kolo

Studentským volbám předcházelo dotazníkové šetření, podle něhož mezi mladými lidmi převládá pocit, že nemohou ovlivnit společenské problémy a že nemají moc informací o tom, jak se zapojit do veřejného dění.

Dotazníky dostali studenti i po volbách. Průzkumu se zúčastnily dva tisíce mladých, včetně těch, kteří se voleb neúčastnili. Ukázal, že Studentské volby 2010 zvýšily účast prvovoličů v řádných volbách o šest procent. Téměř čtvrtina nezletilých studentů v dotazníku uvedla, že je školní volby motivovaly k tomu, aby po dosažení věku 18 let chodili volit.

"Před volbami jsme říkali, že si přejeme, aby se díky studentským volbám zvýšila účast prvovoličů z řad studentů v řádných volbách, a šetření potvrdilo, že k tomu došlo," potvrdil Strachota.

Průzkum také ukázal, že studenti považují fiktivní volby za dobrý nápad a že by se v případě druhého kola chtěli zúčastnit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video