(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Studenti bojují o práci v oboru. Žádají své pedagogy o doporučení

  • 55
Téměř tři procenta promovaných mladých lidí jsou podle Českého statistického úřadu bez práce a řada dalších pracuje mimo vystudovaný obor, protože bez předchozí praxe kvalifikovanou práci shánějí velmi obtížně. V poslední době proto studenti začínají pro vysněného zaměstnavatele žádat doporučení svých pedagogů.

Vysokoškolákům, kteří se naplno věnují studiu, už často nezbývá moc času na hledání práce v oboru. „Zkoušela jsem to, ale většinou chtějí praxi, takže je to trošku problém,“ říká studentka oboru bankovnictví a pojišťovnictví na Vysoké školy ekonomické Ester. Podobné zkušenosti má i studentka oboru živočišná produkce na České zemědělské univerzitě Adéla. „V oboru jsem nic nenašla, takže jediné pracovní zkušenosti, které mám, jsou úplně mimo něj,“ říká.

Studenti tak hledají nové cesty, jak pracovat v oboru, který vystudovali. Začali poroto žádat o doporučení své pedagogy, především ty, u kterých psali třeba semestrální, bakalářskou nebo diplomovou práci. Doporučení pak při žádosti o práci přikládají k životopisu a motivačnímu dopisu.

„Studenti si nám dlouhodobě stěžují, že nemohou sehnat práci bez relevantní praxe. Princip doporučení od profesorů nám přišel dobrý,“ komentuje Jan Klusoň ze serveru UNIjobs.cz.

Práce absolventa je zhodnocení pedagogovy práce

To, že doporučení pedagoga funguje, potvrdil proděkan zlínské Univerzity Tomáše Bati Libor Marek. Podle něj pomohlo třeba jedné z prvních absolventek tamního oboru německý jazyk pro manažerskou praxi. „Hovořil jsem tehdy se zástupcem německé firmy, u které chtěla studentka pracovat, a ten mi potvrdil, že rozhodující byl můj posudek. Studentka tam působí dodnes a je velmi spokojená,“ řekl Marek. Dodal, že podobně postupují i jeho kolegové. „Když absolvent najde dobré uplatnění, je to zároveň zhodnocení pedagogovy práce. Takže to vlastně děláme i tak trochu pro sebe.“

Od profesora

Zažádat o doporučení je možné i prostřednictvím nově spuštěného webu odprofesora.cz, kde budou zároveň žebříčky vyučujících, kteří dali nejvíce doporučení, a studentů, kteří nejvíce doporučení získali.

Zaměstnavatelé jsou k této novince zatím spíše skeptičtí. „Smysl by mi to dávalo pouze u těžce obsaditelných pozic, ale výsledek by stejně závisel na klasickém výběrovém řízení, kterým by uchazeč musel projít. Stejně tak v rámci doporučení od zaměstnanců nikoho nezvýhodňujeme,“ říká náborový specialista České spořitelny Tomáš Dušenka.

Zato v mezinárodní společnosti EY by k takovým doporučením přihlédli. „Určitě ano. Bylo by to pro nás zajímavé jako nová zkušenost,“ řekla náborová specialistka Andrea Svobodová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video