Noční bivakování

Noční bivakování - Bivakování v lese - test pro finalisty soutěže. | foto: Lubomír Světnička (natoaktual.cz)

Studenti bojovali o přežití

  • 1
Prostějov, Hamry - Přepadení! Rychle, rychle, základnu napadl nepřítel! Hluboké noční ticho ruší ohlušující střelba ze samopalů. Do té chvíle poklidně podřimující členové jednotky jsou v mžiku na nohou a opouštějí své lesní úkryty. Na okraji lesa čeká vojenská Tatra, aby odvezla jednotku do bezpečí. Noční dobrodružství jako vystřižené ze scénáře válečného filmu začíná. V hlavních rolích však nejsou vojáci, ale tři desítky chlapců a dívek z celé České republiky. Finále středoškolské soutěže o NATO - Aliante 2002 - právě vrcholí.

Na patnáct dvojčlenných týmů středoškoláků, kteří úspěšně prošli dvěma vědomostními koly o historii NATO, čekalo čtyřdenní finále v atraktivním prostředí výcvikového střediska Hamry u prostějovské 6. skupiny speciálních sil.

"Finále jsme připravili jako takový kratší kurs přežití v přírodě, který měl prověřit především psychickou a fyzickou odolnost soutěžících," konstatoval Zbyněk Pavlačík z občanského sdružení Jagello 2000, které soutěž o NATO pořádá.

Nevzdávat a přežít
Náročný souboj o cenné finálové body začal v pátek, kdy soutěžící týmy dostaly stravu na nejbližší dva dny v podobě jedné masové konzervy, instatní polévky, čokoládové tyčinky a lahve vody.

"Právě omezený přísun potravy byl jednou ze součástí zkoužky přežití," uvedl kapitán Michal Mucha z 6. skupiny speciálních sil, který těžký finálový test přežití připravoval.

Všech patnáct týmů pak vojenským náklaďákem putovalo do lesní oblasti přežití. Tam musel každý tým během krátké doby v lese vystavět vlastní přístřešek, ve kterém měl strávit nádcházející noc. "Přístřešky jsme hodnotili podle přísných pravidel. Nocleh musel stejně jako vojáky chránit před větrem, deštěm a případným nepřítelem. Důležité tak bylo i maskování," vysvětlil Mucha.

Během hodiny tak v nejrůznějších křovích, jámách, u stromů a ve vysoké trávě vyrostlo hned patnáct nočních příbýtků těch nějrůznějších podob a tvarů. "Úkol splnily týmy vcelku dobře. Asi třetina přístřešků splnila přísná kritéria hodnocení. Jen dva týmy si připravily naprosto nevhodný nocleh, který nechránil především před deštěm," shrnul výsledek zkoušky Mucha.

Vstávat! Nepřítel útočí
Uvařit polévku na ohni, doplnit síly a spát. S páteční půlnocí se týmy od ohniště pomalu rozcházejí do svých lesních přístřešků a ve spacácích pomalu usínají. Krátký nerušený spánek však najednou ruší ohlušující střelba ze samopalů.

"Vstávat, jsme přepadeni!" křičí kapitán Mucha temným lesem k místům, kde do té doby zamaskovány větvemi a jehličím odpočívají soutěžní týmy. Během několika minut opouští rozespalí soutěžící své úkryty a spěchají k velitelskému ohni, kde čeká vojenská Tatra s nastartovaným motorem, aby odvezla týmy do bezpečí. "Ozvala se střelba, hned jsem se probudila a s kolegou jsme utíkali pryč," líčila své zážitky devatenáctiletá Martina Hladíková z Tábora.

Ještě mapu, baterku a kompas a týmy odváží nákladní vůz do asi asi šest kilometrů vzdálené vesnice. Druhá těžká zkoužka přežití může začít. Do útrob vojenské Tatry nenastoupily pouze čtyři týmy, střelba je nevzbudila a body z další zkoušky tak mizí v nenávratnu.

"Vysadili nás potmě v úplně cizí vsi. Úkolem bylo dostat se zpět do tábora v co možná nejkratším čase," konstatuje Hladíková.

Týmy okamžitě vyráží na cestu. Některé dvojice volí běh, jiné pomalu kráčí směrem, kde tuší polohu základny. Podle předpokladu měly první týmy najít podle mapy cestu a dorazit do tábora během jedné až dvou hodin. "Špatně jsme se zorientovali a vydali se opačným směrem, zašli jsme si asi dvacet kilometrů. A to jsme navíc většinu trasy beželi," vzpomíná na noční bloudění Hladíková.

První znavené týmy přicházejí zpět k základně po dvou hodinách. Všichni zbloudilci nakonec nacházejí cestu, ale od nejlepších týmů je dělí propastný časový rozdíl. Vždyť do tábora přicházejí až po pěti hodinách. "Bylo to těžké, ale nakonec jsme to zvládli," dodává s úsměvem Hladíková. Zatím ještě netuší, že nejnáročnější zkoušky ji a jejího týmového kolegu čekají až následující den.

Kilometry, testy a kilometry
Sobotní ráno je slunečné, ale velké dusno je předzvěstí blížící se silné bouřky a krupobití. Čtyřdenní finále Aliante 2002 odstartovalo přitom již ve čtvrtek, kdy všichni finalisté dorazili do výcvikové centra Hamry u Prostějova.

Elitní vojáci z 6. skupiny speciálních sil a organizátoři soutěže pro středoškoláky hned první den připravili řadu atrakcí. Od ukázek obsazení budovy přepadovou jednotkou v plné výzbroji, ostřelovačů, bojovníků s tyčemi a noži až po příjezd zavodního speciálu Tatra z dakarské rallye.

Snad nejlákavější byla pro finalisty možnost zastřílet si ostrými náboji ze samopalů a pistolí. "Jé, pokaždé když vystřelím, cítím takové brnění a mravenčení," komentoval střelby ze samopalu jeden ze studentů. "Nevím proč, ale střelba z pistole ostrými náboji mě opravdu nadchla," doplňuje souhlasně pocity svého kolegy další soutěžící.

Po nerušeném čtvrtečním odpoledni, prvních pátečních testech, stavbě přístřešků v lese a nočním přepadení základny však čeká právě v sobotu na soutěžní týmy nejnáročnější finálový den. Na programu je totiž orientační běh a pětatřicet kilometrů dlouhý pochod členitým terénem výcvikového prostoru s pěti kontrolními stanovišti a plněním inteligenčních a logických testů.

"Myslím, že při pochodu jsem už byla na dně svých sil. Kolega vůbec nevypadal unaveně a já musela bojovat, abych celou trasu zvládla a nemuseli jsme závod vzdát," popisuje své pocity Martina Hladíková z Tábora, která v té době ani ve skrytu duše nedoufala, že se svým týmovým kolegou Miroslavem Váchou nakonec uspějí a v celém finálovém klání zvítězí. "Navíc přišla silná bouřka, pořádně jsme promokli a na nohou jsem měla z promáčených bot pořádné puchýře," dodává.

Jako měsíc na vojně
Desítky malátných postav opatrně našlapují a pomalu usedají v jídelně výcvikové základny na Hamrech. Je neděle a o vítězích druhého ročníku soutěže Aliante je rozhodnuto. "Na čtvrtém místě se umístil tým...," hřímá kapitán Mucha před finalisty.
V náročném finále nakonec zvítězil tým z Tábora - Martina Hladíková a Miroslav Vácha. "Právě ten spolu s dalšími letošními účastníky uspěl i loni. Ve všech třech týmech, které letos obsadily první příčky, jsou loňsští vítězové," podotkl organizátor Zbyněk Pavlačík. Na druhé místě tak skončila dvojice Ivan Zít a Jan Wirnitzer z Liberce. Třetí příčku obsadili Roman Motyčka a Přemysl Koch z Tábora.

"Ještě teď nemohu uvěřit, že jsme vyhráli, bylo to opravdu náročné," spokojeně konstatovala vítězka Martina Hladíková. "Náročnost finále přitom odpovídala asi tak prvnímu měsíci základní vojenské služby u naší jednotky," doplnil Michal Mucha z 6. skupiny speciálních sil v Prostějově.

Pogratulovat si však mohou ještě další dva týmy na čtvrtém a pátém místě. Kromě certifikátů o absolvování krátkého kursu přežití od velitele 6. skupiny speciálních sil Ivana Trojana totiž i čtvrtý a pátý tým získává hlavní výhry.

Soutěž lákala atraktivními cenami
Druhé pokračování úspěšné soutěže pro dvoučlenné středoškolské týmy o znalostech NATO přitom slibovalo přitom hned několik exkluzivních výher. "Pět nejlepších finálových dvojic pojede za odměnu na týdenní exkurzi k elitní polské výsadkové jednotce z Krakova a na základnu válečného námořnictva v Gdyni. Podívají se tak například na opravdovou bojovou ponorku," uvedl Zbyněk Pavlačík z pořádajícího občanského sdružení Jagello 2000. Součástí pobytu v Polsku by měla být i audience u polského prezidenta Aleksandera Kvašniewského.

Pět nejlepších týmů přijme navíc ředitel Kanceláře prezidenty republiky Ivo Mathé. Ten studentům předá projev prezidenta Václava Havla s věnováním na téma rozšiření Severoatlantické aliance. "Vítězové se podívají i bruselské centrály NATO a absolvují přednášku ředitele Diplomatické akademie v Praze Milana Jakobce na téma, jak se stát diplomatem," doplnil Pavlačík.

Jak dodal, smyslem soutěže je netradiční formou zbudit u studentů zájem o členství České republiky v NATO a o samotnou Severoatlantickou alianci jako takovou. "Daří se to. Kvůli úspěchu předchozího ročníku jsme museli letos soutěž zopakovat," konstatoval Pavlačík.

Do prvního ročníku Aliante se totiž podle něj zapojilo přes tisíc studentů z celé České republiky. "Loňská soutěž byla opravdu dobrodružstvím. Člověku se jen tak nepoštěstí strávit týden s šestou speciální brigádou nebo se procházet po bojové ponorce," popsal své dojmy jeden z loňských vítězů - osmnáctiletý student elektrotechniky Milan Rychtárik.

Organizátorem soutěže je občanské sdružení Jagello 2000 s finanční podporou Ministerstva zahraničních věcí České republiky a Kanceláře pro tisk a informace NATO. Organizačně se na soutěži dále významně podílela Armáda České republiky a Ministerstvo národní obrany Polské republiky.

, natoaktual.cz

Video