Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Student práv únos bankéřova syna popírá

  13:39aktualizováno  13:39
Hodiny poté, co už se vědělo o únosu syna německého bankéře, poobědval hlavní podezřelý s rodiči. "Jako by se nic nestalo," řekla listu Bild matka Magnuse Gaefgena, který je obviněn i z vraždy. Jedenáctiletý Jakob Metzler byl nalezen mrtvý poté, co jeho otec zaplatil milion eur. Sedmadvacetiletý student práv vinu popírá. Policie však tvrdí, že právě on prozradil, kde se tělo mladíka nachází.

"Vypadal úplně normálně. Nevšimli jsme si ničeho," řekla německému listu Bild matka Magnuse Gaefgena. "Všechny svoje naděje jsme vložili do dětí, které jsme finančně podporovali," podotkl otec, inženýr v důchodu, který s manželkou žije v pohodlném bytě plném starožitností.

Sedmadvacetiletý student práv ze Sachsenhausenu uneseného Jakoba Metzlera doučoval. Zřejmě se přátelil i s jeho sedmnáctiletým bratrem a o rok mladší sestrou. Policie se proto domnívá, že ho Jakob následoval zcela bez obav.

Podle vyšetřovatelů se podezřelý již částečně přiznal, když jim řekl, kde najdou mladíkovo tělo. Magnus Gaefgen vinu odmítá. Proti němu však mluví další policejní tvrzení, že u něj byla při domovní prohlídce nalezena i část peněz z výkupného. Podle přátel podezřelého, citovanýcí Bildem, se Gaefgen chlubil, že již brzy bude mít nový mercedes.

Pitva potvrdí, kdy Jakob zemřel
Jedenáctiletý Jakob von Metzler, syn jednoho z nejvýznamějších německých bankéřů,  byl nalezen mrtev po dlouhém pátrání v okolí Frankfurtu nad Mohanem. Policie oznámila, že ho zabili únosci, kteří po otci žádali milion eur. Zaplaceno dostali, chlapce přesto rodičům nevrátili.

Čtěte také: Němci hledají
motiv chlapcovy vraždy

"Chlapec už nežije," řekl frankfurtský policejní prezident Harald Weiss-Bolland. Jakoba unesli zatím neznámí pachatelé už 27. září na cestě ze školy. Bankéřův syn byl zřejmě zabit den po únosu, což mají potvrdit brzké výsledky pitvy.

Policie dosud zadržela čtyři lidi, mezi nimiž byla také šestnáctiletá dívka. Později byli zadrženi také dva bratři ve věku 21 a 23 let. Všichni ale byli, s výjimkou studenta práv, propuštěni.

Policie našla chlapce v jezeře
Po výslechu zadržených začala pátrací akce v oblasti Langener See (Dlouhého jezera) na jihu od Frankfurtu. Policisté se soustředili na rozsáhlou zalesněnou oblast. Chlapce hledaly stovky pátračů, desítky policejních psů, nad oblastí kroužil vrtulník.

Nakonec policie v hustém lese našla části oblečení a v jedné z lesních chat i stopy po krvi. Poté v jezeře objevila i dětské tělo zabalené v hadrech. Jakobovu totožnost potvrdila identifikace.

Podle předběžných informací byl chlapec zavražděn už v pátek, tedy hned v den únosu. Rodina za hocha zaplatila požadované výkupné ve výši jednoho milionu eur (přes 30 milionů korun). Únosce však nesplnil své sliby a chlapce rodičům nevrátil.

Bankéř zaměstnává 650 lidí
Otec jedenáctiletého Jakoba, Friedrich von Metzler, řídí nejstarší soukromou banku v Německu, kterou jeho předkové založili v roce 1674. Ústav zůstává rodinným majetkem bez cizí účasti. Pobočky od Tokia po New York mají přes 650 zaměstnanců.

Metzlerův syn Jakob navštěvoval gymnázium Carla Schurze ve čtvrti Sachsenhausen. Měl bloňďaté vlasy a nosil černý batoh značky EASTPAK.

"Po škole jel autobusem číslo 53 a v půl jedenácté vystoupil na stanici blízko domu svých rodičů," řekl Bildu mluvčí frankfurtské policie. "Potvrdili to jeho spolužáci." Krátce na to ho museli zajmout únosci a odvézt.

Rodiče si dělali starosti poté, co chlapce nenašli doma. Po pár minutách zažili šok. Už v půl dvanácté našli na příjezdové cestě k domu dopis. "Pachatelé žádali milion eur v drobných bankovkách. Slibovali, že pokud budou dodrženy jejich podmínky, syna propustí," dodal policista.


ÚNOSY DĚTÍ NĚMECKÝCH MAGNÁTŮ

1. března 1932 - Nejznámější případ ze světové historie: Slavnému americkému letci Charlesu Linbergovi unesli z domu v Hopewellu v New Jersey dvacetiměsíčního syna. Lindberg zaplatil výkupné 50 tisíc dolarů, ale dítě bylo později nalezeno mrtvé. Pachatel, německý trestanec Bruno Richard Hauptmann, který se na území USA zdržoval nelegálně, skončil na elektrickém křesle.
13. listopadu 1973 - Dvaadvacetiletou Evelyn Jahnovou, dceru majitele "Wienerwaldu" Friedricha Jahna, unesli z podzemní garáže jejího bytu nedaleko Mnichova. Po dvou týdnech byla propuštěna za výkupné ve výši tří milionů marek. Kromě tisíce marek se celou sumu podařilo zajistit.
19. října 1976 - Syn milionáře Gernot Egolf, unesený v Hamburgu, zemřel na podchlazení ve skladišti ve Westwallu, kde ho únosci drželi. Jeden pachatel byl odsouzen na doživotí a další spáchal sebevraždu.
16. prosince 1976 - Syn průmyslového magnáta Richard Oetker byl unesen z Mnichova a po 48 hodinách těžce zraněný propuštěn za výkupné ve výši 21 milionů marek. Únosce Dieter Zlof si odpykal trest 15 let ve vězení.
25. června 1980 - Dceru televizního reportéra Dietera Kronzuckera spolu s jejím bratrancem unesl rodičům z prázdninového pobytu u Sieny Ital Giovanni Farina. Za výkupné ve výši 2,43 miliardy lir (4,3 milionu marek) děti po 68 dnech propustil na svobodu. Únosce zadržela policie v Bogotě.
3. listopadu 1980 - Jedenáctiletou Cornelii Beckerovou, dceru majitelů firmy Klebstoff und Lack z Weingartenu, unesli ze školy a následně zavraždili. Únosce žádal po jejích rodičích dva miliony marek. Tělo mrtvého dítěte bylo nalezeno 20. prosince poblíž Karslruhe, týden nato policie zadržela pachatele.
18. prosince 1981 - Osmiletá Nina von Gallwitzová byla unesena ze školy v Kolíně nad Rýnem. Po pěti měsících, 17. května 1982, ji únosci propustili za výkupné 1,5 milionu marek. Pachatel zůstal neznámý.
23. prosince 1987 - Majitel řetězce drogistických obchodů Anton Schlecker zaplatil 9,6 milionu marek za propuštění svých dětí Larse a Meike. Pachatel byl v roce 1999 odsouzen k třinácti a půl roku odnětí svobody.
16. ledna 1991 - Šestiletého Petera Fiszmana a jeho spolužáka unesli v Kolíně nad Rýnem. Po dvou dnech únosci obě děti za výkupné propustili. Dva pachatelé, Rainer a Sven Korppenovi, byli odsouzeni v roce 1998. Fiszmanova strýce, německého magnáta Jakuba Fiszmana, unesli a zavraždili v říjnu 1996, ačkoliv bylo zaplaceno výkupné ve výši čtyři miliony marek.
25. března 1996 - V Hamburku byl unesen multimilionář Jan Philipp Reemtsma, majitel jedné z největších tabákových firem. Po složení výkupného ve výši 30 milionů marek ho únosci propustili 26. dubna. Měsíc nato zadržela španělská policie únosce Wolfganga Koszicse a obvinila dalšího podezřelého Petera Richtera.
14. září 1997 - Dva příslušníci ruské mafie unesli a zaživa pohřbili v jámě v lese 20letého mladíka Matthiase Hintzeho. Za jeho propuštění požadovali od rodičů milion marek. Právník Sergej Serov a řidič kamionu Vjačeslav Orlov byli chyceni a odsouzeni v roce 1999 k trestům 14,5 letům vězení.
14. července 1998 - Syna podnikatele Bodo Janssena v Hamburku po týdnu násilného zadržení únosci propustili na svobodu. Výkupné činilo tři miliony marek a později bylo zajištěno. Únoscům v roce 1999 vyměřil soud mnohaleté tresty odnětí svobody.
27. září 2002 - Jedenáctiletého Jakoba von Metzlera, syna významné bankéřské rodiny, se pachatelé zmocnili při jeho návratu ze školy. Rodina za hocha zaplatila požadované výkupné ve výši jednoho milionu eur (přes 30 milionů korun), únosci však nesplnili své sliby a chlapce rodičům nevrátili. Chlapec byl pravděpodobně zavražděn.

ČTK

Pátrání v okolí Frankfurtu nad Mohanem po jedenáctiletém Jakobovi von Metzler, synovi jednoho z nejvýznamějších německých bankéřů, skončilo. Policie oznámila, že únosci chlapce zabili (1. října 2002).

Pátrání v okolí Frankfurtu nad Mohanem po jedenáctiletém Jakobovi von Metzler, synovi jednoho z nejvýznamějších německých bankéřů, skončilo. Policie oznámila, že únosci chlapce zabili (1. října 2002).

Pátrání v okolí Frankfurtu nad Mohanem po jedenáctiletém Jakobovi von Metzler, synovi jednoho z nejvýznamějších německých bankéřů, skončilo. Policie oznámila, že ho únosci zabili (1. října 2002).

Pátrání v okolí Frankfurtu nad Mohanem po jedenáctiletém Jakobovi von Metzler, synovi jednoho z nejvýznamějších německých bankéřů, skončilo. Policie oznámila, že ho únosci zabili (1. října 2002).

Pátrání v okolí Frankfurtu nad Mohanem po jedenáctiletém Jakobovi von Metzler, synovi jednoho z nejvýznamějších německých bankéřů, skončilo. Policie oznámila, že ho únosci zabili (1. října 2002).

Jakobův otec Friedrich von Metzler (1. října 2002).

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ostrov Olchon, jezero Bajkal
Bajkal umírá. Mizí ryby i korýši, peníze na ochranu se rozkradly

Nejhlubší jezero světa čelí jedné z nejvážnějších ekologických krizí ve své dlouhé historii. V Bajkalu se šíří řasy a vodu znečišťují fosfáty. Ryby, korýši a...  celý článek

Japonský premiér Šinzó Abe během předvolební kampaně (16. října 2017)
Předčasné volby v Japonsku ovládl Abe, hlasování poznamenal tajfun

Japonská vládní koalice vedená Liberálnědemokratickou stranou (LDP) premiéra Šinzóa Abeho dosáhla v předčasných parlamentních volbách přesvědčivého vítězství....  celý článek

Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku
NATO čelí stovkám kyberútoků měsíčně, vylepšuje obranu a hledá zbraně

Dosavadní taktická výhoda na bojišti umožněná technologickou vyspělostí NATO by mohla být vážně ohrožena, pokud spojenci nebudou schopni stoprocentně čelit...  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.