Proděkan doporučil pedagogům, aby studenty neoslovovali

Proděkan doporučil pedagogům, aby studenty neoslovovali | foto: Profimedia.cz

Student není milý kolega a káva je slabost, káže proděkan kantorům

  • 75
Nepoužívejte oslovení milí kolegové nebo drazí studenti. V hodinách nepijte, na občerstvení vám musí stačit dvacetiminutová přestávka. Těmito pokyny k výuce se mají řídit pedagogové zlínské fakulty logistiky.

Vypadá to jako příručka pro malé prvňáčky, kteří právě nastoupili do základní školy. Ale právě takový předpis vydal Josef Navrátil, proděkan nově vzniklé Fakulty logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati.

proděkanův předpis

"Tolerování lahví na pití, kelímků s kávou, mobilů, které mají být stejně vypnuté, je pod úroveň učitele i studentů. Učitel, který si přinese do hodiny kávičku nebo jiné pití a ostentativně si vše postaví na stůl, dává studentům najevo svou nadřazenost, nabádá je k následování a ukazuje jim také svoji slabost."

Na fakultu, která sídlí v Uherském Hradišti, nastoupil loni v září. A už za pár měsíců sepsal interní předpis určený zaměstnancům školy. MF DNES jej má k dispozici.

Navrátil v něm navrhuje, jak zefektivnit výuku na škole a vytýká učitelům, že chodí pozdě na přednášky. Upozorňuje je, aby informace o změnách výuky neumísťovali na webové stránky fakulty, ale pouze do vnitřního informačního systému, do něhož mají přístup jen učitelé a studenti.

"Změna výuky je sice aktualita, ale negativní. Navíc na sebe upozorňujeme, že něco není zcela v pořádku," stojí v předpisu.

Chybou je i neformální oslovování studentů. "Mohu doložit příklady:milí studenti, drazí studenti, vážení kolegové atd. Kde je hrdost učitele? Domnívám, že se nepotřebujeme studentům podbízet. Při oslovování studentů postačí použít slovo studenti."

V bodě tři proděkan fakulty míní, že "při výuce patří na lavici jen to, co je určeno ke studiu. Ostatní patří jinam - do batohů nebo na zem, bundy a kabáty na věšák, a ne na židli. Tolerování lahví na pití, kelímků s kávou, mobilů, které mají být stejně vypnuté, je pod úroveň učitele i studentů."

Když se MF DNES proděkana Navrátila zeptala, jestli se mu podobný předpis pro vyučující na vysoké škole zdá smysluplný, rozčílil se. "Přijde mně komické, že se na to ptáte. Pokyny mají smysl, ale to vám nedochází."

Děkan fakulty Ladislav Mrkvička tvrdí, že vedení školy tím reagovalo na výtky samotných pedagogů. "Nelíbil se jim způsob chování některých učitelů nebo studentů. Ale k ničemu je nenutíme. Já sám nechávám studenty v hodinách normálně pít vodu nebo kávu," řekl.

Předpis je podle něj stále platný, ale už není aktuální. "Někteří mladší učitelé si na hodinách dělali, co chtěli. Po vzájemné domluvě se situace uklidnila. Výuka teď probíhá standardním způsobem," shrnul Mrkvička.

Nenoste sukně nad kolena, chtěla nakázat radnice

Před lety chtěla rozporuplné pravidlo pro své zaměstnance zavést i zlínská radnice. Spočívalo v tom, že by ženy nesměly nosit sukně, které by sahaly výš než dvacet centimetrů nad kolena. Po odmítavých reakcích od něho úřad nakonec upustil. Dnes žádná direktiva v oblékání na radnici neplatí.

V Domě kultury v Kroměříži zase před časem požadoval ekonom organizace po zaměstnancích, aby nechodili ve dvou lidech po schodech. Podlahu museli umývat vodou o teplotě 45 stupňů a nesměli používat výtah. (více čtěte v článku Chodit do schodů ve dvou se nesmí)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video