Francis Gary Powers pózuje před letounem U-2. Jeho syn stejného jména (vložený snímek) buduje Muzeum studené války.

Francis Gary Powers pózuje před letounem U-2. Jeho syn stejného jména (vložený snímek) buduje Muzeum studené války. | foto: MAFA a COLDWAR.ORG

Studená válka neskončila, říká syn slavného letce

  • 23
Jmenuje se stejně jako jeho otec: Francis Gary Powers a snaží se, aby slavné jméno z dějin studené války neupadlo v zapomnění. Právě o otci, který byl v roce 1960 sestřelen nad SSSR, přijel přednášet do Prahy. Tvrdí, že na vyhlášení konce studené války je stále brzy.

Rusko v poslední době několikrát zaskočilo Západ i střední Evropu svými hrozbami. Myslíte si, že hrozí nová studená válka?
Jsem přesvědčen, že studená válka vlastně nikdy neskončila. A teď se tedy znovu stává ještě studenější. Jen se dnes vede spíše kvůli jiným příčinám, například kvůli ropě, ale pořád je to ten samý střet, jenom jeho jiná fáze.

Považujete napětí mezi Moskvou a Washingtonem za její další dějství?
Je to dnes trochu jiné - již například zmizela hrozba, že se navzájem zničíme jadernými zbraněmi. Spíše se obáváme, že k atomovým zbraním se dostanou teroristé. Boj s terorismem je svým způsobem pokračováním studené války. Činnost některých skupin teroristů se dá vysledovat až do éry studené války, třeba do doby sovětské invaze do Afghánistánu. Usáma bin Ládin byl v osmdesátých letech vycvičen Američany pro boj se Sověty. Pak byl schopen užít tento trénink proti těm, kteří ho vycvičili.

Mohou archivy ještě vydat nějaké překvapení o misi vašeho otce?
Nyní, po 47 letech, již bylo oficiálně odtajněno, že šlo o společnou misi letectva a CIA. Naprostá většina věcí je už známa, někdy se ještě vedou diskuse o detailech, například kolik střel tehdy vypálili na mého tátu. Někdo říká jen jednu, jiní, že jich bylo osm či patnáct.

Proč se to vlastně stalo? Jak se mohlo sovětské armádě povést toto moderní letadlo sestřelit?
Byl prostě ve špatnou chvíli na špatném místě. USA věděly, že Sověti vyvíjejí nové protiletadlové střely, ale netušily, že jsou tak dobré, či si myslely, že ještě nejsou ve výzbroji. A sovětští generálové je poprvé zkusili a trefili se.

Dodnes se vedou diskuse, zda udělal vše, aby se nic z utajovaného letadla nedostalo Sovětům. Nebo že měl spáchat sebevraždu. Jak to bylo?
V letadle bylo zařízení určené ke zničení kamer a filmů, ale otec poté, co byl zasažen, nebyl schopen toto zařízení aktivovat. Co se sebevraždy týče: piloti si s sebou mohli, ale nemuseli brát něco na způsob špendlíku napuštěného jedem. Dostávali ho pro případ, že by se sami rozhodli uniknout mučení či bolesti po zranění. Také mohl být užit jako zbraň. Když u otce tu věc našli, varoval je, aby se o ni nezranili - nechtěl být ještě souzen za vraždu, špionáž mu stačila. Sověti jed vyzkoušeli na psovi - umřel za dvacet vteřin. Kreml to poté použil ke svým propagandistickým cílům, Chruščov kázal světu, jak zlotřilí ti Američané jsou, že nutí piloty páchat sebevraždu. Ale to nebyla pravda.

Když váš otec zemřel, bylo vám dvanáct. Stihl vám vše vyprávět?
Ne, vážně na to nebylo dost času - zahynul přesně ve chvíli, kdy jsem se o to vše začal zajímat a číst jeho knihu vzpomínek. Věděl jsem, že je slavný a známý, ale až po jeho smrti v roce 1977 jsem začal chápat, jak významná byla jeho role. A že to prostě nebyl jen tak obyčejný táta. Začal jsem se o to vše více a více zajímat, až se to téma stalo mojí celoživotní vášní, která vyústila v založení Muzea studené války.

Zdráhal se vám o detailech svého slavného letu vyprávět?
Trochu ano, otec i matka pracovali pro CIA a byli vycepovaní nikomu nic neříkat. Já se ho vždy večer před spaním ptal: Tati, jak vysoko jsi tehdy letěl? On mi říkal: To ti, hochu, říct nemůžu. Pak se jednou už trochu naštval a okřikl mě: Gary, prostě jsem tehdy neletěl dost vysoko, a teď už padej spát.

Jak otec vzpomínal na vězení?
První tři měsíce byl na samotce, pořád ho vyslýchali, vyhrožovali smrtí, ale jinak se k němu v mezích možností chovali slušně. Na své věznitele, na obyčejné lidi, s nimiž se potkával, nevzpomínal ve zlém.

Netoužíte po tom, vidět trosky toho slavného letadla?
Já je viděl - jsou vystaveny v centru Moskvy a ten otrávený špendlík je v muzeu KGB v Lubjance. Byl to opravdu neuvěřitelný pocit, to vše po těch letech vidět. Nemohl jsem uvěřit, že se k tomu můžu dostat. A pak jsem dokonce navštívil i celu, v níž byl otec zavřený - dost to na mě dolehlo, bylo to opravdu skličující místo.

Žijete studenou válkou, ale nemáte někdy pocit, že ostatní na ni nějak rychle zapomněli?
Samozřejmě, studená válka je už zapomenuta, a to je chyba. Doufám, že muzeum to změní. Jak známo, historie se stále opakuje a lidé se z ní často nejsou schopni poučit. Studium studené války nám může v mnohém napomoci vyřešit konflikty, které nás ještě čekají.


Nejslavnější let U-2


Francis Gary Powers vstoupil do dějin jako pilot špionážního letounu U-2, který byl sestřelen 1. května 1960 nad Sverdlovskem. Při své misi měl pro CIA nafotografovat řadu sovětských objektů.

Incident je počítán k významným mezníkům studené války, sovětská propaganda se ho snažila maximálně využít jako ilustraci „amerického imperialismu“.

Powers byl odsouzen na tři roky vězení a sedm let nucených prací. Po 21 měsících ho Kreml vyměnil s Američany za sovětského špiona. Poté Powers pracoval jako zkušební pilot, zahynul v roce 1977 při havárii vrtulníku s televizním štábem.

Jeho syn Francis Gary Powers junior v současnosti buduje Muzeum studené války, které chce brzy otevřít v prostorách bývalé americké raketové základny.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video