Matěj Stropnický (na snímku) si podle Bursíka vyložil usnesení rady jinak, než je skutečnost.

Matěj Stropnický (na snímku) si podle Bursíka vyložil usnesení rady jinak, než je skutečnost. | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Stropnický nepochopil, že nesmí kritizovat základnu

  • 722
Ve Straně zelených se přiostřil souboj mezi zastánci a odpůrci jednání o základně USA v Česku. Republiková rada strany musela reagovat na účast členů na sobotní demonstraci Ne základnám. Vnitrostranickým odpůrcům zakázala radar komentovat, jejich vůdce Stropnický si to ale vyložil po svém.

Protiraketový radar

Krátká tisková konference po jednání republikové rady (RR) Strany zelených vypověděla dost o vztahu Martina Bursíka a Matěje Stropnického.

Předseda partaje Bursík konstatoval, že stanovisko sjezdu - tedy že zelení jsou nakloněni vyjednávání o radaru za určitých podmínek - se ani po nedělním rokování nemění.

Někteří členové SZ ale byli výrazně vidět na sobotní demonstraci pořádané iniciativou Ne základnám. - více zde

"Republiková rada nepřijala explicitně odmítnutí účasti členů na demonstraci, nicméně vyzvala všechny členy, aby nepřekračovali mandáty pro veřejné vystupování," přečetl z usnesení Bursík.

Považuje to za jasné sdělení - žádný zelený by neměl veřejně vystupovat přímo proti radaru. Jenže hlavní odpůrce jednání o základně, místopředseda RR Matěj Stropnický si to vyložil jinak.

"Rada vyjádřila názor, že můžeme vystupovat se svým stále ještě menšinovým názorem i veřejně, z čehož mám radost. Formulaci usnesení chápu jako reakci na moji osobu, ovšem v tom případě by mělo platit taky pro pana ministra Schwarzenberga," pronesl na tiskové konferenci Stropnický.

Už během jeho řeči bylo vidět, jak Bursík polohlasně říká: "To není pravda!"

"Je vidět, že si to budeme muset ještě vysvětlit, je zajímavé, jak si místopředseda rady vykládá usnesení rady, které přitom vedení strany čte jasně. Zřejmě to je dáno malou politickou zkušeností," reagoval zjevně rozčilený Bursík.

Ministra zahraničí Karla Schwarzenberga se zastal, tvrdil, že on své názory před republikovou radou obhájil. Někteří zelení opět v čele se Stropnickým totiž šéfovi diplomacie nominovanému za jejich stranu vyčítají, že jedná na vlastní pěst a často v rozporu s názorem většiny členů.

Budeme se snažit o referendum
Názor v oficiální linii zelení nezměnili. Je potřeba víc jednat o americkém radaru a protiraketových střelách s EU, NATO i Ruskem.

Navíc se podle Bursíka ukazuje, že program nemá ani jednoznačnou podporu amerického Kongresu. Zelení proto chtějí tlačit na další jednání a získávání informací i od americké strany.

Na domácí půdě pak chtějí vylepšit zákon o místním referendu a také prosadit zákon o obecném referendu, nikoli jen jednotlivém všelidovém hlasování o základně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video