Stroje by Mars zvládly, lidé zatím ne

  • 1
Lidstvo by už brzy mohlo letět na Mars, který je v závislosti na oběžné dráze až 500krát dál než Měsíc. Cestování na tak velkou vzdálenost ale představuje zdravotní rizika, se kterými se lidstvo dosud nesetkalo. Tvrdí to National Geographic s tím, že za zpoždění výprav do vesmíru tentokrát nebude moci nedokonalá technika, ale nedokonalost lidského organismu.

Co se musí ještě vyřešit

1. Strategie - doba letu a doba pobytu na Marsu
2. Výběr nejvhodnějšího raketového pohonu
3. Zabezpečení expedice zásobami 4. Zajištění proti beztíži
5. Rozhodnutí o počtu a složení posádky

Pobyt ve vesmíru znamená nápor na tělo
Pobyt ve stavu beztíže po dobu celé vesmírné mise by způsoboval degeneraci svalů, kostí a srdce. To by bylo bez náročného pohybového programu velmi zatěžováno a po návratu by nemuselo zvládnout zemskou gravitaci.

Nevíme, co s lidmi udělá dlouhodobé záření
Další otázkou je velké množství záření, které se vyskytuje vně atmosféry. Gary Marin, ředitel pro pokročilé programy amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA, říká: "Být tři roky pryč ze Země by znamenalo, že každá buňka ve vašem těle by byla ovlivněna galaktickými paprsky, a my nevíme, co by to pro člověka znamenalo."

Problémem je palivo, voda i mezilidské vztahy
Chemicky poháněné motory, které se v současné době využívají pro vesmírné lety, zatím nejsou schopné přepravovat dostatek paliva. Raketa by se tak zatím v případě nouze nemohla otočit a vrátit na Zem.

Planeta Mars

Mars je po Merkuru, Venuši a Zemi čtvrtou planetou od Slunce. Jeho pustý povrch pokrývá načervenalý prach, který se během častých bouří zvedá a letí rychlostí až 300 km v hodině. Má velmi řídkou atmosféru tvořenou většinou oxidem uhličitým, teplota na povrchu kolísá od plus 30 do minus 40 stupňů, na pólech klesá až na 112 stupňů mrazu. Povrch je velmi zbrázděný. Hory se tyčí až do výšky 25 kilometrů a také tam jsou obrovská koryta, možná dávných řek, anebo to jsou pozůstatky geologických zlomů. Vědci se nemohou shodnout na tom, jestli póly pokrývá klasický led a jestli jsou v podzemí jezera plná vody, případně zda je půda nasáklá vodou. Kdyby tam voda byla, lidé by ji mohli využívat pro své potřeby i k výrobě pohonných hmot. Rovněž tak dosud není jasné, jestli na této planetě neexistovaly v minulosti nějaké drobné formy života, případně jestli na některých místech nepřežívají dodnes. Člověk nemůže na Marsu vyjít do terénu bez skafandru.

Případná další fyzikální rizika nyní zkoumají experti NASA.  Kosmonauti by byli například po celou dobu cesty závislí na vesmírném korábu.

"Pět nebo šest vašich nejbližších přátel v místnosti o velikosti vašeho obývacího pokoje po dobu tří let, to je velice obtížná věc," poznamenal vědec Richard Berendzen z American University.

Zda budou lety k Marsu již brzy ale záleží předevěím na tom, zda se podaří vyřešit problémy s vodou. To by mohlo poskytnout základní prvek, který lidé potřebují k delšímu pobytu na planetě.

"Voda je pro nás velice důležitá. Nejen k čerpání a pití, ale také k získání kyslíku pro dýchání a vodíku jako paliva," řekl Berendzen.

Přítomnost vody by byla důkazem energetických zdrojů a pravděpodobně také organických látek. Pokud by podle Berendzena byly nalezeny důkazy minulých forem života, šlo by zřejmě o nejfantastičtější objev v dějinách lidstva.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video