Stroj ČSA nouzově přistál kvůli Arabovi

  • 18
Drama zažilo o minulém víkendu sedm desítek cestujících a posádka Boeingu 737 české letecké společnosti ČSA. Směřoval z Dubaje ve Spojených arabských emirátech do Prahy. Stroj musel nouzově přistát na letišti v bahrajnské metropoli Manámě, poté, co letušky s cestujícími zneškodnili Araba, který se dobýval do pilotní kabiny. Informoval o tom deník Metro.

Metro cituje pasažéra, který posádce pomáhal. "Seděl jsem ve třetí řadě a spal jsem, když ke mně přiběhla letuška s prosbou, zda bych jí nepomohl zneškodnit arabsky hovořícího muže, který se domáhal vstupu do pilotní kabiny," řekl jednatřicetiletý Američan Aaron Mate. Ten do Prahy cestoval ze Spojených arabských emirátů za obchodem.

Muž se pak společně s dalším pasažérem první třídy násilníka pokoušel uklidnit: "Stál před pilotní kabinou, lomcoval dveřmi a křičel Allahu Akbar (Bůh je převeliký, podle jiného překladu Bůh je mocný). V ruce držel nůž. Za ním stály dvě letušky, které se ho snažily odtrhnout. Vypadalo to dost zle." Bývalému univerzitnímu hráči amerického fotbalu a dalšímu pasažérovi se však nakonec podařilo násilníka za pětačtyřicet sekund poslat k zemi.

Incident na palubě letadla potvrdil i mluvčí Českých aerolinií Daniel Plovajko s tím, že když byl násilník zatčen, stroj dál pokračoval do českého hlavního města. "Nedošlo tedy k žádnému nebezpečí," cituje Plovajka Metro.

V létě 2000 vrátil letadlo ČSA opilec

V létě 2000 vrátil po hodině letu dvaatřicetiletý Brňan letadlo ČSA směřující do Řecka. Pilot otočil Boeing 737 nad Maďarskem poté, co muž na palubě kouřil, pil přinesený alkohol a hrubě urážel letušky. Výtržník byl po návratu na brněnské letiště předán policii.

ČSA: Informace Metra jsou nepřesné
Poté, co se iDNES začal o incident zajímat, poslaly České aerolinie redakci e-mail, ve kterém informace Metra důrazně dementují.

Takto popisuje let na lince ČSA OK 401 z 19. ledna mluvčí firmy Daniel Plovajko: "Cestující arabské národnosti po hodině letu opustil své místo v letadle a s aktivovaným mobilním telefonem vstoupil do předního bufetu letadla, nacházejícího se v blízkosti pilotní kabiny. Nereagoval na výzvy vedoucí kabiny letadla, aby mobilní telefon vypnul a vrátil se na své místo. Jeho chování bylo značně nestandardní, nikoliv však agresivní."

Cestující podle Plovajka nebyl ozbrojen a neměl ani jiné nebezpečné předměty. Posádka letadla, kterou tvořili čtyři palubní průvodčí - dvě ženy a dva muži, poté podle mluvčího odebrala muži telefon a za spolupráce s dvěma cestujícími mu nasadila pouta.

Cestující se prý nebránil a nechal se spoutat, aniž ohrozil bezpečnost cestujících na palubě letadla a členů posádky.

Muže zatkla bahrajnská policie
Bahrajnští policisté po přistání problematického cestujícího zadrželi a spolu s vojáky letadlo prohledali. Nic nebezpečného ale nenašli.

Bahrajnský deník Gulf daily news tvrdí, že násilník cestoval do Prahy na studentské vízum, vystavené v Česku.

Informacemi o incidentu se zabývají i české úřady. Mluvčí ministerstva vnitra Gabriela Bártíková iDNES potvrdila, že resort zprávu prověřuje. Upřesnila ale, že se ministerstvo zatím k případu vyjadřovat nebude.

Mluvčí aerolinií Plovajko iDNES řekl, že incident zveřejnil až po nepřesných informacích v médiích proto, že podle ČSA nešlo o žádnou mimořádnou událost.

Jak upřesnil podobné záležitosti šetří letečtí přepravci sami a státní orgány informují až po výsledku vyšetřování. Úřad pro civilní letectví by aerolinky musely informovat například v případě, kdyby šlo o poruchu na stroji.

Přísnější bezpečnost přineslo 11. září
Světová letiště zavedla přísná bezpečnostní opatření po teroristických útocích z loňského 11. září. Teroristé tehdy ve Spojených státech unesli čtyři letadla. Se dvěma unesenými boeingy narazili do budov Světového obchodního centra v New Yorku, třetí stroj poničil washingtonskou budovu Pentagonu. Čtvrté letadlo havarovalo v Pennsylvánii poté, co se s únosci střetlo několik pasažérů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue