Kdo se brání a útočníka těžce zraní, musí před soud. Ten ho většinou zprostí viny.

Kdo se brání a útočníka těžce zraní, musí před soud. Ten ho většinou zprostí viny. | foto: SXC.hu

Střílet na lupiče, nebo ne? Tísňová linka v Česku neporadí

  • 981
Pokud by člověk zavolal na linku 158 s dotazem, zda střílet, či nestřílet po lupiči, jasnou odpověď by nejspíš neuslyšel. V USA dostala mladá matka v takovém případě od operátorky radu, ať udělá pro svou ochranu cokoli. Muže zastřelila a obviněna nebyla. Bez trestu by mohla vyváznout i v Česku.

Jednoznačné odpovědi, jak by operátor tísňové linky postupoval, se policejní prezidium brání. Podobný pokyn jako v americkém případě by člověk v ohrožení patrně nedostal (více o střelbě v Oklahomě čtěte zde). Tamní operátorka mladé ženě poradila, ať udělá pro svou obranu vše, přestože věděla, že má matka v rukou dvě zbraně.

"Nelze spekulovat, co by bylo, kdyby. Pokud se někdo cítí ohrožen na životě a zdraví, má samozřejmě možnost, a doporučuji to, aby zavolal na linku tísňového volání. Na základě této komunikace je pak volen adekvátní postup, jak se zachovat," řekla iDNES.cz mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

Sarah Dawn McKinleyová zastřelila zloděje, který se k ní v noci dobýval.

"Policejní operátoři jsou pro takové situace samozřejmě školeni. Operátor ale není na místě, nemůže tak situaci adekvátně posoudit, navíc takové situace probíhají velice rychle," vysvětluje Hodačová.

Právník a bývalý policejní vyšetřovatel Josef Doucha vidí věc podobně. "Nemyslím, že ten na druhé straně tísňové linky by byl schopen dát nějakou závaznou odpověď. Protože ten, kdo se ptá, situaci podává subjektivně. Já bych si na místě toho operátora netroufl říct - ano, střílejte," uvedl.

I v Česku by nejspíš vyvázla bez trestu

Nutná obrana

trestní zákoník, § 29

(1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.

(2) Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Přestože útočník po zásahu zemřel, mladá vdova z Oklahomy vyvázla zcela bez trestu. Nebyla dokonce ani stíhána, úřady střelbu téměř okamžitě posoudily jako sebeobranu. "Za určitých okolností by to u nás bylo posouzeno stejně, pokud by to bylo vyhodnoceno jako nutná obrana," myslí si Doucha s tím, že podmínky nutné obrany je však těžké splnit. Útok musí bezprostředně hrozit, navíc musí trvat. Například střelba po utíkajícím zloději je už podle něj sporná.

"Pokud by podmínky nutné obrany byly splněny, žena by ani u nás nemusela být stíhána, nebo by byla posléze zproštěna obžaloby," domnívá se Doucha. Podle českého trestního zákoníku nejde o nutnou obranu tehdy, pokud byla obrana zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Kauzu by stejně jako americká prokuratura posoudil i advokát Jan Černý. "V jejím případě to podle mého byla jasná nutná obrana při zachování všech podmínek a okolností," řekl advokát.

 V Česku by se mladá matka podle něj obvinění ani tak nejspíš nevyhnula, soud by ji však zřejmě osvobodil. "Její případ na mě ve srovnání s právní situací u nás působí báječně a jednoduše. Institut nutné obrany se u nás u soudu prosazuje někdy dost obtížně a ten, kdo se brání a útočníka těžce zraní nebo dokonce usmrtí, si většinou do zprošťujícího rozsudku odtrpí své," dodal Černý.

V souvislosti s problémem nutné obrany připomíná Josef Doucha nedávný případ, kdy v Tanvaldu po silvestrovské půlnoci muž zastřelil mladého Roma a dalšího postřelil. Střelec byl propuštěn a nebyl dosud z ničeho obviněn. Jedna z možných vyšetřovacích verzí totiž je, že Romové muže přepadli a on se jen bránil, což střelec po svém propuštění vzkázal po svém synovi (více o kauze čtěte zde).


Video