Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009)

Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009) | foto: AP

„Stříkačkové“ útoky zažehly nové etnické nepokoje na západě Číny

  • 3
V metropoli Ujgurské autonomní oblasti se po dvou měsících opět rozhořely nepokoje. Do ulic Urumči vyšly tisíce etnických Číňanů, kteří žádají rezignaci místního komunistického bosse. Nezvládl podle nich ukočírovat etnické spory mezi Ujgury a Chany. Obnovily je útoky injekčními stříkačkami, po kterých skončily v nemocnici stovky lidí.

"Odstup, Wang Le-čchüane, vláda je k ničemu," křičely stovky etnických Číňanů před budovou regionální vlády v Urumči. Do ulic je opět po dvou měsících vyhnala nespokojenost s tím, jak komunistický pohlavár Wang Le-čchüan, který vládne oblasti Sin-ťiang už 14 let, řeší spory mezi převážně muslimskými Ujgury a etnickými Číňany (Chany).

Do ulic Urumči se podle agentury Nová Čína už ráno vydal dav asi tisíce rozlícených Chanů, kteří mávali čínskými vlajkami. Svědkové ale uvádějí, že v ulicích bylo daleko více lidí.

Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009)

Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009)

"Skoro každý v Urumči je ve stávce nebo protestuje. Teď právě jsou přede mnou nejméně dva tisíce lidí," řekl BBC obchodník, který žije v centru města. Agentura Reuters uvádí až tři tisíce protestujících.

Gang s jehlami prý útočil hlavně na Chany

Podle kusých zpráv Chanové napadali Ujgury, které viní ze "stříkačkových" útoků posledních dnů. Při nich údajně několik lidí chodilo po městě a infikovanými injekčními jehlami bodali kolemjdoucí.

Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009)

Stříkačkové útoky zažehly nové protesty v ulicích Urumči (3. září 2009)

V souvislosti s útoky dnes policie zatkla patnáct lidí. Wang Le-čchüan z balkonu komunistického ústředí dav uklidňoval, že už je ve vazbě třicet "jehlových" hříšníků.

I když jsou mezi zadrženými příslušníci několika etnik včetně Chanů a Ujgurů, tak si etničtí Číňané útoky vysvětlili po svém. Je to prý další provokace Ujgurů a regionální komunističtí bossové ji tolerují. Žádají proto tvrdý zásah policie.

ČERVENCOVÉ NEPOKOJE V URUMČI

Protesty v ulicích Urumči utly tisíce čínských vojáků (9. července 2009)V červnu vzplály v Sin-ťiangu nejhorší etnicky motivované nepokoje za poslední desetiletí. Nejprve vyšli do ulic Ujgurové, kteří zaútočili na Chany, a o dva dny později se jim Chanové vydali pomstít. Zabito tehdy bylo téměř 200 lidí a 1700 dalších bylo zraněno. - více čtěte zde

Podle zdravotníků ze Sin-ťiangu nahlásilo bodnutí v posledních čtrnácti dnech 476 lidí, mezi nimiž je 433 Chanů. Podle místní televize ale našli lékaři jasné stopy útoku jehlou "jen" v 89 případech. Většina zraněných si vzpomíná jen na to, že cítili bodnutí a pachatel se okamžitě ztratil v davu.

Podle odborníků zatím není jasné, jestli není celý případ "stříkačkového" gangu jen vymyšlený. "Po nepokojích se vždy šíří fámy," říká například Nicholas Bequelin z čínské pobočky organizace Human Rights Watch. List China Daily na svých stránkách uvedl, že v Urumči nikdo nezemřel ani se nenakazil.

UJGUŘI

- Napětí v provincii Sin-ťiang panuje již řadu let. Někteří z asi osmi milionů tamních Ujgurů se chtějí od Číny odtrhnout. Jsou nespokojení se sílícím vlivem Chanů (etnických Číňanů) na území, které považují za své. Ujgurové jsou původními obyvateli Sin-ťiangu, jde převážně o muslimy. Protestují proti kontrole a potlačování své kultury a náboženství ze strany čínské vládnoucí komunistické strany.

- V provincii Sin-Ťiang žije 45 % procent Ujgurů a 40 % Chanů. Číňané kontrolují oblast nepřetržitě od roku 1949, kdy zlikvidovali krátkou existenci státu Východní Turkestán. Občasné střety se objevují od roku 1991. Doposud nejkrvavější byl ten ze 4. srpna 2008, kdy ujgurští povstalci zabili 16 čínských policistů. - o incidentu si přečtěte zde                                                                         zdroj: BBC

Mapa Číny

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video