Mohammad Merah na rok a půl starých záběrech, na kterých řádí v BMW.

Mohammad Merah na rok a půl starých záběrech, na kterých řádí v BMW. | foto: Reuters

Měl tvář archanděla, vzpomíná na vraha z Toulouse jeho advokát

  • 227
Mohammed Merah se v posledních dnech nechoval nijak zvláštně. Jen pár dní před vraždami židovských dětí v Toulouse byl na diskotéce, říkají jeho kamarádi. Vzpomínají na něj jako na okouzlujícího chlapce, který miloval fotbal a rychlá auta. Nikdo z nich netušil, že ve skrytu duše je příznivcem radikálního islámu.

Mladík s alžírskými kořeny měl během dospívání mnohé potíže se zákonem. Podle ministra vnitra Claudea Guéanta ho policie nejméně desetkrát obvinila. Advokát Christian Etelin, který ho zná od jeho 15 nebo 16 let, říká, že od prosince 2007 do září 2009 seděl za násilnosti.

Drama v Toulouse

Svého někdejšího klienta popisuje jako slušného a vychovaného mladíka s tváří archanděla. Naposledy ho prý viděl 24. února, kdy byl odsouzen na měsíc do vězení za řízení bez řidičského průkazu. Jeho současné činy šokovaly i jeho blízké známé.

Mladík, který se ve středu ráno zabarikádoval před policií ve svém bytě, se přiznal, že v pondělí zastřelil rabína a tři děti před židovskou školou. Přihlásil se také k vraždě tří parašutistů z minulého týdne. Vraždy podle něj byly pomstou za smrt palestinských dětí a francouzské vojenské angažmá v Afghánistánu.

"Mohammed? Viděli jsme ho minulý víkend, políbili jsme se na tvář, vypadal dobře," vzpomínají podle serveru telegraph.co.uk na setkání v nočním klubu jeho známí Samir a Akim. Merah měl podle nich stejné zájmy jako většina jeho vrstevníků: hudbu, rychlá auta a fotbal.

Nejspíš mu prostě přeskočilo, říká kamarád

Merah byl věřící muslim, do mešity ale pravidelně nechodil, popsali. Jiní lidé si ale vzpomínají, že v minulosti projevoval radikální tendence. "Byl dost nebezpečný a nedávno projevoval sympatie k al-Káidě. Chodil po sousedství ve vojenské uniformě a měl meč," vzpomíná sousedka ze čtvrti Les Izard jménem Malika.

Merah prý odvedl do auta jejího synovce a ukazoval mu záznamy z Afghánistánu, na kterých islamisté řezali hlavy "nevěřícím". Policie Meraha prý tenkrát vyslechla, ale nic neudělala.

Čtyřiadvacetiletý mladík podle odborníků odpovídá profilu samorostlých džihádistů. Jsou to potomci imigrantů ze severní Afriky, kteří se s myšlenkami radikálního islámu seznámí na internetu.

Jeho radikalizace se podle francouzských úřadů završila během dvou návštěv Afghánistánu.

Pro Merahovy kamarády je ale jeho změna jen stěží pochopitelná. "Nebyl více zbožný, než jsem já. Myslím, že mu prostě přeskočilo," říká jeden jeho známý, jehož rodiče přišli do Francie z Maroka.

Majitel garáží, který Meraha zná už řadu let, ho reportérům BBC popsal jako "normálního kluka". "Možná byl trochu víc neukázněný než ostatní," dodal. Nic prý nenasvědčovalo tomu, že by byl schopný takových útoků.

Merahova radikalizace

"Vyjednávačům RAID vysvětlil spoustu věcí," uvedl ministr vnitra Guéant. "Jeho radikalizace začala v salafistické ideologické skupině a utvrdila se zřejmě při dvou cestách do Afghánistánu a Pákistánu," dodal. Merah se cvičil s pákistánskými bojovníky hnutí Tálibán v pohraniční kmenové oblasti, než byl poslán do jihozápadního Afghánistánu, aby bojoval proti silám NATO podporujícím vládu v Kábulu. Francouzští vojáci se mise NATO v Afghánistánu účastní, což by mohlo vysvětlovat, proč prvními oběťmi jeho střelby byli výsadkáři. Francouzská rozvědka uvedla, že do útoků proti západním silám v Afghánistánu se zapojilo asi 30 francouzských bojovníků vycvičených Tálibánem. Merahova salafistická skupina nemá oficiální jméno a nikdy prý nejevila žádný náznak kriminální aktivity. Policie se stále snaží zjistit, zda střelec jednal skutečně sám.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video